سلیکاژل

سیلیکا ژل

5/5 - (1 امتیاز)

سیلیکاژل

ترکیب شیمیایی

سیلیکا ژل ، شکل بسیار متخلخل و غیر بلوری سیلیس است که برای از بین بردن رطوبت گازها و مایعات ، برای غلیظ شدن مایعات ، برای ایجاد سطحی مات به رنگها و فیلمهای مصنوعی و برای اهداف دیگر استفاده می شود.

ژل سیلیکا در اوایل سال 1640 شناخته شد ، اما تا زمانی که خواص جاذب آن در ماسک های گاز در طول جنگ جهانی اول مفید واقع نشد ، همچنان ناشناخته بود. به طور کلی با اسیدی شدن محلول سیلیکات مانند شیشه مذاب تهیه می شود.

اسید سیلیکیک حاصله یا یک توده سفت و یا یک رسوب ژلاتینی تشکیل می دهد که مواد محلول با شستشو با آب از آن خارج می شوند. آب در نهایت با دادن حرارت جدا می شود و جامد شیشه ای مانندی بصورت دانه ای باقی می ماند. برای بیشترین بهره‌وری به عنوان یک ماده خشک کننده ، ژل به طور کامل رطوبت را نمیگیرد و درصد کمی از رطوبت ترکیب باقی می ماند.

چگالی واقعی سیلیس 2.2 گرم در میلی لیتر (137 پوند در فوت مکعب) است ، اما تخلخل ژل های سیلیکا تراکم حجمی بسیار کمتری به آنها می دهد. یک تراکم تجاری معمولی دارای چگالی فله ای در حدود 0.7 گرم در میلی لیتر و مساحتی در حدود 750 متر مربع در گرم ، بیش از پنج هکتار در هر اونس است.

آنچه باید در مورد ژل سیلیس سیلیکون بدانید

این ماده یک ماده خشک کننده است که اغلب به شکل دانه های کوچک و شفاف یا کریستال های صخره ای شفاف در بسته های کوچک ساخته شده از کاغذ یا پارچه قرار می گیرد. این بسته ها اغلب با محصولات تجاری بسته بندی می شوند تا از آسیب ناشی از رطوبت جلوگیری شود. بسته های ژل سیلیکا را می توان در طیف گسترده ای از محصولات مانند غذا ، پوشاک و لوازم الکترونیکی یافت.

این ماده معمولاً غیر سمی است ، اما خطر خفگی دارد ، مخصوصاً برای کودکان کوچک. بسته های ژل سیلیکا را به دلیل خطر خفگی اغلب با برچسب “غیرقابل خوردن” برچسب گذاری می کنند.

کاربرد ژل سیلیکا چیست؟

ژل سیلیکا “خشک کننده” است ، به این معنی که برای خشک نگه داشتن چیزها استفاده می شود. سیلیس ژل از دی اکسید سیلیکون – ترکیبی که به طور طبیعی در ماسه یافت می شود – ساخته شده است و دارای ذرات کوچکی است که می توانند مقدار زیادی آب را جذب کنند. بنابراین ، بسته های ژل سیلیکا خشک کننده در محصولات خریداری شده از فروشگاه قرار می گیرند تا از آسیب ناشی از رطوبت جلوگیری شود. بسته های ژل سیلیکا اغلب در محصولات زیر یافت می شود:

 • لباس (به عنوان مثال ، مانتو ، کفش و کلاه)
 • وسایل الکترونیکی (به عنوان مثال ، جعبه تلفن همراه و دوربین)
 • بطری های دارویی یا ویتامین
 • غذاها (به عنوان مثال ، بسته های میوه خشک و گوشت گاو)

تولیدکنندگان اغلب بسته ها را “غیرقابل خوردن” برچسب می زنند زیرا مراکز کنترل سموم افزایش مواردی را نشان می دهد که افرادی به طور تصادفی از بسته های ژل سیلیس استفاده می کنند. بیشتر موارد مربوط به کودکان خردسال است.

 

آیا سیلیکاژل سمی است؟

طبق استاندارد FDA این ماده غیر سمی است اما برای کودکان خردسال خطر خفگی دارد. با این حال ، در برخی موارد نادر ، تولید کنندگان این ماده شیمیایی را در کلرید کبالت ، یک ترکیب سمی ، می پوشانند. خوردن ژل سیلیکا با روکش کبالت به احتمال زیاد باعث تهوع و استفراغ می شود. کلرید کبالت یک شاخص رطوبت است که هنگام خشک شدن آبی تیره و هنگام اشباع با آب صورتی است. ژل سیلیکا با روکش کبالت معمولاً برای محصولات مصرفی استفاده نمی شود.

برای خرید سیلیکاژل اینجا را کلیک کنید

اگر ژل سیلیکا بخورید چه اتفاقی می افتد؟

کودکان می توانند ژل سیلیس را به عنوان غذا یا آب نبات اشتباه بگیرند و یا ژل سیلیکا یا کل بسته را بخورند. گاهی اوقات بزرگسالان بسته های ژل سیلیکا را با نمک یا بسته های قندی که معمولاً در غذاهای آماده غذا وجود دارد اشتباه می گیرند.

خوردن تصادفی ژل سیلیکای خشک کننده نباید شما یا فرزند شما را بیمار کند زیرا از نظر شیمیایی بی اثر است ، به این معنی که در بدن تجزیه نمی شود و باعث مسمومیت نمی شود. بیشتر اوقات ، ژل سیلیکا بدون هیچ گونه اثرات مضر از بدن شما خارج میشود.

اما این بدان معنا نیست که خوردن ژل سیلیکا کاملاً بدون خطر است. ژل سیلیس خشک کننده است و خطر خفگی دارد. همچنین ، اگر به مقدار زیاد خورده شود ، ممکن است باعث انسداد روده شود. به همین دلیل است که تولید کنندگان اغلب بسته ها را با برچسب “غیرقابل خوراکی” یا “پس از استفاده دور بریزید” برچسب گذاری می کنند.

در موارد نادر ، سایر اجزای سمی (به عنوان مثال ، کلرید کبالت و قلیای قوی) در بسته های ژل سیلیس وجود دارد. بنابراین ، مهم است که پس از خوردن سیلیکا ژل ، علائم آن (مانند استفراغ و درد معده) بررسی شود.

در صورت خوردن ژل سیلیکا چه باید کرد؟

اگر شما یا فرزندتان به طور تصادفی ژل سیلیس مصرف کردید ، نوشیدن آب برای کمک به انتقال ژل به معده مهم است. سپس باید به دنبال علائم باشید.

اگر کودک شما در حال خفگی است ، به دنبال اورژانس پزشکی باشید و موارد امدادی زیر را انجام دهید:

 1. برای کودکان بالای یک سال ، مانور هایملیچ را انجام دهید.
 2. برای کودکان زیر یک سال ، مانور هایملیش نوزاد را انجام دهید.
 3. انگشتان خود را در دهان کودک خود قرار ندهید زیرا ممکن است بسته را به مجاری تنفسی او وارد کند.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید؟

کم آبی ناشی از بلع ژل سیلیکا ممکن است گلو و بینی ، درد معده ، استفراغ ، یبوست و حالت تهوع را به دنبال داشته باشد. در موارد زیر باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 1. دانه های ژل سیلیکا آبی یا صورتی هستند (به عنوان مثال ، پوشش داده شده با کلرید کبالت).
 2. شما مکررا استفراغ کرده اید یا نمی توانید غذا را درون معده نگهدارید.
 3. شما درد معده را تجربه می کنید و یا نمی توانید گاز یا مدفوع دفع کنید.
 4. دردهای معده و ناتوانی در دفع گاز یا مدفوع می تواند نشان دهنده انسداد روده باشد که ممکن است ناشی از بسته ژل سیلیکا باشد.

اگر ژل سیلیکا وارد چشم شما شد چه باید کرد؟

این ماده می تواند چشم های شما را تحریک کند. بنابراین ، شما باید چشم های خود را با آب ولرم بشویید ، گهگاه پلک های بالا و پایین را بلند کنید ، به مدت حداقل 15 دقیقه.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *