ایزوپروپانول

ایزوپروپانول

5/5 - (1 امتیاز)

ایزوپروپانول – Isopropanol

 

 

مشخصات کلی ایزوپروپانول :

فرمول مولکولی

 •  C3H8O
 • CH3CHOHCH3
 • 2(CH3) CHOH

مترادف

 • ایزوپروپانول
 • 2-پروپانول
 • ایزوپروپیل الکل
 • پروپان-2-اول
 • 67-63-0

وزن مولکولی

 • 60.10

 

ایزوپروپیل الکل چیست و چگونه استفاده می شود؟

ایزوپروپیل الکل ایزومر الکل پروپیل با خاصیت ضد باکتری است. اگرچه سازوكار دقیق عمل ضدعفونی كننده ایزوپروپانول مشخص نیست ، اما ممكن است با غیرقابل تخلیه كردن پروتئین های سلول و DNA ، تداخل در متابولیسم سلولی و حل شدن غشاهای پروتئین لیپوپلاستی سلول ها را از بین ببرد. ایزوپروپانول در صابون ها و لوسیون ها به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود.

مایعی فرار و بی رنگ با بوی تند ملایم مانند بوی مالیدن الکل به جایی. نقطه اشتعال 53 درجه فارنهایت. بخارات سنگین تر از هوا هستند و باعث سوزش خفیف چشم ، بینی و گلو می شوند. تراکم تقریباً 6.5 پوند در گالن در ساخت مواد آرایشی ، آماده سازی پوست و مو ، داروها ، عطرها ، فرمول های لاک ، محلول های رنگ ، ضد یخ ، صابون ها و شیشه پاکن ها استفاده می شود. در محلول آبی 70٪ به عنوان مالش الکل فروخته می شود.

Propan-2-ol یک الکل ثانویه است که پروپان است و در آن یکی از هیدروژن های متصل به کربن مرکزی توسط یک گروه هیدروکسی جایگزین میشود و به عنوان یک حلال پروتیک نقش دارد.

ایزوپروپیل الکل (2-پروپانول) ، همچنین به عنوان ایزوپروپانول یا IPA شناخته می شود ، متداول ترین و گسترده ترین ماده ضد عفونی کننده در داروسازی ، بیمارستان ها ، اتاق های تمیز و وسایل الکترونیکی یا ساخت تجهیزات پزشکی است. محلول ها ، درجه های خلوص ، غلظت ها و انواع الکل در صورت استفاده صحیح از خواص تمیز کنندگی و ضد عفونی کننده مفیدی برخوردار هستند یا عواقب خطرناک در صورت استفاده نادرست.

 

چرا غلظت 70٪ موثرترین غلظت الکل ایزوپروپیل برای ضد عفونی است؟

ایزوپروپیل الکل ، به ویژه در محلول های بین 60 تا 90 درصد الکل با 10 تا 40 درصد آب خالص ، به سرعت ضد میکروب در برابر باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها است. هنگامی که غلظت الکل به زیر 50٪ کاهش یابد ، سودمندی برای ضد عفونی به شدت کاهش می یابد. قابل توجه است که غلظت های بالاتر الکل باعث ایجاد خواص ضد باکتری ، ویروس کش یا قارچ کش مطلوب تری نمی شوند.

وجود آب عامل مهمی در تخریب یا جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های بیماریزا با الکل ایزوپروپیل است. آب به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند و نقشی اساسی در دناتوره سازی پروتئین های غشای سلول رویشی دارد. محلول های 70٪ IPA با نفوذ بیشتری به دیواره سلول که در کل سلول نفوذ می کند ، تمام پروتئین ها را منعقد می کند و بنابراین میکروارگانیسم از بین می رود. مقدار آب اضافی تبخیر را کند می کند ، بنابراین زمان تماس سطح را افزایش می دهد و اثربخشی را افزایش می دهد. غلظت الکل ایزوپروپیل بیش از 91٪ فوراً پروتئین ها را منعقد می کند. در نتیجه ، یک لایه محافظ ایجاد می شود که از پروتئین های دیگر در برابر لخته شدن بیشتر محافظت می کند.

محلول > 91٪ IPA باکتریها را از بین می برد ، اما گاهی اوقات برای ضد عفونی کردن به مدت تماس طولانی تری نیاز دارد و اسپورها را قادر می سازد بدون اینکه از بین بروند در حالت نیمه جان قرار بگیرند. در این تجزیه و تحلیل ، محلول 50٪ ایزوپروپیل الکل در کمتر از 10 ثانیه باعث از بین رفتن استافیلوکوکوس اورئوس می شود ، با این وجود محلول 90٪ با زمان تماس بیش از دو ساعت بی اثر است. برخی از مواد ضد عفونی کننده اسپورها را که به عنوان مواد ضدعفونی کننده شیمیایی طبقه بندی می شوند ، از بین می برند.

 

چرا ایزوپروپیل الکل باکتریها و اسپورهای قارچی را از بین نمی برد؟

برخی از باکتریها در شرایط نامساعد خارجی به سلولهای اسپور تبدیل می شوند. نتیجه کاهش فعالیت متابولیکی ، مقاومت “cidal” بالاتر و مصونیت از مواد ضد عفونی کننده مبتنی بر الکل است. اسپورها در حالت غیرفعال قرار دارند و وقتی شرایط دوباره مساعد شد ، میکروب به حالت رویشی تبدیل شده و به طور فعال رشد می کند. هنگام بررسی اثربخشی IPA ، ترجمه دقیق مزایا و معایب آن مستلزم تمایز هویت ، خلوص ، عقیم سازی و کاربرد مورد نظر است. ضد عفونی کردن ، بر خلاف عقیم سازی ، ویژگی های اسپوری کش را فراهم نمی کند.

 

آیا عقیم سازی با ایزوپروپانول (AKA ایزوپروپیل الکل یا IPA) امکان پذیر است؟

استفاده مناسب از الکل ایزوپروپیل نیاز به تمیز کردن بین بهداشت ، عقیم سازی و ضد عفونی دارد

اصطلاحاتی مانند ضد عفونی و عقیم سازی اغلب اشتباه درک می شوند و نباید به جای یکدیگر استفاده شوند. مرکز کنترل بیماری (CDC) اصطلاحات را به روشنی تعریف می کند:

بر خلاف عقیم سازی ، ضد عفونی کننده، ماده ضدعفونی کننده نیست. چند ضد عفونی کننده اسپورها را با مدت زمان طولانی قرار گرفتن در معرض (3-12 ساعت) از بین می برند. به اینها مواد مسکن شیمیایی گفته می شود. در غلظت های مشابه اما با دوره های تماس کمتر (به عنوان مثال ، 20 دقیقه برای 2٪ گلوتارآلدئید) ، همین مواد ضد عفونی کننده تمام میکروارگانیسم ها را از بین می برد ، به جز تعداد زیادی از اسپورهای باکتریایی. به آنها مواد ضد عفونی کننده سطح بالا گفته می شود.

ضد عفونی کننده ها میکروب کش هایی است که روی بافت زنده و پوست اعمال می شود. ضد عفونی کننده ها ضد میکروبی هستند که فقط برای اجسام بی جان استفاده می شوند. به طور کلی از داروهای ضد عفونی کننده فقط روی پوست استفاده می شود و نه برای ضد عفونی سطحی و از ضد عفونی کننده ها برای ضدعفونی شدن پوست استفاده نمی شود زیرا می تواند به پوست و سایر بافت ها آسیب برساند.

ویروسید ، قارچ کش ، باکتری کش ، اسپور کش و سل می تواند نوع میکروارگانیسم های شناسایی شده توسط پیشوند را از بین ببرد. به عنوان مثال ، یک باکتری کش عامل از بین بردن باکتری ها است(CDC).

ایزوپروپیل الکل به دلیل عدم توانایی در ریشه کن کردن اسپورهای باکتریایی و ویروس های آب دوست مانند فلج اطفال ، از طبقه بندی بعنوان یک ماده ضد عفونی کننده سطح بالا خارج شده است. طبقه بندی سطح پایین آن ، اثربخشی دستگاههای مراقبت از بیمار، مانند سرآستین فشار خون بیان می کند. IPA همچنین معمولاً در هنگام پاک سازی اتاق تمیز برای ضدعفونی کردن ابزارها و بسته بندی هایی که باید به فضاهای کاملا تمیز منتقل شوند ، اعمال می شود.

 

چرا نباید از غلظت های بالاتر الکل ایزوپروپیل (91٪ +) استفاده کنید؟

غلظت 70 درصد الکل ایزوپروپیل الزامات اساسی را برای استفاده به عنوان ضد باکتری در اتاق های تمیز یا مراکز درمانی و همچنین برای اهداف عمومی حفظ می کند. محلول های آب 70٪ ، IPA / 30٪ بخار و بوی کمتری تولید می کنند ، بنابراین خطرات ناشی از بخارات سمی یا احتراق را کاهش می دهد. وقتی ایزوپروپیل الکل با هوا ، نور و اکسیژن واکنش می دهد ، پراکسیدهای ناپایداری ایجاد می کند که احتمال انفجار را افزایش می دهد ، به ویژه هنگامی که با آلومینیوم گرم می شود. نوسان IPA با زمان ذخیره سازی و غلظت الکل افزایش می یابد ، به ویژه هنگامی که چندین سال پس از باز شدن در معرض نور قرار بگیرید.

70٪ IPA دارای اشتعال کمتری است اما برای پاک سازی عمومی و ضد عفونی در سطح وسیع نیز قیمت مقرون به صرفه تری دارد. به همین ترتیب ، الکل های با رطوبت بالا کندتر تبخیر می شوند و زمان تماس را بدون خشک شدن سریع افزایش می دهند. پس اگر 70٪ IPA به اندازه یک تمیز کننده و ضد عفونی کننده برای اهداف عمومی موثر است ، چرا از غلظت 99٪ استفاده کنید؟

 

غلظت 99 درصد ایزوپروپیل الکل چه زمانی استفاده می شود؟

99٪ ایزوپروپیل الکل به عنوان یک حلال یا ماده تمیز کننده برای صنایعی که مواد حساس به آب تولید می کنند ایده آل است ، بنابراین تبخیر سریع و مقدار کم آب مطلوب است. 99٪ USP IPA کمترین حضور آب را فراهم می کند و در برخی از اشکال از دناتوره ها عاری است. تکنسین های رایانه ، سازندگان دستگاه های پزشکی ، تولیدکنندگان مدار چاپی و تکنسین های لحیم کاری و دوباره کاری ، تبخیر فوری را برای کار با دستگاه های حساس مانند آداپتورهای مدار مجتمع ، تراشه های رایانه و برد مدار ترجیح می دهند.

 99٪ IPA بخار تمیز می شود و مواد باقیمانده را به حداقل می رساند. تبخیر سریع ماندگاری را کاهش می دهد اما در برابر بقایای چسبناک ، چربی و دوده بیش از غلظت 70٪ موثر است. از آنجا که ایزوپروپانول نمناک است ، استون ممکن است نتایج بهتری را برای جوهرها یا روغنها بدست آورد.

آیا ایزوپروپیل الکل در برابر قارچ و اسپور قارچ موثر است؟

ایزوپروپیل الکل ممکن است به طور متناوب در برابر قارچ موثر باشد اما در برابر اسپور قارچ موثر نیست. درمان کپک و قارچ به طور کلی مشکل رطوبت و رطوبت در نظر گرفته می شود. استفاده از یک پاک کننده سطح ممکن است تأثیر کمی در از بین بردن قارچ داشته باشد. سفید کننده و پراکسید هیدروژن بیشتر با شیوع کپک و قارچ مرتبط هستند.

به طور رسمی ، سازمان های دولتی در مورد استفاده از سفید کننده برای قالب تا حدودی مناقشه دارند.

EPA سفید کننده را توصیه نمی کند.

CDC سفید کننده را به عنوان بخشی از تلاش برای اصلاح قالب توصیه می کند.

برای خرید ایزوپروپانول اینجا را کلیک کنید

تفاوت بین الکل و ایزوپروپیل چیست؟ ایزوپروپیل درجه USP چیست و برای چه استفاده می شود؟

کنوانسیون فارماکوپی ایالات متحده (USP) یک سازمان علمی غیرانتفاعی است که استانداردهای کیفیت عمومی داروها ، مواد غذایی و مکمل ها را تولید و منتشر می کند. گواهینامه الکل ایزوپروپیل درجه USP تضمین می کند که هم الکل ایزوپروپیل و هم مواد افزودنی دارای بالاترین خلوص ، قدرت و غلظت دقیق هستند. تولید ، بسته بندی و نگهداری باید از دستورالعملهای دقیق پیروی کند و کلیه تأسیسات تولیدی باید ثبت و بازرسی FDA را حفظ کنند. این مشخصات سازگاری و ایمنی را برای استفاده های صنعتی ، دارویی ، عطر و طعم ، یا آزمایشگاه بهبود می بخشد.

 

الکل ایزوپروپیل گرید NSF چیست؟

بنیاد ملی بهداشت (NSF) یک سازمان غیر دولتی و غیرانتفاعی است که به طور مستقل بر سلامت عمومی و ایمنی صنایع غذایی ، منابع آب ، محصولات مصرفی و محیط های انسانی تمرکز دارد.

استانداردهای دقیق شامل آزمایش محصول و تجزیه و تحلیل مواد در هر جنبه از توسعه محصول است. صدور گواهینامه NSF شامل بازرسی منظم از محل تولید و آزمایش مجدد منظم محصولات است. اگر محصولی نتواند معیارها را برآورده کند ، NSF اقداماتی از جمله فراخوان ، اعلان عمومی ، یا حتی از گواهینامه عدم اعتبار را اعمال می کند.

 

الکل ایزوپروپیل خالص چیست؟

ایزوپروپیل الکل خالص بدون مواد افزودنی رایج مانند دناتورانس تولید و فرآوری می شود که باعث می شود الکل برای مصرف انسان مناسب نباشد. الکل ایزوپروپیل خالص با الکل ایزوپروپیل استریل یا درجه USP قابل تعویض نیست ، اما نام های غلط به طور مکرر رخ می دهد زیرا الکل درجه USP همیشه در حالت خالص است.

 

الکل درجه صنعتی چیست؟

ایزوپروپیل الکل درجه صنعتی ، که به آن الکل ایزوپروپیل درجه فنی نیز گفته می شود ، معمولاً برای اهداف غیرسازنده تولید و فرآوری مانند از بین بردن نمک های یونی از PCB ، خمیر حرارتی از مخازن حرارتی و بسته های IC یا حل شدن اسیدهای آلی موجود در کلوفن استفاده می شود شار لحیم کاری مبتنی بر این یک گزینه اقتصادی برای سرویس بهداشتی مناطق وسیع و کاهش آلودگی های عمومی مانند گرد و غبار ، آوار ، چربی و چسب های موجود در سایر فرآیندهای تولید است.

برنامه های کاربردی برای الکل ایزوپروپیل درجه صنعتی شامل موارد زیر است:

 • نمک های یونی را از PCB ها ، خمیر حرارتی را از مخزن های حرارتی و بسته های IC خارج کرده و اسیدهای آلی را در جریان های لحیم کاری پایه کلوفن حل کنید.
 • برای کاهش آلاینده های عمومی مانند گرد و غبار و بقایای موجود در سایر فرآیندهای تولید ، قطعات را پاک کنید.
 • سطوح مواد آهک ، چربی ، رنگ و سایر پوشش ها را سریعتر از مواد جایگزین با غلظت کم بچرخانید.

 

الکل درجه یک غذایی چیست؟

استفاده از ایزوپروپیل الکل برای محصولات مناسب برای مصرف انسان محدود است. به طور کلی ، الکل اتیل برای محصولات مصرفی ترجیح داده می شود ، زیرا GRAS است (به عنوان یک محصول ایمن در نظر گرفته نمی شود).

برای محصولات با درجه غذایی ، اعتبار FCC (Food Chemicals Codex) سطح قابل قبولی از خلوص و کیفیت مواد تشکیل دهنده را برای محصولات در نظر گرفته شده برای مصرف انسان تعیین می کند. استفاده از ایزوپروپیل الکل معمولاً در طی تهیه طعم دهنده های غذایی ، رایحه ها ، چربی ها ، روغن ها ، مواد رنگی ، مواد نگهدارنده ، شیرین کننده ها و پروبیوتیک ها دیده می شود.

 

الکل بی آب چیست؟ آیا الکل بی آب همان 99٪ است؟

بی آب به معنای ساده این است که یک محلول فاقد آب است و به طور کلی دارای غلظت 99٪ + است. ایزوپروپیل الکل که 100٪ فاقد آب باشد امکان پذیر نیست زیرا پس از قرار گرفتن در معرض هوای مرطوب بلافاصله آب را جذب می کند. الکل های بی آب با کیفیت بالا خلوص 99.96 + تولید می کنند.

 

الکل دناتوره چیست؟

الکل دناتوره حاوی ماده تقلبی است که محلول را غیر قابل نوشیدن می کند. گاهی اوقات این افزودنی معطر است که می تواند حالت تهوع و بوی بد ناشی از بخارات الکل را کاهش دهد. در حالی که برخی از فروشگاه های آنلاین ممکن است محصولات خود را به عنوان “100٪ الکل ایزوپروپیل دناتوره شده خالص” به بازار عرضه کنند ، این نام غلط است. ایزوپروپیل الکل خالص فاقد هرگونه مواد شوینده است.

اسپری ضدعفونی کننده اتانول

غلظت 70 درصد اتانول دناتوره شده برای سطوح و اشیا

اسپری اتانول از قبل اشباع شده (الکل اتیل) یک محصول معمول ضد عفونی سطح دارویی ، بهداشتی و ساخت تجهیزات پزشکی است.

اتانول ضد عفونی کننده سطح پایینی است که در برابر ویروس های رایج بسیار موثر تلقی می شود.

سطوح ، دستکش ، دفترچه یادداشت ، تلفن ، تجهیزات یا هر ماده سازگار را تمیز کنید. با احتیاط از الکل استفاده کنید: ممکن است برخی از انواع پلاستیک ها ، سطح نمایشگر و مینای دندان را خراب کند.

الکل استریل ایزوپروپیل چیست؟

ایزوپروپیل الکل استریل از بالاترین استانداردهای خلوص در محیط های آسپتیک برخوردار است. گواهینامه استریل فیلتر کردن 0.22 میکرون ، تابش گاما بین kGy – 50kGy25 و انطباق با دستورالعمل های اصلاح شده AAMI / ANSI / ISO 11137: 2006 را تأیید می کند. IPA استریل در یک اتاق تمیز بسته بندی می شود و معمولاً در همان محیط برای پاک کردن محل عبور ، مبلمان اتاق تمیز ، هودهای جریان آرام ، مبلمان اتاق تمیز و میزها یا سطوح کار استفاده می شود.

آیا الکل ایزوپروپیل همان الکل آشنای همگان است؟

الکل یک ضد عفونی کننده است که حاوی کمتر از 68٪ و بیش از 72٪ الکل ایزوپروپیل نیست. حجم باقیمانده شامل آب ، با یا بدون تثبیت کننده های مناسب ، روغنهای عطر و مواد افزودنی رنگی است که توسط FDA برای استفاده در داروها تأیید شده است. تفاوت بین مالیدن الکل و اشکال خالصتر الکل ایزوپروپیل در این است که مالیدن الکل حاوی دناتوره کننده هایی است که محلول را برای مصرف انسان ناخوشایند می کند.

از نظر فنی ، تمام مقادیر الکل مالش دهنده حاوی 68% – 72% ایزوپروپیل الکل تحت نام ”الکل مالش دهنده” برای مصارف خانگی قرار می گیرد. غلظت ایزوپروپیل الکل> 91٪ حجم دارای کارایی ضد باکتری محدود است و برای استفاده ضد عفونی کننده از اثر کمتری برخوردار است ، بنابراین تمایز آن به عنوان “مالیدن الکل” تضمین نشده و ممکن است باعث سردرگمی شود.

در اسنادی که توسط CDC ذکر شده است ، “مالش الکل” به عنوان 70٪ الکل ایزوپروپیل و 30٪ آب تعریف شده است.

مزایای دستمال مرطوب ایزوپروپیل الکل از قبل اشباع شده چیست؟

دستمال مرطوب یکبار مصرف و اشباع شده ایزوپروپیل دارای برخی مزایای فنی برای تمیز کردن و بهداشت است. اول ، مکانیسم فیزیکی پاک کردن یک سطح تأثیرات مفیدی در حذف میکروب ها و باکتری ها دارد.

دستمال مرطوب الکلی 70٪ از قبل اشباع شده دسترسی راحت تری را ایجاد می کند و مقدار مناسب الکل را بدون زباله یا بوی بیش از حد روی سطح اعمال می کند.

دستمال مرطوب 99٪ الکل به طور مکرر برای تولید و مونتاژ قطعات الکترونیکی استفاده می شود. الکل با خلوص بالا و محتوای کم آب قادر به از بین بردن رزین ها یا خمیرها است بدون اینکه آب باقیمانده باقی بگذارد. از آنجا که دستمال مرطوب با پلی استرهای بسیار مقاوم یا پارچه های بافته نشده ساخته شده است ، این دستمال ذرات و پرزهایی را به اجزای حساس نمی ریزد.

سرانجام ، دستمال مرطوب های خیس شده از تولید انرژی ساکن در هنگام خیس جلوگیری می کنند. پلی استرها و دستمال مرطوب غیر بافته شده در صورت اشباع مجدد برای لوازم الکترونیکی حساس ایمن تر هستند ، زیرا باعث اتلاف بار ثابت می شوند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *