ایمنی در آزمایشگاه

ایمنی در آزمایشگاه

5/5 - (1 امتیاز)

ایمنی در آزمایشگاه – Safety in the laboratory

 

بیایید قبول کنیم: بیشتر آزمایشگاه ها از مواد شیمیایی استفاده می کنند و ایمنی در آزمایشگاه نکته بسیار حائز اهمیتی است. بسته به تمرکز آزمایشگاه – سنتز تحقیق ، تولید ترکیب ، هضم اسید اساسی و غیره – انواع و مقادیر مواد شیمیایی مورد استفاده می تواند بسیار متفاوت باشد.

متأسفانه ، گزارش از تصادفات و حوادث مربوط به استفاده و ذخیره مواد شیمیایی بسیار مکرر است. ما باید در اداره صحیح و ذخیره این مواد خطرناک کوشا باشیم ، در غیر این صورت مشکل پیش می آید. بنابراین ، در این مقاله قوانین کلی ایمنی برای دست زدن به مواد شیمیایی و ذخیره آن در آزمایشگاه را ارائه می دهیم.

قبل از ورود به جزئیات ، مهم است که بسیاری از مقررات فدرال ، ایالتی و محلی را که ممکن است شامل شرایط خاصی برای دست زدن و ذخیره مواد شیمیایی در آزمایشگاه ها و انبارها باشد ، بررسی کنیم.

به عنوان مثال ، مواد کنترل شده و الکل های مصرفی توسط سازمان غذا و دارو و آژانس اجرای مواد مخدر ، مواد رادیواکتیو توسط کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای تنظیم می شوند و مواد زائد خطرناک توسط آژانس حفاظت از محیط زیست اداره می شوند.

این نیازهای خاص می تواند از کمدهای ذخیره سازی قفل شده ساده و ظروف مخصوص زباله گرفته تا دسترسی کنترل شده برای مناطق تحت کنترل باشد.

اگر هر یک از آزمایشگاه های شما از مواد بالقوه خطرناک استفاده می کند یا تولید می کند ، تعیین کنید که کدام مقررات اعمال می شود و الزامات خاص آنها را اعمال می کنند. کدهای ساختمانی و آتش نشانی ایالتی یا محلی بسیار رایج هستند ، و کاربرد آنها هر ساله طاقت فرسا می شود.

مانع دیگری که مرتباً با آن روبرو می شود این واقعیت است که آزمایشگاه ها با گذشت زمان تکامل یافته و تغییر می کنند. ما باید آگاهی را بر امکانات آزمایشگاه خود متمرکز کنیم و یک فرایند بررسی منظم (سالانه) را برای اطمینان از بروز بودن ایمنی کلی آزمایشگاه خود پیاده سازی کنیم.

اول – تجهیزات حفاظت شخصی مناسب (PPE)

تمرکز این مقاله ذخیره ایمن مواد شیمیایی است. اما قبل از شروع جمع آوری بطری های مواد شیمیایی و سازماندهی مجدد آزمایشگاه ها ، باید اطمینان حاصل کنیم که PPE مناسب داریم.

حداقل این باید شامل دستکشهای مقاوم در برابر مواد شیمیایی مناسب و محافظت از چشم ، کفش های انگشت بسته (برای کار در آزمایشگاه ضروری باشد) و کت‌های آزمایشگاهی و یا پیش بندهای شیمیایی (در صورت لزوم یا در صورت لزوم طبق قانون ایمنی آزمایشگاه استفاده می شود)

هنگامی که ما PPE خود را جمع آوری کردیم ، فقط چند مورد دیگر وجود دارد که باید جمع کنیم قبل از شروع انتقال آن ظروف شیمیایی به اطراف. از محیط پیرامون خود بازدید کرده و خطرات احتمالی سفر و مکان ایستگاه های کاری را که دیگران مشغول هستند ، مورد توجه قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که محل های خروجی ، معابر و تجهیزات اضطراری (به عنوان مثال شستشوی چشم و دوش های ایمنی) پاک و عاری از مواد ذخیره شده هستند.

یك كیت نشتی كامل با مواد جاذب مناسب ، مواد خنثی كننده ، ظروف پاك كننده و ظروف زباله را پیدا كرده و در نزدیكی داشته باشید. سرانجام ، بررسی کنید که تمام ظروف شیمیایی دارای برچسب های کامل در شرایط مناسب بوده و برگه های اطلاعات ایمنی (SDS) به راحتی در دسترس هستند.

برای راهنمایی با استاندارد ارتباطات خطر  OSHA مشورت کنید. منبع خوب دیگر برای این سیستم استاندارد برای شناسایی خطرات مواد برای واکنش اضطراری است.

برای خرید مواد شیمیایی اینجا را کلیک کنید

بعدی — حمل و نقل ایمن

در اینجا نشانگرهای ما برای انتقال ایمن مواد شیمیایی آورده شده است:

هرگز مواد شیمیایی و ظروف را سرخود منتقل نکنید. این موارد را به سرپرست آزمایشگاه یا محقق اصلی خود گزارش دهید.

هر زمان مواد شیمیایی را حمل می کنید ، بطری ها را در ظروف ثانویه مناسب و ضد نشت قرار دهید تا از شکستگی و نشت آن محافظت کند. یک مثال خوب استفاده از پارچه پلاستیکی مخصوص حمل بطری های شیشه ای چهار لیتری خورنده یا حلال است.

هنگام جابجایی ظروف متعدد ، بزرگ یا سنگین ، از چرخ دستی های محکم استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که چرخ های چرخ دستی به اندازه کافی بزرگ هستند و می توانند روی سطوح ناهموار غلت بزنند بدون اینکه ناگهان بریزید یا متوقف شوید. اگر از سبد برای نگهداری ثانویه استفاده می شود ، اطمینان حاصل کنید که سینی ها از نظر نشت مایع عایق هستند و از چهار طرف لبه کافی دارند.

در زمانهای شلوغ مانند اوقات استراحت یا ناهار یا تغییر کلاس(برای آزمایشگاههای دانشگاهی)  ، مواد شیمیایی را حمل نکنید.

برای جابجایی مواد شیمیایی خطرناک در صورت امکان از آسانسورهای باری استفاده کنید تا از بروز حوادث احتمالی در آسانسورهای مسافری شلوغ جلوگیری کنید. هنگام فشار دادن دکمه های آسانسور یا بازکردن درها ، فراموش نکنید که دستکش را از دست خارج کنید.

هرگز مواد شیمیایی را بدون مراقبت رها نکنید.

قوانینی برای نگهداری مواد شیمیایی

نگهداری ایمن مواد شیمیایی در آزمایشگاه یا انبار نیاز به دقت و بررسی دقیق دارد. استفاده صحیح از ظروف و تجهیزات آزمایشگاهی رایج بسیار مهم است. برای ذخیره ایمن مواد شیمیایی ، موارد زیر را انجام دهید:

 • تمام ظروف شیمیایی را کاملاً برچسب گذاری کنید. ما توصیه می کنیم نام مالک یا کاربر را به همراه تاریخ دریافت کنید.
 • برای هر ماده شیمیایی یک فضای ذخیره سازی خاص فراهم کنید و پس از هر بار استفاده از بازگشت آن اطمینان حاصل کنید.
 • مواد سمی فرار و مواد شیمیایی معطر را در کابینت های تهویه نگهداری کنید. لطفاً برای راهنمایی های خاص با پرسنل بهداشت و ایمنی محیط زیست خود مشورت کنید.
 • مایعات قابل اشتعال را در کابینت های نگهداری مایعات قابل اشتعال تأیید کنید. مقدار کمی مایعات قابل اشتعال ممکن است در فضای باز ذخیره شود. برای محدودیت های مجاز با مقامات محلی خود (به عنوان مثال ، مأمور آتش نشانی ، پرسنل HSE) مشورت کنید.
 • تمام مواد شیمیایی به ویژه مایعات را بر اساس گروه های سازگار جدا کنید. تمام احتیاطات مربوط به ذخیره سازی مواد ناسازگار را دنبال کنید. یک نمودار سازگاری شیمیایی برای مرجع ارسال کنید ، هم در آزمایشگاه و هم در کنار اتاقهای ذخیره مواد شیمیایی.
 • از ظروف ثانویه و مقاوم مناسب برای مواد خورنده استفاده کنید. این از کابینت ها محافظت می کند چون در اثر شکستگی نشت یا نشتی ایجاد می کند.
 • ظروف را محکم ببندید تا از فرار بخارات جلوگیری شود.
 • برای نگهداری مواد شیمیایی از یخچال های اختصاصی استفاده کنید. فقط بر روی این یخچال ها برچسب نگهداری شیمیایی بزنید – هیچ غذایی در اینجا وجود ندارد. هرگز مایعات قابل اشتعال را در یخچال نگهداری نکنید ، مگر اینکه به طور خاص برای چنین محل نگهداری طراحی و تأیید شده باشد. برای نگهداری مواد قابل اشتعال فقط از یخچال های ضد انفجار (بدون جرقه) استفاده کنید.

و از انجام موارد زیر خودداری کنید:
 • ذخیره ظروف یا مایعات بزرگ و سنگین در قفسه های بلند یا کابینت های بلند. در عوض اینها را در سطح شانه یا پایین ذخیره کنید.
 • بطری ها را روی زمین نگهداری کنید ، مگر اینکه در برخی از انواع حاوی ثانویه باشد.
 • ذخیره مواد شیمیایی در مجاورت منابع گرما یا در معرض تابش مستقیم خورشید ممنوع است.
 • ذخیره مواد شیمیایی در هودهای بخار. ظروف بیش از حد در جریان هوا و عملکرد هود تداخل ایجاد می کنند. فقط مواد شیمیایی در حال استفاده باید در کاپوت باشند.
 • ذخیره هر چیزی بالای کابینت ها. برای جلوگیری از تداخل در سیستم مهار آتش حداقل از 18 اینچ فاصله در اطراف تمام سرهای آبپاش اطمینان حاصل کنید.
 • استفاده از تاپ های نیمکت برای ذخیره سازی. این فضاهای کاری باید فقط حاوی مواد شیمیایی فعلی مورد استفاده باشند.
 • ذخیره مواد شیمیایی به طور نامحدود ممنوع است.
 • رطوبت باعث کیک شدن یا سفت شدن پودرها می شود. مواد شیمیایی مایع تبخیر می شوند.
 • اکیداً توصیه می کنیم همه ظروف هنگام ورود به آزمایشگاه از تاریخ خارج شوند یعنی اطمینان حاصل کنید که تاریخ انقضا تمام تولید کنندگان به شدت رعایت شده است.
 •  به ترکیبات واکنشی یا خطرناک توجه ویژه داشته باشید.
 • تمام مواد منسوخ شده ، سخت شده ، تبخیر یا تخریب شده را با رعایت مسائل ایمنی به سرعت دور بیندازید.3

پیروی از این دستورالعمل های ساده شما را در مسیر یک آزمایشگاه کارآمد ، سازمان یافته و با خیال راحت قرار می‌دهد. اگر آنها را نادیده بگیرید ، یا در کاربرد آنها کوتاهی کنید ممکن است روزی با خاکستر یا آوار آزمایشگاه‌تان روبرو شوید. حتما به طور منظم این لیست ایمنی را به کار بگیرید و از بروز هرگونه حوادث مهم در ذخیره سازی مواد شیمیایی جلوگیری کنید. مثل همیشه ، اول ایمنی.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *