بوتیل الکل

بوتیل الکل

5/5 - (1 امتیاز)

بوتیل الکل – Butyl alcohol

 

مشخصات کلی بوتیل الکل :

فرمول مولکولی

 •  C4H10O
 •  CH3 (CH2) 3OH
 •  CH3CH2CH2CH2OH
 •  C4H9OH

مترادف

 • 1-بوتانول
 • بوتان-1-اول
 • بوتانول
 • n-butanol
 • الکل بوتیل

وزن مولکولی

 • 74.12 گرم در مول

بوتیل الکل چیست؟

N-butyl الکل یک مایع بی رنگ است. در سنتز شیمیایی آلی ، نرم کننده ها ، مواد شوینده و غیره استفاده می شود.

بوتان-1-اول یک الکل اولیه است که بوتان است که در آن هیدروژن یکی از گروههای متیل توسط یک گروه هیدروکسی جایگزین می شود. مقدار کمی در انسان توسط میکروب های روده تولید می شود. این ماده به عنوان یک حلال پروتیک ، یک متابولیت انسانی و یک متابولیت موش نقش دارد. این یک الکل اولیه و یک الکل آلکیل است.

 

ترکیب شیمیایی

الکل بوتیل (C4H9OH) ، هر چهار ترکیب آلی دارای فرمول مولکولی یکسان اما ساختارهای مختلف: الکل بوتیل نرمال (n-) ، الکل بوتیل ثانویه (ثانیه) ، الکل ایزوبوتیل و الکل بوتیل سوم (t-).

هر چهار این الکل ها کاربردهای مهم صنعتی دارند. n- بوتیل الکل حلال رنگ ، رزین و سایر پوشش ها است و جز a مایعات ترمز هیدرولیکی است. مقدار زیادی الکل بوتیل به استرها تبدیل می شود ، که کاربردهای مختلفی دارند. به عنوان مثال ، استات بوتیل به عنوان حلال رنگ و دیبوتیل فتالات به عنوان نرم کننده (برای جلوگیری از شکننده شدن پلاستیک ها) استفاده می شود.

sec-Butyl الکل در حلال ها و استرها به میزان محدودی استفاده می شود. مقادیر بیشتری به متیل اتیل کتون (2-بوتانون) اکسید می شود ، یک حلال مهم برای تولید پلاستیک ، پارچه و مواد منفجره. مشابه الکل بوتیل ، از الکل ایزوبوتیل در حلال ها و در نرم کننده ها استفاده می شود. از استرهای آن در طعم دهنده های میوه نیز استفاده می شود. t- بوتیل الکل همچنین به عنوان یک حلال و به عنوان ماده ای برای الکل اتیل استفاده می شود. در مقادیر کمتر از آن در طعم دهنده ها و عطرها استفاده می شود.

الکل بو-بوتیل تجاری از طریق تخمیر ذرت (ذرت) یا ملاس یا با چگالش و کاهش استالدئید ساخته می شود. sec-Butyl الکل از بوتن در اثر واکنش با اسید سولفوریک و به دنبال آن هیدرولیز تولید می شود. t-Butyl الکل به طور مشابه از ایزوبوتیلن (2-متیل پروپن) تولید می شود. ایزوبوتیل الکل می تواند با هیدروفورمیلاسیون پروپیلن ساخته شود و ایزوبوتیرالدئید داده شود و به دنبال آن احیا شود.

برای خرید بوتیل الکل اینجا را کلیک کنید

استفاده و ساخت

الکل-بوتیل یک مایع بی رنگ است. دارای بوی ملایم الکلی و خشن همراه با موز است. در آب حل خواهد شد. استفاده: الکل n-بوتیل به عنوان حلال در پوشش های سطحی استفاده می شود. اینها می توانند شامل لاک ، رزین ، واکس و آدامس باشند. همچنین در ساخت سایر ترکیبات بوتیل استفاده می شود.

 n-Butyl الکل محصولی از تخمیر است. همچنین در مواد فرار غذاهایی مانند پنیر ، مشكیل و برنج پخته شده نیز شناسایی شده است. قرار گرفتن در معرض: افرادی که در صنایعی کار می کنند که از محصولات حاوی n-butyl الکل استفاده می شود بیشترین میزان مواجهه را با آنها دارند.

اینها می تواند لاک زدن اتومبیل ، مغازه های نقاشی و پوشش پارچه باشد. قرار گرفتن در معرض با خوردن غذاهای حاوی n-butyl الکل و تنفس در بخارهای حاصل از پخت برخی مواد غذایی اتفاق می افتد. n-الکل بوتیل را می توان در آبهای سطحی و هوا یافت.

این غالباً در هوای داخلی ساختمانهای جدید یافت می شود. با واکنش با رادیکال ها در هوا تجزیه می شود. انتظار می رود از سطح خاک و سطح آب تبخیر شود. n-الکل بوتیل که در خاک یا آب باقی می ماند توسط میکروارگانیسم ها تجزیه می شود. انتظار نمی رود در موجودات آبزی تجمع یابد.

الکل n-butyl ، در مرحله مایع یا بخار ، می تواند باعث تحریک چشم در انسان شود. تاری دید ، افزایش تولید اشک ، حساسیت به نور و سوزش گزارش شده است. n-بوتیل الکل همچنین می تواند باعث تحریک پوست و دستگاه تنفسی فوقانی شود. علائم افسردگی سیستم عصبی مرکزی تنها عوارض جانبی بود که در موش هایی که دوز بالای ال-بوتیل الکل از طریق دهان به مدت 13 هفته دریافت کردند ، مشاهده شد.

نقص مادرزادی و سقط جنین در موشهای تنفسی در بخارهای الکل n-butyl در دوران بارداری فقط در غلظتهای بالا که باعث مرگ برخی از موشهای باردار شد ، مشاهده شد. برنامه EPA IRIS آمریكا مشخص كرد كه n-butyl الكل از نظر سرطان زایی در انسان قابل طبقه بندی نیست ، زیرا هیچ اطلاعات انسانی و سرطان حیوانات در دسترس نیست. پتانسیل الکل n-بوتیل برای ایجاد سرطان در انسان توسط آژانس بین المللی تحقیقات در مورد سرطان یا برنامه ملی سم شناسی ایالات متحده ارزیابی نشده است.

 

کاربردها
 1. به عنوان حلال برای رنگ ها ، لاک ها و لاک ها ، رزین های طبیعی و مصنوعی ، لثه ها ، روغن های گیاهی ، رنگ ها و آلکالوئیدها استفاده می شود. این ماده به عنوان واسطه در تولید داروها و مواد شیمیایی استفاده می شود و در صنایع تولید چرم مصنوعی ، منسوجات ، شیشه های ایمنی ، سیمان لاستیکی ، صدفی ، بارانی ، فیلم های عکاسی و عطرها به کار می رود.
 2. BA در درجه اول به عنوان واسطه صنعتی در تولید اترها و استات های بوتیل اتر ، داروها ، پلیمرها و پلاستیک ها استفاده می شود. BA به میزان کمتری به عنوان حلال ، واکنش دهنده / رقیق کننده و جزء در مصرف کننده (فرمولاسیون لاک ناخن ، سیمان لاستیکی و شیشه های ایمنی) و محصولات صنعتی استفاده می شود.
 3. به عنوان حلال آلی برای چربی ها ، موم ها ، رزین ها ، شلاک ، لثه های لاک الکل و غیره. تولید لاک ، ریون ، مواد شوینده ، سایر ترکیبات بوتیل. در میکروسکوپ برای تهیه مواد جاسازی کننده پارافین است.
 4. n- بوتیل الکل یک الکل آلیفاتیک اولیه است که به عنوان یک حلال در محصولات آرایشی مراقبت از ناخن استفاده می شود ، اما داده های جدید غلظت استفاده نشان می دهد که در غلظت های پایین در آرایش چشم ، بهداشت شخصی و محصولات آرایشی اصلاح نیز استفاده می شود. n-Butyl Alcohol به طور کلی برای استفاده به عنوان یک ماده طعم دهنده در مواد غذایی بی خطر شناخته شده است و در لیست مواد غیرفعال برای محصولات دارویی تجویز شده در فهرست 1982 سازمان غذا و دارو (FDA) وجود دارد.
 5. برای اتیلن گلیکول مونوبوتیل اتر ، نرم کننده ها از جمله دی بوتیل فتالات.
 6. تهیه استرها ، به ویژه استات بوتیل ؛ حلال برای رزین ها و پوشش ها ؛ نرم کننده ها دستیار رنگرزی؛ مایعات هیدرولیک؛ فرمول های شوینده؛ عامل کم کننده آب (با تقطیر آزوتروپیک) ؛ حد واسط؛ رزینهای ملامین “بوتیله” ؛ اترهای گلیکول؛ اکریلات بوتیل.
 7. بزرگترین مشتقات تجاری 1-بوتانول در ایالات متحده n-butyl acrylate و metaccrylate هستند که اصولاً در پلیمرهای امولسیونی برای رنگهای لاتکس ، در کاربردهای پارچه ای و اصلاح کننده های ضربه برای پلی سفت و سخت (وینیل کلراید) استفاده می شوند. اترهای بوتیل گلیکول ، بزرگترین مشتقات n-بوتیل الکل ، در کاربردهای حلال استفاده می شوند.
 8. 1-بوتانول به عنوان حلال مستقیم در رنگ ها و سایر پوشش های سطح استفاده می شود. این به طور هم افزایی با استات بوتیل به عنوان یک سیستم حلال نهان برای لاک های نیتروسلولز و رقیق کننده ها عمل می کند تا یک سیستم حلال قوی تر از هر دو حلال به تنهایی بدهد. سایر کاربردهای حلال مستقیم برای الکل n-بوتیل در فرمولاسیون داروها ، موم ها و رزین ها است. بازارهای تجاری اضافی برای 1-بوتانول شامل استرهای نرم کننده (به عنوان مثال ، دی بوتیل فتالات) ، رزین های ملامین-فرمالدئید بوتیله و مونو- ، دی- و تریبوتیلامین ها است.
 9. 1-بوتانول اصولاً در زمینه پوشش سطح استفاده می شود. در ایالات متحده ، تقریباً 85٪ از تولید 1-بوتانول در این بازار خروجی دارد. یا مستقیماً به عنوان حلال لاک الکلها استفاده می شود ، یا به مشتقات تبدیل می شود ، سپس به عنوان حلال یا اجزای مونومر عمل می کنند. در ایالات متحده ، 1-بوتانول برای تولید بوتیلامین ها استفاده می شود. 1-بوتانول در بخش پلاستیک و منسوجات کاربردهای زیادی دارد. به عنوان حمام انعقادی برای چرخش الیاف اکریلیک و در رنگ آمیزی الیاف پلی (وینیل الکل) استفاده می شود.
 10. کاربرد در پوششهای سطح در چسب و به عنوان چسب حلال در ساخت لباس از پارچه روکش شده پلی وینیل بوتیرال ؛ در ساخت مشتقات الکل بوتیل ، مواد شیمیایی ، علف کش ها ، عوامل شناور سازی سنگ ، رزین های اوره و ملامین فرمالدئید و داروسازی. الکل دناتوره ، یک عامل تورم در منسوجات ، همچنین به عنوان یک ماده از دست دادن آب آزئوتروفیک و ماده مخلوط در تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی استفاده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *