کیتوسان

کیتوسان

5/5 - (1 امتیاز)

کیتوسان – chitosan

 

مشخصات کلی کیتوسان :

فرمول مولکولی

 • C56H103N9O39

مترادف

 • کیتوسان
 • پلی گلوسام
 • دی استیل کیتین
 • چیکول
 • فلوناک سی

وزن مولکولی

 • 1526.5

کیتوسان چیست؟

کیتوسان قندی است که از اسکلت سخت خارجی صدف ها ، از جمله خرچنگ ، ​​خرچنگ و میگو به دست می آید. برای دارو استفاده می شود. کیتوسان برای فشار خون بالا ، کلسترول بالا ، چاقی ، بهبود زخم و سایر شرایط استفاده می شود ، اما شواهد علمی کمی وجود دارد که بسیاری از کاربردهای آن را تایید کند.

پلی گلوسام یک پلی ساکارید طبیعی است که از بقایای گلوکوزامین متصل به بتا 1،4 با فعالیت ضد نئوپلاستی بالقوه تشکیل شده است. پس از تجویز ، پلی گلوسام ممکن است از طریق مکانیزمی که هنوز کاملاً روشن نشده است ، سطح محصول نهایی پیشرفته گلیکاسیون (AGE) را کاهش دهد.

 این ممکن است تعامل بین AGEs و گیرنده محصولات نهایی پیشرفته گلیکاسیون (RAGE، AGER) را کاهش دهد ، که در برخی از انواع تومورها بیش از حد بیان می شود و با نتایج ضعیف بیمار همراه است.

تعامل AGE-RAGE ممکن است باعث فسفوریلاسیون و تخریب پروتئین رتینوبلاستوما (Rb) ، مهار کننده چرخه سلولی کلیدی و مهار کننده تومور ، از طریق مسیر پیام رسانی فسفوینوزیتید 3-کیناز (PI3K)/پروتئین کیناز B (PKB، Akt) شود. هایپرفسفوریلاسیون Rb منجر به تجزیه کمپلکس Rb-E2F می شود که باعث فعال شدن ژنهای مورد نیاز برای انتقال G1/S و ایجاد تومور می شود.

کاهش سطوح AGE ممکن است تعامل AGE-RAGE را محدود کرده و انتقال G1 به S را عادی کند و به طور بالقوه توسعه و پیشرفت برخی از سرطان ها را کاهش دهد. AGE ها تغییرات پروتئینی غیر آنزیمی هستند که در طول روند طبیعی پیری تولید می شوند و نشان داده شده است که در ایجاد و پیشرفت برخی از سرطان ها نقش دارند.

CHETIN Deacetylated ، یک پلی ساکارید خطی از بتا-1،4-D-glucosamine دی استیله شده است. در هیدروژل و برای درمان زخم ها استفاده می شود.

فارماکولوژی و بیوشیمی
داروسازی

پلی گلوسام یک پلی ساکارید طبیعی است که از بقایای گلوکوزامین متصل به بتا 1،4 با فعالیت ضد نئوپلاستی بالقوه تشکیل شده است. پس از تجویز ، پلی گلوسام ممکن است از طریق مکانیزمی که هنوز کاملاً روشن نشده است ، سطح محصول نهایی پیشرفته گلیکاسیون (AGE) را کاهش دهد.

این ممکن است تعامل بین AGEs و گیرنده محصولات نهایی پیشرفته گلیکاسیون (RAGE، AGER) را کاهش دهد ، که در برخی از انواع تومورها بیش از حد بیان می شود و با نتایج ضعیف بیمار همراه است.

تعامل AGE-RAGE ممکن است باعث فسفوریلاسیون و تخریب پروتئین رتینوبلاستوما (Rb) ، مهار کننده چرخه سلولی کلیدی و مهار کننده تومور ، از طریق مسیر پیام رسانی فسفوینوزیتید 3-کیناز (PI3K)/پروتئین کیناز B (PKB، Akt) شود. هایپرفسفوریلاسیون Rb منجر به تجزیه کمپلکس Rb-E2F می شود که باعث فعال شدن ژنهای مورد نیاز برای انتقال G1/S و ایجاد تومور می شود. کاهش سطوح AGE ممکن است تعامل AGE-RAGE را محدود کرده و انتقال G1 به S را عادی کند و به طور بالقوه توسعه و پیشرفت برخی از سرطان ها را کاهش دهد.

 AGE ها تغییرات پروتئینی غیر آنزیمی هستند که در طول روند طبیعی پیری تولید می شوند و نشان داده شده است که در ایجاد و پیشرفت برخی از سرطان ها نقش دارند.

استفاده و ساخت

طبقه بندی مصرف

 1. کلاسهای کاربردی شیمیایی ایمن تر EPA -> داروهای ضد میکروبی ؛ نگهدارنده ها و آنتی اکسیدان ها
 2. کلاسهای شیمیایی ایمن تر -> دایره سبز دایره سبز – این ماده شیمیایی نگران کننده نیست
 3. لوازم آرایشی -> تشکیل فیلم

اطلاعات عمومی تولید

 • EPA TSCA وضعیت فعالیت تجاری
 • کیتوسان: فعال

مقررات EPA TSCA

 • XU – نشان دهنده یک ماده معاف از گزارش تحت قانون گزارش داده های شیمیایی ، (40 CFR 711).

ایمنی و خطرات

شناسایی خطرات

EPA Safer Chemical

 • دایره سبز – این ماده شیمیایی بر اساس داده های تجربی و مدل سازی بسیار نگران کننده است.

در تولید داروسازی ، کیتوسان به عنوان یک پرکننده در قرص ها استفاده می شود تا نحوه حل شدن برخی داروها را بهبود بخشد و طعم تلخ را مخفی کند. همچنین برای کمک به ماندگاری بیشتر غذاها استفاده می شود.

 

چگونه تولید میشود؟

کیتوسان از پوسته میگو ، خرچنگ خرچنگ و خرچنگ استخراج می شود. این ماده فیبری است که ممکن است مانع جذب چربی و کلسترول در رژیم غذایی شود. هنگامی که کیتوسان روی زخم ها استفاده می شود ، به لخته شدن خون کمک می کند.

 

موارد استفاده و اثربخشی؟

احتمالاً برای:

 • فشار خون بالا. اغلب به افرادی که فشار خون کمی دارند ، گفته می شود که مصرف نمک را کاهش دهند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که جایگزینی نمک روی میز با یک محصول نمکی که حاوی مقادیر کمی کیتوسان (سیمبیوسال) است ، می تواند فشار خون را بیش از کاهش مصرف نمک سفره کاهش دهد.
 • بهبودی بعد از جراحی. گاهی اوقات بافت اسکار در سینوس ها پس از جراحی ایجاد می شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از ژل کیتوسان می تواند از اتصال بافت اسکار جلوگیری کند. با این حال ، به نظر نمی رسد ژل کیتوسان تورم یا عفونت ها را کاهش دهد.

شواهد کافی برای:

 • خونریزی جزئی. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از ژل ساخته شده با کیتوسان می تواند به توقف خونریزی پس از جراحی سینوس کمک کند. این ژل در عرض 2 دقیقه عمل می کند. اما همه تحقیقات موافق نیستند.
 • نوعی بیماری التهابی روده (بیماری کرون). تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ترکیبی کیتوسان و اسید اسکوربیک از طریق دهان ممکن است به افراد مبتلا به بیماری کرون کمک کند.
 • حفره ها جویدن آدامس حاوی کیتوسان یا استفاده از دهانشویه حاوی کیتوسان ممکن است تعداد باکتری های ایجاد کننده حفره در دهان را کاهش دهد. با این حال ، هیچ اطلاعات موثقی وجود ندارد که این محصولات در واقع از حفره جلوگیری می کند.
 • پلاک دندان. تحقیقات اولیه نشان می دهد که شستشو با دهانشویه کیتوسان به مدت 2 هفته به جلوگیری از تشکیل پلاک بر روی دندان ها کمک می کند.
 • زخم پا در افراد مبتلا به دیابت. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از ژل کیتوسان روی زخم های پا به بهبود سریع آنها کمک نمی کند.
 • خشکی چشم. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از قطره های چشمی حاوی کیتوسان به کاهش احساس خشکی چشم در افرادی که به طور معمول خشکی چشم دارند ، کمک می کند.
 • کلسترول بالا. هنوز مشخص نیست که آیا کیتوسان می تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند یا خیر. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف کیتوسان باعث کاهش کلسترول تام یا لیپوپروتئین با چگالی پایین “بد” (LDL) در افراد مبتلا به کلسترول بالا نمی شود. اما تحقیقات دیگر نشان می دهد که کیتوسان کلسترول را در افرادی که دارای کلسترول بالا یا بدون آن هستند کاهش می دهد. به نظر می رسد برخی از محصولات ترکیبی حاوی کیتوسان سطح کلسترول را در افراد چاق با یا بدون کلسترول بالا کاهش می دهد.
 • سطوح بالای فسفات در خون (هایپر فسفاتمی). مشخص نیست که آیا جویدن آدامس حاوی کیتوسان می تواند به کاهش سطح فسفر در افراد تحت همودیالیز کمک کند یا خیر. نتایج تحقیقات متناقض است. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
 • چاقی به طور کلی ، تحقیقات نشان می دهد که مصرف کیتوسان کاهش وزن را تنها به میزان بسیار کمی بهبود می بخشد. هنگامی که تا یک سال مصرف می شود ، ممکن است فقط منجر به کاهش وزن حدود 1 کیلوگرم (2 پوند) شود.
 • عفونت جدی لثه (پریودنتیت). برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از آسکوربات کیتوسان مستقیماً روی لثه ها ممکن است به درمان بیماری لثه کمک کند.
 • جراحی پلاستیک. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از شکل خاصی از کیتوسان به طور مستقیم در محل جراحی به بهبود زخم کمک می کند و تشکیل اسکار پس از جراحی پلاستیک را کاهش می دهد.
 • نارسایی کلیه. تحقیقات اولیه نشان می دهد که خوردن کیتوسان از طریق دهان ممکن است کلسترول بالا را کاهش دهد ، به اصلاح کم خونی کمک کند و قدرت بدنی ، اشتها و خواب را در افرادی که دچار نارسایی کلیه هستند و تحت همودیالیز هستند ، بهبود بخشد.
 • التیام زخم. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از کیتوسان روی پیوند پوست ممکن است بهبود زخم را بهبود بخشد و به رشد مجدد اعصاب کمک کند. همچنین ، استفاده از ژلی که حاوی کیتوسان و سایر مواد تشکیل دهنده است ممکن است پس از کشیدن دندان باعث بهبودی شود.

اثرات جانبی

 • هنگامی که از طریق دهان مصرف می شود: کیتوسان برای اکثر افراد هنگامی که تا 6 ماه از طریق دهان مصرف می شود ، احتمالاً ایمن است. کیتوسان ممکن است باعث ناراحتی خفیف معده ، یبوست یا گاز شود.
 • هنگام استفاده روی پوست: کیتوسان برای اکثر افراد در صورت استفاده کوتاه مدت روی پوست احتمالاً ایمن است. کیتوسان می تواند باعث تحریک شود.

اقدامات احتیاطی و هشدارها
 • بارداری و شیردهی: اطلاعات قابل اطمینان کافی برای اطلاع از مصرف ایمن کیتوسان در دوران بارداری یا شیردهی وجود ندارد. در طرف امن بمانید و از استفاده اجتناب کنید.
 • حساسیت به صدف: کیتوسان از اسکلت خارجی صدف گرفته می شود. این نگرانی وجود دارد که افرادی که به صدف حساسیت دارند ممکن است به کیتوسان نیز حساسیت داشته باشند. با این حال ، افرادی که به صدف حساسیت دارند به گوشت حساسیت دارند ، نه پوسته. بنابراین برخی از کارشناسان معتقدند که کیتوسان برای افرادی که به صدف حساسیت دارند مشکلی ایجاد نمی کند.

با این ترکیب محتاط باشید

 • با وارفارین (کومادین) با CHITOSAN تداخل دارد؛ وارفارین رقیق کننده خون است. این نگرانی وجود دارد که مصرف کیتوسان ممکن است اثرات رقیق کننده خون وارفارین (کومادین) را افزایش دهد. مصرف کیتوسان با وارفارین (کومادین) می تواند احتمال کبودی یا خونریزی را افزایش دهد. در صورت مصرف وارفارین ، از مصرف کیتوسان خودداری کنید.

دوز مصرفی

دوزهای زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است:

با دهان:

 • برای فشار خون بالا: روزانه حداکثر 3 گرم از یک محصول نمک سرشار از کیتوسان (سیمبیوسال) به جای نمک معمولی استفاده می شود.
 • برای پوست اعمال می شود.
 • برای بهبودی پس از جراحی: ژل کیتوسان توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی به مدت ده دقیقه پس از جراحی سینوس روی سینوس ها اعمال شده است.

کیتوسان برای کاهش وزن ، مزایا ، نظرات و احتیاط ها

کیتوسان یک پلیمر طبیعی گلوکوزامین است که از صدف گرفته شده است. مردم از آن برای افزایش وزن ، کاهش کلسترول ، بهبود سلامت پوست و موارد دیگر استفاده می کنند. تحقیقات اخیر برخی از این کاربردها را زیر سال می برد ، اما درهای دیگر کاربردهای مهم در مراقبت از پوست ، پزشکی و فناوری را باز می کند. برای خواندن مزایا و کاربردهای کیتوسان ، همراه با اقدامات احتیاطی ، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

ساختار کیتوسان چیست؟

همانطور که گفته شد کیتین یک فیبر زیست تخریب پذیر است که بیشتر از پوسته بیرونی میگو و سایر صدف ها به دست می آید. همچنین در اسکلت حشرات و قارچ ها یافت می شود. برخی حتی کیتین را “زره طبیعت” می نامند به دلیل انعطاف پذیری و استحکام بسیار. کیتین را می توان به چند شکل تغییر داد ، از جمله :

 • کیتوسان (شامل قرص ، هیدروژل ، نانوذرات و بانداژ)
 • الیگوساکارید کیتوسان
 • کیتوسان یک شکل فرآوری شده از کیتین است. کیتین از زنجیره های سخت و بسیار نامحلول N- استیل گلوکوزامین تشکیل شده است. از سوی دیگر ، محلول کیتوسان بیشتر از زنجیره گلوکوزامین تشکیل شده است.

برخلاف کیتین ، کیتوسان کاملاً فاقد خواص تحریک کننده یا آلرژیک است و با پوست انسان سازگاری بالایی دارد – خواص منحصر به فردی که باعث ایجاد باند کیتوسان شد.

الیگوساکارید کیتوسان با اصلاح بیشتر کیتوسان و شکستن زنجیره های بزرگ آن به زنجیره های کوچکتر تهیه می شود. مزایای متعددی نسبت به کیتین و کیتوسان دارد: حلالیت بسیار بهتر ، ویسکوزیته کمتر ، افزایش فراهمی زیستی و مزایای برتر.

اما یک اشکال وجود دارد؛ فرایند تولید کیتوسان الیگوساکارید پیچیده است و کنترل آن سخت است. سایر ترکیبات و ناخالصی ها می توانند در حین تولید وارد محصول نهایی شوند. به همین دلیل یافتن مکمل های کیتوسان الیگوساکارید سخت تر است و معمولاً گران تر هستند.

مزایا

 1. ممکن است کاهش وزن را افزایش دهد.
 2. ممکن است کلسترول و فشار خون را کاهش دهد.
 3. ژل ها و بانداژها سرعت بهبود زخم را افزایش می دهند.
 4. ممکن است سلامت پوست را افزایش دهد.

معایب

 1. جذب مواد معدنی و ویتامین های محلول در چربی را کاهش می دهد
 2. ممکن است باعث سوء هاضمه شود
 3. ممکن است فعالیت برخی داروها را مسدود کند
 4. برای افرادی که به صدف یا حساسیت به غذاهای دریایی حساسیت دارند مناسب نیست

کیتوسان چگونه کار می کند؟

کیتوسان با بیش از یک روش کار می کند که در کاربردهای متنوع آن منعکس می شود.

برای شروع ، از آن در مراقبت های بهداشتی ، آرایشی ، دندانپزشکی و برای تحویل دارویی هدفمند استفاده می شود.

دوام و ساختار شیمیایی منحصر به فرد آن مزایای بالقوه سلامتی کیتوسان را به همراه دارد. مردم بیشتر از آن برای افزایش وزن و کاهش کلسترول استفاده می کنند ، اما همچنین می تواند لایه های محافظتی روی پوست آسیب دیده ایجاد کرده و به بهبود آن کمک کند.

چه چیزی کیتوسان را بسیار خاص می کند؟

بیشتر کاربردهای متفاوت آن از خواص فیزیکی آن ناشی می شود: کیتوسان یک “بیوپلیمر” است – این شبکه ای از مولکول های بزرگ محکم را تشکیل می دهد که یکپارچگی مکانیکی را فراهم می کند.

اتصال چربی ها

کیتوسان یک فیبر غذایی غیرقابل هضم است. هنگامی که مصرف می شود ، شبکه مولکول های بزرگ آن به سموم ، چربی ها و کلسترول در روده متصل می شود. اینها از روده خارج شده و با مدفوع برداشته می شوند.

به عبارت دیگر ، کیتوسان ممکن است جذب چربی ها و سموم در روده شما را با اتصال به آنها کاهش دهد ، مکانیزمی که در مطالعات موش مشاهده شده است. تصور می شود که توانایی آن برای اتصال چربی های اضافی نیز زمینه ساز کاهش وزن آن است. هنگامی که کیتوسان روی پوست اعمال می شود ، ترکیبات فعال را آزاد می کند که باعث کاهش التهاب و افزایش جوانسازی می شود.

در سلولها ، کیتوسان عملکرد چندین ترکیب التهابی (مانند IL-1b) را کاهش می دهد. همچنین عملکرد داروهای ضد التهابی مانند IL-10-یک سیتوکین ضروری برای بازسازی پوست و ترمیم زخم را افزایش می دهد.

8 راه برای استفاده از DNA و بهینه سازی سلامت خود

مزایای کیتوسان برای سلامتی

احتمالاً موثر:

1) ترمیم زخم و بهبود جراحی

ژل کیتوسان می تواند به تسریع بهبود زخم و بهبودی جراحی کمک کند. در متاآنالیز سه مطالعه بالینی ، پانسمان ژل کیتوسان تورم را کاهش داده و به توقف خونریزی پس از جراحی سینوس کمک می کند. پانسمان روی پوسته پوسته شدن یا عفونت ها تأثیر نمی گذارد.

در 25 بیمار ، یک ژل با کیتوسان ، 2/0 درصد کلرهگزیدین ، ​​آلانتوئین و دکسپانتنول پس از استخراج مولر سوم ، بهبود زخم را افزایش داد. با این حال ، ناراحتی پس از عمل را تسکین نمی دهد.

در یک مطالعه ، کیتوسان موضعی تولید کلاژن را تحریک کرد ، پاسخ ایمنی محلی را افزایش داد ، باعث بازسازی بافت ها شد و از ایجاد اسکار جلوگیری کرد.

2) فشار خون بالا

محققان در حال مطالعه کیتوسان به عنوان عامل اتصال دهنده نمک برای مدیریت فشار خون بالا (فشار خون بالا) هستند.

در دو کارآزمایی روی 81 بیمار مبتلا به فشار خون بالا یا فشار خون متوسط ​​، مصرف یک محصول خاص (سیمبیوسال) با 3٪ کیتوسان در نمک سفره به مدت 8 هفته فشار خون سیستولیک را در مقایسه با نمک سفره به تنهایی کاهش داد.

مدارک ناکافی:

 • هیچ شواهد بالینی معتبری از استفاده از کیتوسان برای هر یک از شرایط موجود در این بخش پشتیبانی نمی کند. در زیر خلاصه ای از مطالعات به روز روی حیوانات ، تحقیقات مبتنی بر سلول یا آزمایشات بالینی با کیفیت پایین است که باید تحقیقات بیشتری را آغاز کند. با این حال ، شما نباید آنها را به عنوان حمایتی از مزایای سلامتی تفسیر کنید.

3) کاهش وزن

کیتوسان با تشکیل فیلم های پیوندی به صفرا و اسیدهای چرب در روده متصل می شود. سپس فیلم ها از طریق دستگاه گوارش شما عبور می کنند و به طور بالقوه میزان چربی برداشته شده در مدفوع را افزایش می دهند.

در یک مطالعه بالینی ، مکمل های کیتوسان طی سه ماه وزن شرکت کنندگان را تا 7 پوند کاهش دادند. اما دارونما به تنهایی به افراد کمک کرد تا 4 کیلوگرم وزن کم کنند. به نوبه خود ، سهم واقع بینانه کیتوسان به طور متوسط ​​تنها 3 پوند (1.36 کیلوگرم) بود.

مروری بر پایگاه داده کاکرین شامل 15 کارآزمایی بالینی از 1219 شرکت کننده در کل بود. مکمل کیتوسان کاهش وزن را کمی بهبود می بخشد (به طور متوسط ​​1.7 کیلوگرم). با این حال ، این بررسی نتوانست افزایش دفع چربی را تأیید کند. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که “تأثیر کیتوسان بر وزن بدن حداقل است و بعید است از اهمیت بالینی برخوردار باشد”.

حتی اگر کیتوسان چربی های رژیم غذایی را متصل و حذف کرده باشد ، این اثر منفی نیز وجود دارد. با اتصال و افزایش حذف چربی های اضافی ، ممکن است حذف مواد معدنی مهم مانند کلسیم و ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین D و ویتامین A را نیز افزایش دهد. آزمایشات بالینی بیشتر باید ایمنی و اثربخشی مکمل های کیتوسان برای کاهش وزن را مورد بررسی قرار دهد.

 

4) کلسترول بالا

با توجه به بررسی مطالعات انسانی ، افزودن کیتوسان به رژیم غذایی معمولی می تواند سطح کلسترول کل خون را تا 6-40 ~ و سطح کلسترول LDL را 15-35 lower کاهش دهد.

در یک آزمایش روی 84 زن ، کیتوسان سطح کلسترول تام را بهتر از دارونما کاهش داد. در زیر گروهی از زنان بالای 60 سال ، LDL و کلسترول تام را نیز کاهش داد.

از سوی دیگر ، این ماده در سه مطالعه روی 247 شرکت کننده در غیاب تغییرات رژیم غذایی ، سطح کلسترول را بهبود نداد. این ممکن است برای افرادی که دارای سطح کلسترول مرزی بالا هستند ، همراه با تغییر رژیم غذایی مناسب و شیوه زندگی مناسب باشد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

5) بیماری کلیوی

مکمل های کیتوسان ممکن است به افراد مبتلا به بیماری کلیوی یا نارسایی کلیه کمک کند ، اما تحقیقات انجام شده تا به امروز نادر است.

در یک آزمایش قدیمی ، کیتوسان که به 40 فرد مبتلا به نارسایی کلیه داده شد ، قدرت ، اشتها و خواب را پس از 12 هفته بهبود بخشید. همچنین باعث افزایش هموگلوبین و کاهش سطح کراتینین و اوره در خون شده است ، که نشان می دهد پتانسیل آن برای بهبود عملکرد کلیه ها افزایش یافته است.

علاوه بر این ، سطوح بالای فسفر با خطر بالای مرگ در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه ارتباط دارد. در موش صحرایی ، مجتمع آهن-کیتوسان سطح فسفر خون را کاهش داد. این مجموعه می تواند فسفر را قوی تر از سایر اتصال دهنده های موجود فسفر متصل کند.

 

آدامس کیتوسان

جویدن آدامس کیتوسان نیز به روشی متداول برای کاهش سطوح بالای فسفات در افراد مبتلا به بیماری کلیوی تبدیل شد. با این حال ، صمغ کیتوسان آنطور که به نظر می رسد خوب نیست. در واقع ، احتمالاً کاملاً بی اثر است.

یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که آدامس کیتوسان سطح فسفات را پس از دو هفته جویدن کاهش می دهد. مطالعات اخیر نتوانست نتایج را تکرار کند.

به نظر می رسد که مقدار کیتوسان در آدامس های کیتوسان بسیار کم است تا بتواند اثر اتصال دهنده به فسفات را داشته باشد. و بر اساس تجزیه و تحلیل دقیق ، مطالعه سال 2009 ضعیف طراحی شده است ، در حالی که مزایای آن به اثر دارونما خلاصه می شود.

 

6) بهداشت دهان و دندان

اخیراً ، کیتوسان به دندانپزشکی و سلامت دهان و دندان راه پیدا کرد. می توان آن را به عنوان محصولی برای مبارزه با حفره ها و افزایش سلامت دهان فرموله کرد. برخی از افراد برای جلوگیری یا کاهش التهاب لثه ، آدامس کیتوسان می جویند ، اگرچه هیچ مطالعه ای اثربخشی آنها را تایید نکرده است.

در یک مطالعه بالینی ، دهانشویه کیتوسان باعث تجمع پلاک و رشد باکتریایی شده که منجر به بیماری لثه می شود. اثرات مبارزه میکروبی کیتوسان بر روی انسان هنوز یک منطقه فعال تحقیقاتی است.

تحقیقات حیوانی و سلولی (فاقد شواهد)

هیچ شواهد بالینی استفاده از کیتوسان را برای هر یک از شرایط ذکر شده در این بخش پشتیبانی نمی کند. در زیر خلاصه ای از مطالعات موجود بر روی حیوانات و سلول ها آمده است. آنها باید تلاش های تحقیقاتی بیشتری را هدایت کنند اما نباید به عنوان حمایتی از مزایای سلامتی تفسیر شوند.

برای خرید کیتوسان اینجا را کلیک کنید

خستگی

الیگوساکاریدهای کیتوسان باعث کاهش خستگی موش های صحرایی بدون خواب شد. همچنین سایر اثرات نامطلوب ناشی از خستگی مانند کاهش وزن و بی حرکتی را مهار کرد. علاوه بر این ، کیتوسان سطح اضافی هورمون استرس کورتیزول را در موش های خسته کاهش داد و سطح آنتی اکسیدان مهم به نام سوپراکسید دیسموتاز (SOD) آنها را افزایش داد.

التهاب

کیتوسان الیگوساکارید ممکن است التهاب را کاهش دهد ، اما آزمایشات بالینی هنوز فاقد آن هستند. در موش های صحرایی ، این الیگوساکارید باعث کاهش التهاب در مغز شده و انتشار سیتوکین های التهابی (مانند IL-1b و TNF-alpha) را سرکوب می کند.

در سلول ها ، التهاب ناشی از سم باکتریایی-LPS (با کاهش IL-6) را مسدود می کند. LPS می تواند یک واکنش التهابی قوی را ایجاد کند و ممکن است در افرادی که روده نشت دارند وارد خون شود.

بیماری کرون و نشت روده

بین سایتوکاین های التهابی مانند IL-1b و TNF-alpha و بیماری کرون ارتباط قوی وجود دارد. سطوح بالای این سیتوکین ها ممکن است مرگ سلولی (آپوپتوز) را در روده افزایش دهد ، یکپارچگی روده را به خطر بیندازد و احتمالاً منجر به چیزی شود که معمولاً روده نشت کننده نامیده می شود.

طبق مطالعات حیوانی ، کیتوسان الیگوساکارید ممکن است علائم IBD (از جمله کرون) را بهبود بخشد و مرگ سلول های روده را کاهش دهد. این اثر ممکن است به تقویت سد روده کمک کند.

در مطالعه اخیر دیگری ، خوکچه هایی که رژیم غذایی تقویت شده با کیتوسان الیگوساکارید داشتند ، التهاب روده را کاهش دادند.

محافظت از مغز

الیگوساکارید کیتوسان ممکن است برخی از ویژگی های محافظ مغز را داشته باشد. مکمل با شکل الیگوساکارید باعث کاهش آسیب مغزی در موش های مبتلا به آلزایمر و بهبود حافظه و یادگیری آنها می شود.

تحقیقات بیشتری در حال انجام است و پتانسیل آن را برای جلوگیری از آلزایمر و پارکینسون بررسی می کند.

اتصال سموم و فلزات سنگین

کیتوسان ممکن است به سموم متصل شده و به حذف آن کمک کند. از آنجا که باکتری ها (مانند E.coli) و فلزات سنگین را از آب حذف می کند ، مزایای مشابه مکمل ها نیز وجود دارد. با وجود این ، هنوز اثرات آن بر پاکسازی سموم در انسان مورد بررسی قرار نگرفته است.

در موش ها ، کیتوسان در برابر تجمع فلزات سنگین سمی به نام کادمیوم محافظت می کند. سطح کادمیوم را کاهش می دهد و از حیوانات در برابر آسیب محافظت می کند.

در یک مطالعه مبتنی بر سلول ، کیتوسان می تواند به سموم قالب متصل شده و آنها را فیلتر کند.

 

اثرات بر سرطان (شواهد محدود)
 • اثرات کیتوسان بر سرطان هنوز مشخص نیست.
 • از یک سو ، ژن هایی را فعال می کند که به تخریب سلول های آسیب دیده که می توانند به سرطان تبدیل شوند کمک می کند.
 • از سوی دیگر ، کیتوسان باعث رشد سلول های بنیادی سرطان کبد و کولون در لوله های آزمایش شد. این اثرات در حیوانات یا انسان مشاهده نشده است.
 • در نهایت ، کیتوسان همچنین می تواند برای ارائه داروهای سرطان استفاده شود. داروها روی ماتریس بزرگ مولکول های آن چسبیده و تا رسیدن به محل زایمان مورد نظر از طریق بدن منتقل می شوند.

محدودیت ها و هشدارها

بسیاری از مطالعات کیتوسان فقط روی حیوانات انجام شده است.

اکثر مطالعات بالینی کوتاه مدت بودند و مدت آنها بین 4 تا 16 هفته متغیر بود. اثرات طولانی مدت کیتوسان ناشناخته است.

بانداژهای کیتوسان

کیتوسان یک ماده طبیعی عالی برای ساخت بانداژ است. همه مزایای زیر را دارد:

 1. خونریزی بیش از حد را متوقف یا کند می کند
 2. خطر عفونت را کاهش می دهد
 3. التهاب را کاهش می دهد
 4. غیر سمی و سازگار با پوست
 5. گلوکوزامین را آزاد می کند تا به ترمیم پوست کمک کند
 6. بانداژهای کیتوسان توسط ارتش ، در مراقبت از ضربه و در حین عمل جراحی به عنوان پانسمان زخم مورد استفاده قرار می گیرند.
 7. بانداژ را می توان از ترکیب کیتوسان ، عسل و ژلاتین نیز تهیه کرد. اینها برای کمک به بهبود و تشویق بازسازی پوست روی سوختگی ها اعمال می شوند.

کیتوسان با گلوکومنان

مکمل های این ماده گاهی اوقات همراه با گلوکومنان ، فیبر غذایی هستند که معمولاً برای کاهش وزن استفاده می شود. از آنجا که کیتوسان حذف چربی را افزایش می دهد ، منطقی است که فرض کنیم که این ترکیب ممکن است باعث کاهش چربی شود.

در یک مطالعه بالینی ، ترکیب آنها سطح کلسترول را در افراد دارای اضافه وزن کاهش داد.

در عین حال ، این مطالعه در مورد توانایی کیتوسان و گلوکومنان برای افزایش کاهش وزن شک می کند. محققان نشان دادند که این ترکیب فقط به حذف ترکیبات شبیه کلسترول و اسیدهای صفراوی کمک می کند ، اما به طور کلی چربی ها را حذف نمی کند.

فرمولاسیون پیشرفته

دانشمندان از کیتوسان برای ایجاد ژل هایی استفاده می کنند که ممکن است به رساندن ترکیبات ایمنی پیچیده به بافت ها کمک کند.

در یک مطالعه مبتنی بر سلول ، ژل کیتوسان به عنوان حامل پروتئینی به نام Transforming Growth Factor Beta 1 (TGF-β1) استفاده شد. این پروتئین رشد سلول های بنیادی در مغز استخوان را افزایش داده و آنها را تشویق می کند تا به سلول های غضروفی و ​​مفصلی تبدیل شوند که به بازسازی بافت همبند پس از آسیب کمک می کند.

همانطور که معلوم است ، ترکیبات این ماده مانند این ممکن است راه را برای دوره جدیدی از داروهای احیا کننده هموار کند. اما کیتوسان به تنهایی این تأثیر را نخواهد داشت.

کیتوسان برای گربه ها و سگ ها

 • ژل و بانداژ کیتوسان به احتمال زیاد در گربه ها و سگ ها بی خطر است.

کیتوسان که روی پوست اعمال می شود ، بهبود زخم را در بیش از 140 نوع حیوان از جمله گربه و سگ بهبود می بخشد. این باعث افزایش بافت همبند جدید و عروق خونی می شود ، در حالی که ممکن است تولید کلاژن را افزایش داده و جای زخم را به حداقل برساند.

دامپزشکان هنگام استفاده از کیتوسان روی زخم های بزرگ باز در حیوانات باید احتیاط کنند. دوزهای بالا می تواند جذب جریان خون شود و ممکن است باعث ذات الریه کشنده در سگ شود.

بانداژ را می توان از ترکیب این ماده ، عسل و ژلاتین نیز تهیه کرد. اینها برای کمک به بهبود و تشویق بازسازی پوست روی سوختگی ها اعمال می شوند.

بانداژهای کیتوسان

بانداژهای کیتوسان موجود در بازار برای جلوگیری سریع از خونریزی و محافظت ضد عفونی کننده طراحی شده اند. بانداژها به عنوان پد گاز ، بانداژ فشاری اضطراری ، پانسمان زخم و گاهی اوقات به عنوان باند مایع در یک بطری اسپری عرضه می شوند (اینها عمدتا برای استفاده دامپزشکی به بازار عرضه می شوند).

هنگام انتخاب پانسمان چند نکته را باید در نظر گرفت. برخی از بانداژها هنگامی که برای تسریع بیشتر لخته شدن خون استفاده می شوند ، ژل می شوند. بهترین بانداژهای موجود در بازار از 100٪ کیتوسان ساخته شده اند در حالی که سایر بانداژها به سادگی الیاف کیتوسان اضافه کرده اند.

قیمتها از 8 دلار برای بانداژ تا بیش از 35 دلار+ برای رول پانسمان زخم با کیفیت بالا متغیر است. یک جعبه با 50 باند ژله ای 56 دلار به فروش می رسد.

ژل های کیتوسان

ژل ها و اسپری های این ماده برای اهداف مختلف به بازار عرضه می شوند. ژلها معمولاً برای تسریع بهبود زخم فرموله می شوند ، در حالی که اسپری های بینی به منظور تسکین خشکی و التهاب سینوس ها هستند. کیتوسان همچنین به مرطوب کننده های مراقبت از پوست فرموله شده با کلاژن برای حمایت از عملکرد ضد پیری اضافه می شود.

مقدار مصرف

دوزهای زیر ممکن است به شخص شما اعمال نشود. اگر پزشک شما استفاده از مکمل عصاره هسته انگور را پیشنهاد می کند ، با آنها کار کنید تا دوز مطلوب را با توجه به وضعیت سلامتی و سایر عوامل پیدا کنید.

رایج ترین دوز کیتوسان برای کاهش کلسترول و حمایت از کاهش وزن در آزمایشات بالینی 2.4 گرم/در روز بود.

نظرات و تجربیات کاربران

نظرات بیان شده در این بخش صرفاً از کاربرانی است که ممکن است سابقه پزشکی داشته باشند یا نداشته باشند. SelfDecode هیچ محصول ، خدمات یا درمان خاصی را تأیید نمی کند. تجربیات کاربران را به عنوان توصیه پزشکی در نظر نگیرید. هرگز به دلیل چیزی که در SelfDecode خوانده اید ، درخواست مشاوره پزشکی حرفه ای را به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

در یک بررسی ویدئویی ، یک داروساز تجربه و موفقیت خود را با کیتوسان به اشتراک گذاشت. او به شدت آن را برای افزایش تولید کلاژن و افزایش ترمیم زخم توصیه می کند. علاوه بر این ، او به مزایای ضد پیری و ضد التهابی آن ، همراه با پتانسیل آن برای بهبود IBD اشاره می کند.

یکی از کاربران مصرف کیتوسان به عنوان مکمل فیبر را گزارش کرد و اظهار داشت که این یک گزینه عالی برای حمایت از اهداف کاهش وزن است.

شخص دیگری پیشنهاد کرد که کیتوسان به عنوان یک مهار کننده اشتها عالی عمل می کند. او می گوید این کار به کاهش وزن و کاهش میل به غذا کمک کرده است. دیگری می گوید که هنگام مصرف غذاهای چرب تر آن را در صورت نیاز مصرف می کند و موثر بوده است.

از طرف دیگر ، یکی از کاربران وب دریافت که مکمل کیتوسان باعث ناراحتی معده می شود و در غیر این صورت نتایج مشکوکی دارد. یکی از کاربران آنلاین یک بررسی ویدیویی انجام داد. در آن ، او می گوید که کیتوسان سطح قند خون خود را بهبود بخشیده ، حرکات روده خود را تنظیم کرده و تلاش های خود برای کاهش وزن را بهبود بخشیده و اظهار می دارد که با کمک آن 10 کیلوگرم وزن کم کرده است.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *