مونوآمونیوم فسفات

مونو آمونیوم فسفات

5/5 - (1 امتیاز)

مونو آمونیوم فسفات – Monoammonium phosphate

 

مشخصات کلی مونو آمونیوم فسفات :

فرمول مولکولی

 • NH4H2PO4
 • H6NO4P

مترادف

 • آمونیوم دی هیدروژن فسفات
 • 7722-76-1
 • بی فسفات آمونیوم
 • فسفات مونومونیوم
 • اسید فسفریک ، نمک مون آمونیوم

مونو آمونیوم فسفات چیست؟

آمونیوم دی هیدروژن فسفات نمک آمونیوم اسید فسفریک (نسبت مولی 1: 1) است. به عنوان کود نقش دارد. حاوی دی هیدروژن فسفات است.  همچنین مونوآمونیوم فسفات (MAP) منبع گسترده ای از فسفر (P) و نیتروژن (N) است.* از دو ترکیب رایج در صنعت کود ساخته شده است و بیشترین فسفر را در بین کودهای جامد معمولی دارد.

خواص شیمیایی

مونوآمونیوم فسفات
مونوآمونیوم فسفات
تولید

فرایند تولید MAP نسبتاً ساده است. در روش معمول ، نسبت یک به یک آمونیاک (NH₃) و اسید فسفریک (H₃PO₄) واکنش داده می شود و دوغاب حاصل از MAP در یک دانه بندی جامد می شود. روش دوم دو ماده اولیه را در یک راکتور متقاطع لوله معرفی می کند ، جایی که واکنش گرما را برای تبخیر آب و جامد شدن MAP تولید می کند. روشهای دیگری نیز وجود دارد. مزیت MAP تولید شده این است که می توان از H₃PO₄ با کیفیت پایین در مقایسه با سایر کودهای P که اغلب به درجه خالص تری از اسید نیاز دارند ، استفاده کرد. بسته به میزان ناخالصی در اسید ، محتوای معادل پنتوکسید فسفر (P₂O₅) از 48 تا 61 درصد متغیر است. رایج ترین ترکیب کود 11-52-0 است.

برای خرید مونوآمونیوم فسفات  اینجا را کلیک کنید

کاربری کشاورزی

MAP سالیان متمادی کود مهم دانه ای بوده است. محلول در آب است و به سرعت در خاک با رطوبت کافی حل می شود. پس از انحلال ، دو جزء اصلی کود مجدداً جدا می شوند تا آمونیوم (+NH₄) و فسفات (H₂PO₄) آزاد شوند ، که هر دو گیاه برای رشد سالم و پایدار به آن متکی هستند. pH محلول اطراف گرانول نسبتاً اسیدی است ، و MAP را به عنوان کود مطلوب در خاکهای خنثی و با pH بالا تبدیل می کند. مطالعات زراعی نشان می دهد که در بیشتر شرایط ، تفاوت معنی داری در تغذیه P بین کودهای تجاری تجاری مختلف در اکثر شرایط وجود ندارد.

کشاورزان، MAP دانه ای را در نوارهای متمرکز زیر سطح خاک در مجاورت ریشه های در حال رشد یا در نوارهای سطحی استفاده می کنند. همچنین معمولاً با پخش آن در سطح زمین و مخلوط کردن آن از طریق خاکورزی در خاک سطحی استفاده می شود. در حالت پودری ، این جزء مهم کودهای معلق است. هنگامی که MAP با H₃PO₄ خالص ساخته می شود ، به راحتی در محلول شفافی که به صورت اسپری محلول پاشیده شده یا به آب آبیاری اضافه می شود ، حل می شود. محتوای معادل P₂O₅ MAP با خلوص بالا معمولاً 61 درصد است.

مونوآمونیوم فسفات
مونوآمونیوم فسفات
مدیریت نگهداری
 1. با استفاده از MAP نیازی به اقدامات احتیاطی خاصی نیست. اسیدیته کمی که در ارتباط با این کود است ، احتمال از دست دادن NH2 را در هوا کاهش می دهد. MAP را می توان در مجاورت بذرهای جوانه زده بدون نگرانی از آسیب NH₃ قرار داد. با این حال ، MAP مورد استفاده در محلول پاشی یا افزودن به آب آبیاری ، نباید با کودهای کلسیم یا منیزیم مخلوط شود.
 2. MAP دارای ویژگی های خوب ذخیره سازی و جابجایی است. برخی از ناخالصی های شیمیایی (مانند آهن و آلومینیوم) به طور طبیعی به عنوان نرم کننده ای برای جلوگیری از پخت عمل می کنند. MAP بسیار خالص ممکن است یک نرم کننده اضافه کرده یا در مراقبت از آن احتیاج به مراقبت بیشتری داشته باشد تا از ایجاد تراکم و کیک جلوگیری شود. مانند همه کودهای P ، از شیوه های مدیریتی مناسب برای به حداقل رساندن هرگونه اتلاف مواد مغذی در سطح یا زهکشی آب استفاده کنید.
 3. یک منبع خلوص بالا از MAP به عنوان یک ماده غذایی برای حیوانات استفاده می شود. +NH₄ به پروتئین سنتز می شود و H₂PO₄ از انواع عملکردهای متابولیک در حیوانات پشتیبانی می کند.

مصارف غیر کشاورزی
 • MAP در خاموش کننده های شیمیایی خشک که معمولاً در ادارات ، مدارس و خانه ها یافت می شود ، استفاده می شود. اسپری خاموش کننده MAP پودر شده را پخش می کند ، که سوخت را می پوشاند و شعله را به سرعت خاموش می کند.
 • MAP همچنین به عنوان فسفات آمونیوم مونوبازیک و آمونیوم دی هیدروژن فسفات شناخته می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *