اتیل بروماید

اتیل بروماید

5/5 - (2 امتیاز)

اتیل بروماید – Ethyl bromide

 

مشخصات کلی اتیل بروماید:

فرمول مولکولی

  •  C2H5Br
  • CH3CH2Br

مترادف

  • برومیتان
  • اتیل بروماید
  • اتان ، برومو-
  • 1-بروموتان

وزن مولکولی

  • 108.97 گرم در مول

اتیل بروماید چیست؟

اتیل بروماید به عنوان یک مایع فرار بی رنگ به نظر می رسد. کمی محلول در آب و متراکم تر از آب است. نقطه اشتعال زیر 0 درجه فارنهایت. بخارات سنگین تر از هوا هستند. با استنشاق سمی است. پوست و چشم را تحریک می کند. برای ساخت داروها و به عنوان حلال استفاده می شود.

اتیل بروماید که به آن برومو اتان نیز گفته می شود ، مایع بی رنگ تا زرد است. در صورت گرم شدن اگر می تواند یک گاز نیز باشد. بویی شبیه اتر و طعم تلخ دارد. در آب قابل حل است.

 

استفاده

C2H5Br برای ساخت سایر مواد شیمیایی و به عنوان حلال استفاده می شود. این ماده به عنوان مبرد ، بخور میوه و دانه و به عنوان بیهوشی دامپزشکی و انسانی استفاده شده است. قرار گرفتن در معرض: کارگرانی که از اتیل بروماید استفاده می کنند ممکن است در غبغب تنفس کنند یا تماس مستقیم پوستی داشته باشند. جمعیت عمومی ممکن است در معرض سطح بسیار کمی از اتیل بروماید در هوا قرار بگیرند. اگر اتیل بروماید به محیط آزاد شود ، به تدریج در هوا تجزیه می شود.

انتظار نمی رود که در اثر نور خورشید تجزیه شود. از سطح مرطوب خاک و آب به هوا منتقل می شود. انتظار می رود که از طریق خاک حرکت کند. توسط میکروارگانیسم ها به آرامی تجزیه می شود و انتظار نمی رود در ماهی جمع شود.

 

خطر

استفاده از C2H5Br به عنوان ماده بیهوشی در اواخر قرن هجدهم شیوع داشت. این اثرات شامل افسردگی سیستم عصبی مرکزی ، بیهوشی عمیق و از دست دادن احساس کامل یا جزئی بود. افزایش ضربان نبض و به دنبال آن نبض آهسته ، وزوز گوش ، تپش قلب ، اسپاسم عضلات. گرفتگی معده ، خونریزی داخلی ، نفس کشیدن بوی سیر و در بعضی موارد کوری که در برخی بیماران مشخص است.

سرگیجه ، ضعف ، دشواری تنفس ، نبض ضعیف و سریع و ایست قلبی منجر به مرگ نیز در برخی از بیماران رخ داده است. ایست تنفسی منجر به مرگ نیز گزارش شد. تحریک فوری چشم ، سردرد و سرگیجه در افرادی که به طور داوطلبانه در معرض دوزهای بسیار بالای اتیل بروماید قرار گرفتند ، گزارش شد. اثرات مواجهه اتیل بروماید با پوست ، ریه ها ، کبد ، کلیه ، قلب و سیستم عصبی در افراد.

در برخی موارد ، این اثرات پس از توقف در معرض این ماده شیمیایی اتفاق افتاد. پس از استنشاق دوزهای متوسط ​​در طول زندگی ، ابری شدن چشم در حیوانات آزمایشگاهی ایجاد می شود. این میزان مواجهه همچنین منجر به التهاب ریه در زنان و کاهش وزن بدن در مردان می شود. افزایش رشد در سلولهای بینی و ریه نیز مشاهده شد. هیچ عارضه ای تحت قرار گرفتن در معرض استنشاق با دوز کمتری مشاهده نشد.

C2H5Br می تواند از طریق پوست جذب شود. تومورها در معرض استنشاق مادام العمر به اتیل برومید در حیوانات آزمایشگاهی ایجاد شدند. در زنان ، تومور در رحم در نیمی از حیوانات در معرض دوز بالا و در کمتر از 15 از حیوانات در دوزهای کمتر قرار گرفت. سرطان با قرار گرفتن در دوز بالاتر به اندام های دیگر گسترش می یابد. در مردان ، در توسعه تومورهای مغزی و ریوی در دوزهای متوسط ​​افزایش یافت. اطلاعات مربوط به پتانسیل اتیل بروماید برای ایجاد ناباروری ، سقط جنین یا نقص مادرزادی در حیوانات آزمایشگاهی در دسترس نبود. آژانس بین المللی تحقیقات در مورد سرطان مشخص کرده است که اتیل بروماید از نظر سرطان زایی در انسان قابل طبقه بندی نیست.

برنامه EPA IRIS ایالات متحده تعیین کرد که داده ها برای ارزیابی پتانسیل سرطان زایی انسان در C2H5Br ناکافی هستند. این امر بر اساس کمبود شواهد در انسان و شواهد محدود در مورد سرطان در حیوانات آزمایشگاهی است. پتانسیل اتیل بروماید در سرطان در انسان توسط یا توسط برنامه 14 ملی سم شناسی ایالات متحده در مورد مواد سرطان زا ارزیابی نشده است.

در حال حاضر عمده کاربردهای تجاری اتیل بروماید به عنوان یک ماده اتیل کننده و به عنوان یک حلال در صنایع شیمیایی و دارویی است. اتیل بروماید به عنوان مبرد استفاده شده است. قرار گرفتن در معرض انسان در معرض اتیل بروماید در طول استفاده از آن به عنوان بی حس کننده رخ داده است ، اما استفاده گسترده برای این منظور متوقف شده است.

 

روشهای ساخت
  1. با تقطیر از مخلوط HBr ، الکل اتیل و H2SO4 ساخته می شود. … به روش فسفر و برم.
  2. اتیل بروماید با ریفلاکس اتانول با اسید هیدروبرومیک یا با یک برومید قلیایی و اسید سولفوریک تولید می شود. واکنش اتان با تری اکسید گوگرد و برومید پتاسیم در دمای 300-325 درجه سانتیگراد باعث تولید اتیل بروماید با عملکرد 91 درصد بر اساس اتان می شود.

برای خرید اتیل بروماید اینجا را کلیک کنید

متابولیسم / متابولیتها

ممکن است در بدن به میزان قابل توجهی هیدرولیز شود و در نتیجه تشکیل برومیدهای غیر آلی شود.

اسید اتیل مرکاپاپوریک نیز متابولیت اتیل بروماید است که با ظهور آن در ادرار موشهایی که مقدار 25/1 گرم در کیلوگرم دوزهای زیر جلدی اتیل برومید تجویز میشود ، نشان داده می شود. این یافته با حضور S-اتیل-سیستئین در ادرار تحت درمان با اسید پشتیبانی می شود.

این ماده شیمیایی یک بستر برای گلوتاتیون S- ترانسفراز است. موشهای صحرایی ماده ویستار که 16/1 میلی مول اتیل بروماید در روغن با استفاده از گاواژ داده بودند ، 2 ساعت بعد قربانی شدند و کبد برای گلوتاتیون مورد سنجش قرار گرفت. موشهای تحت درمان با اتیل بروماید سطح گلوتاتیون کبد 52 that از گروه کنترل را نشان دادند.

ویژگی بستر مونوکسیژناز آمونیاک در سلولهای کامل باکتری نیتریک کننده Nitrosomonas europaea برای تعدادی از هیدروکربنهای هالوژنه آلیفاتیک تعیین شده است. اثر جایگزین هالوژن و طول زنجیره کربن بر واکنش سوبسترا با اندازه گیری میزان اکسیداسیون اتانهای مونو هالوژنه (فلورا اتان ، کلرو اتان ، برومو اتان و یدوتان) توسط سلولهای کل Nitrosomonas europaea مورد مطالعه قرار گرفت. برای اتانهای مونو هالوژنه ، استالدئید محصول اصلی آلی بود و مقدار کمی یا هیچ یک از محصولات پیش بینی شده جایگزین (الکلهای 2 هالوژنه) تشخیص داده شد.

سوسپانسیون Nitrosomonas europaea کاتالیز تحریک هوازی تحریک آمونیاک ترکیبات آلیفاتیک هالوژنه از جمله بروموتان را انجام داد.

همچنین نشان داده شده است که این ماده شیمیایی با تخریب گروه هم آنزیم ، فعالیت p450 سیتوکروم را کاهش می دهد. میکروزومهای کبدی موشهای صحرایی ویستار ناشی از فنوباربیتال ، اصلاح شده با 44.4 میلی مولار اتیل بروماید ، کاهش 27 درصدی فعالیت سیتوکروم p450 را نشان دادند. اتصال آنزیم به روش نوع I بود. فعالیت سیتوکروم b5 و سیتوکروم c تحت تأثیر قرار نگرفت. گمانه زنی ها نشان می دهد که غیرفعال سازی سیتوکروم p450 توسط تخریب هم می تواند مکانیسمی باشد که گونه های واکنشی را که می تواند به اجزای سلولی آسیب برساند به دام بیندازد.

پیشنهاد شده است که مقداری از اتیل بروماید در بیماران بیهوش به اتیل سولفید تبدیل می شود ، بویایی که بوی سیر در نفس برخی بیماران پس از قرار گرفتن در معرض چند روز ثابت می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *