مونوپروپیلن گلیکول

مونوپروپیلن گلیکول

5/5 - (1 امتیاز)

مونوپروپیلن گلیکول

Mono Propylene Glycol (MPG)

 

مونوپروپیلن گلیکول (MPG) چیست؟

مونوپروپیلن گلیکول (MPG) با فرمول شیمیایی C3H8O2 مشتقی از پروپیلن اکسید (PO) است و در یک فرآیند دو مرحله ای تولید می شود. اولین قدم واکنش PO با آب به مخلوط MPG و دی پروپیلن است گلیکول (DPG) و مرحله دوم تقطیر و تصفیه مخلوط به دو قسمت آن است اجزای جداگانه (MPG و DPG) که MPG جزء اصلی است.

شرکتها MPG را با دو کیفیت متفاوت عرضه می کنند: درجه صنعتی و ایالات متحده درجه فارماکوپه (USP) ، که با استفاده از شیوه های خوب تولید (GMP) تولید می شود همانطور که برای مواد جانبی دارویی توضیح داده شده است.

MPG  مایع بی رنگ ، چسبناک و بی بو است. بسیار رطوبت سنج است و در همه نسبت ها مخلوط می شود همراه با آب ، الکل ، استرها ، کتون ها و آمین ها. با هالوژنه قابلیت اختلاط محدودی دارد هیدروکربنها و با هیدروکربنهای آلیفاتیک قابل اختلاط نیست.

آیا مونوپروپیلن گلیکول همان پروپیلن گلیکول است؟

بله ، PG (پروپیلن گلیکول) فقط نام دیگری برای MPG (مونوپروپیلن گلیکول) است ، بنابراین دقیقاً همان ماده شیمیایی است.

مونوپروپیلن گلیکول چه درجه هایی دارد؟

  1. مونو پروپیلن گلیکول USP: با درجه خلوص فوق العاده بالا ، این درجه از MPG در صنایع غذایی ، طعم دهنده ها ، داروسازی ، آرایشی و صنایع سیگار الکترونیکی کاربرد دارد.
  2. درجه فنی مونو پروپیلن گلیکول: درجه MPG معمولاً در محصولات ضد یخ ، مایع خنک کننده ، یخ زدایی و به عنوان گلیکول چیلر استفاده می شود.
  3. درجه خوراک مونو پروپیلن گلیکول: این درجه MPG اروپایی است و تحت FEMAS (طرح تضمین مواد خوراک) برای استفاده در برنامه های خوراک دام تولید و ثبت شده است.
مونو پروپیلن گلیکول برای چه مواردی استفاده می شود؟

طیف وسیعی از کاربردهای MPG در صنایع مختلف از جمله استفاده در کشاورزی ، لوازم آرایشی ، خنک کننده ها ، دستگاه های یخ زدایی ، محصولات سیگار الکترونیکی و vape ، دارویی ، مراقبت شخصی و تولید تعدادی از محصولات نهایی از جمله رنگ و جوهر.

مهمترین استفاده نهایی از درجه صنعتی MPG در تولید پلی استر غیر اشباع است رزین هایی که به نوبه خود برای ساخت اقلام روزمره مانند وان حمام ، قایق های کوچک و مخازن و لوله های آب، مواد شیمیایی دیگر زمینه های استفاده نهایی رنگ و روکش هستند.

یخچال، ضد یخ هواپیما ؛ ضد یخ و خنک کننده های صنعتی ؛ مواد شوینده ؛ مایعات هیدرولیک مونوپروپیلن گلیکول درجه USP در غذا ، نوشیدنی و خوراک دام ، در داروها استفاده می شود به عنوان یک ماده کمکی (ماده غیر فعال یا حامل در یک محصول دارویی) ، در لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی کاربرد MPG USP برای تزریق مستقیم به سیستم خون است مجاز نیست به همین دلیل ، این غذا در غذای گربه استفاده نمی شود زیرا اثرات خاصی بر روی خون دارد سلول های گربه ها استفاده از MPG USP در برنامه های دخانیات و سیگارهای الکترونیکی پشتیبانی نمی شود. برای گریدهای MPG صنعتی و MPG USP ، استفاده از مه‌های تئاتر و دود مصنوعی نسل نیز پشتیبانی نمی شود.

مونو پروپیلن گلیکول در خوراک دام: مونوپروپیلن گلیکول در فرمولاسیون گلوکز برای ایجاد تعادل مجدد انرژی منفی که در گوشت شیری به ویژه در دوران زایمان ایجاد می شود ، کمک می کند. این می تواند به گاوهای شیری به صورت خوراکی از طریق خشک کن ، همراه با یک سیستم رباتیک یا مخلوط با خوراک تجویز شود. MPG به عنوان یک منبع انرژی در دسترس در درمان و پیشگیری از کتوز عمل می کند و دارای ارزش انرژی Mj/Kg 23.6 است

مونو پروپیلن گلیکول در آب پرتقال: مونو پروپیلن گلیکول USP در آب کیسه به عنوان حامل استفاده می شود و به طور موثر طعم بیشتری را نسبت به گلیسیرین گیاهی (VG) به پرزهای چشایی شما منتقل می کند. همچنین نشان می دهد که بسیاری از افراد سیگاری به دنبال “آسیب گلو” هستند.

مونو پروپیلن گلیکول در لوازم آرایشی و مراقبت های شخصی: مونوپروپیلن گلیکول USP در بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی از جمله مرطوب کننده ، شامپو ، ژل دوش ، عطر و صابون استفاده می شود. به دلیل خاصیت رطوبت سنجی ، رطوبت را حفظ می کند ، بنابراین ظاهر پوست را افزایش می دهد. در عطرها دارای عطر است و به عنوان یک ماده شیمیایی بی بو و بی رنگ به عنوان یک رقیق کننده استفاده می شود.

مونو پروپیلن گلیکول در غذا و نوشیدنی: مونوپروپیلن گلیکول در بسیاری از غذاهای آماده و طولانی مدت برای حفظ رطوبت و حفظ کیفیت یافت می شود.

مونو پروپیلن گلیکول در دستگاه های یخ زدایی: مایعات یخ زدایی بر اساس پروپیلن گلیکول ، به ویژه در یخچال هواپیما ، اغلب ترکیبی از آب ، بازدارنده های خوردگی و پروپیلن گلیکول هستند که برای از بین بردن یخ و برف عمل می کنند و در عین حال به عنوان یک عامل کاهش دهنده نقطه انجماد عمل می کنند.

(نقطه انجماد MPG پس از مخلوط شدن با آب کاهش می یابد). انواع مختلف این محصول حاوی عوامل ضخیم کننده هستند تا به سطوح چسبیده و میزان یخ ایجاد شده بین برخاستن و فرود را کاهش دهد.

گلیکولها در مایع انتقال حرارت

در مایعات انتقال حرارت ، مونوپروپیلن گلیکول برای محافظت از یخ آن اضافه می شود و به عنوان یک گلیکول غیر سمی در مقایسه با سایر گلیکولها (اتیلن گلیکول) می تواند با خیال راحت در مواردی که ممکن است تماس تصادفی با غذا وجود داشته باشد (به عنوان مثال در چیلرهای غوطه ور در آبجوش که کویل خنک کننده از طریق مخازن تهویه عبور می کند تا دما را در هنگام تخمیر کنترل کند).

گلیکولها همچنین جریان دائمی آب را در دمای عملیاتی انتخاب شده حفظ می کنند. با این حال ، استفاده از گلیکول با مهار کننده های اضافی (مانند محدوده گلیکول های مهار شده Monarch’s Monarch) به منظور کاهش تشکیل مقیاس و خطر خوردگی برای محافظت از فلز مهم است.

سایر کاربردهای مونوپروپیلن گلیکول شامل استفاده در تولید رزین های پلی استر ، به عنوان عنصری در مایعات دستگاه مه شکن مخصوص و تولید رنگ ، جوهر ، روکش سطحی و روان کننده است.

برای خرید مونوپروپیلن گلیکول اینجا را کلیک کنید

بهداشت ، ایمنی و ملاحظات زیست محیطی

MPG سمیت حاد کمی از راههای دهانی ، پوستی یا استنشاق دارد. برای پوست و چشم ها تحریک کننده نیست از مطالعات روی حیوانات برخی از اثرات سوزش خفیف با داوطلبان انسانی مشاهده شد ، اما مشاهده نمی شود طبقه بندی ماشه ای نگرانی کمی برای حساسیت پوست وجود دارد و هیچ گزارشی از تنفس وجود ندارد اگرچه با توجه به طیف گسترده ای از مصارف حرفه ای و مصرف کننده ، قرار گرفتن در معرض گسترده این ماده وجود دارد.

MPG به عنوان سرطان زا یا ژنوتوکسیک در نظر گرفته نمی شود و اینطور نیست بر باروری یا تولید مثل تأثیر می گذارد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده MPG را به عنوان GRAS ، “به طور کلی بی خطر” نامگذاری کرده است.

مانند به عنوان مثال ، MPG ساخته شده توسط استانداردهای سازمان غذا و دارو (FDA) ممکن است در غذا ، غذا استفاده شود بسته بندی ، داروسازی و لوازم آرایشی. در اتحادیه اروپا (EU) ، MPG USP پاک نشده است به عنوان یک ماده غذایی یا افزودنی غذایی عمومی. حداکثر محتوای مجاز در غذای نهایی 1 گرم بر کیلوگرم است اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت مقررات در اتحادیه اروپا از طریق پروپیلن در دسترس است صفحه وب گلیکول  MPG به راحتی تجزیه پذیر است ، تجمع نمی یابد و برای آبزیان سمیت بسیار کمی دارد موجودات زنده این ماده قابل اشتعال طبقه بندی نمی شود ، اما در دمای بیش از 200 تا 244 درجه فارنهایت (90 تا 120 درجه سانتی گراد) می سوزد.

 

ذخیره و حمل مونوپروپیلن گلیکول (MPG)

MPG با کامیون تانک و کشتی به صورت عمده حمل و بسته بندی می شود بشکه ، فله متوسط ظروف (IBC) محصولات. درجه MPG USP در مورد کیفیت و خلوص محصول نیاز به توجه خاصی دارد. از این رو، تجهیزات اختصاصی و روشهای خاص تمیز کردن و همچنین کنترل های دقیق در سراسر کل زنجیره تامین ضروری است. MPG رطوبت سنج است و نیاز به ذخیره سازی مجهز به دستگاه های خشک کن دارد تا محصول را در برابر آن محافظت کند رطوبت پوشش نیتروژن سازگار با الزامات USP وسیله ترجیحی برای نگهداری است محصول خشک شده و از ماندگاری آن اطمینان حاصل می شود. دمای ذخیره سازی نباید از 104 درجه فارنهایت /40 درجه سانتیگراد تجاوز کند و محصول نباید در زیر نور مستقیم خورشید نگهداری شود. در آب و هوای سرد ، وسایل گرمایش مخزن و عایق باید نصب شود.

 

خلاصه مشخصات ریسک

خطرات مربوط به قرار گرفتن در معرض این محصولات برای فعالیتهای “زنجیره ای تجارت” زیر ارزیابی شده است: تولید ، ذخیره سازی ، انتقال محصول ، حمل و نقل و مشتریان/بازارها آنها در سیستم های بسته تولید ، ذخیره و به مشتریان منتقل می شوند. بسته به مشتری ، استفاده های نهایی ممکن است از استفاده به عنوان واسطه برای تولید متفاوت باشد سایر مواد شیمیایی ، محصولات تجاری یا برخی از محصولات مصرفی فرموله شده. مناسب طراحی تجهیزات و روش های جابجایی در صورت استفاده از آنها در معرض خطر کم قرار می گیرد حد واسط. قرار گرفتن در معرض در برنامه های تجاری و مصرفی ممکن است بیشتر باشد. برای به حداقل رساندن ریسک ، کنترل های اضافی مانند ، روش های جابجایی ویژه و بسته بندی محافظ است اجرا شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *