مونو اتیلن گلیکول

مونو اتیلن گلیکول

5/5 - (1 امتیاز)

مونو اتیلن گلیکول – Mono Ethylene Glycol

 

مونو اتیلن گلیکول چیست؟

مونو اتیلن گلیکول (همچنین به عنوان MEG ، EG ، 1،2-ethanediol یا 1،2-Dihydroxyethane شناخته می شود) یک ترکیب آلی با فرمول C2H6O2 است. این یک مایع کمی چسبناک با ظاهری شفاف ، بی رنگ و طعمی شیرین است که تقریباً بویی از آن ساطع نمی شود. این ماده با آب ، الکل ها و بسیاری از ترکیبات آلی قابل اختلاط است و در درجه اول در صنعت برای تولید الیاف پلی استر و به عنوان یک جزء در تولید ضد یخ ، خنک کننده ها ، ضد یخ های هوا و ضد یخ ها استفاده می شود.

خصوصیات فنی

خواص شیمیایی و فیزیکی مونو اتیلن گلیکول:

فرمول مولکولی

 •  C2H6O2
 •  (CH2OH)2
 •  HOCH2CH2OH

مترادف

 • مونو اتیلن گلیکول
 • مونو اتیل گلیکول
 • مگ گلیکول
 • اتیلن گلیکول
 • 1،2-اتاندیول
 • اتان-1،2-دیول
 • EG
 • گلیکول صنعتی
 • 1،2-دی هیدروکسی اتان
 • الکل گلیکول

شماره CAS : 1-21-107

جرم مولکولی : 62.07 گرم در مول

جرم دقیق : 62.036779 گرم در مول

نقطه اشتعال : 232 درجه فارنهایت / 111.11 درجه سانتیگراد

نقطه جوش : 387.7 درجه فارنهایت / 197.6 درجه سانتیگراد در 760 میلی متر جیوه

نقطه ذوب : 9 درجه فارنهایت / 12.8- درجه سانتیگراد

فشار بخار : 0.06 میلی متر جیوه در 68 درجه فارنهایت / 20 درجه سانتیگراد

حلالیت در آب : قابل اختلاط است

تراکم : 1.115 در 68 درجه فارنهایت

چگونه تولید می شود؟

مونو اتیلن گلیکول با استفاده از اکسید اتیلن از طریق هیدرولیز بصورت صنعتی تولید می شود. اکسید اتیلن از طریق اکسیداسیون به دست می آید و سپس با آب واکنش داده می شود تا مونو اتیلن گلیکول با دی و تری اتیلن گلیکول به عنوان محصولات مشترک بدست آید:

C2H4O + H2O → HOCH2CH2OH

این ماده نیز از طریق هیدروژناسیون دی متیل اگزالات در حضور کاتالیزور مس یا از طریق استوکسیلاسیون اتیلن ساخته می شود.

نگهداری ، ذخیره سازی و توزیع
خطرات و سمیت

این ماده شیمیایی دارای درجه سلامتی NFPA 2 است ، این نشان می دهد که قرار گرفتن بیش از حد در معرض پوست و چشم می تواند باعث تحریک و آسیب پسماند شود. استنشاق بخارات خطرناک تلقی نمی شود. اما مصرف فرم مایع می تواند باعث آسیب شود. دارای درجه اشتعال پذیری 1 است که نشان می دهد برای وقوع احتراق به پیش گرم شدن کافی نیاز دارد. امتیاز بی ثباتی 0 نشان می دهد که مونو اتیلن گلیکول معمولاً پایدار است. بخارات مونو اتیلن گلیکول سنگین تر از هوا هستند و به مناطق اطراف سفر می کنند.

ایمنی و پاسخ ها

در صورت تماس با چشم ، بلافاصله با آب فراوان بشویید و به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر پوست آلوده است ، تمام لباس های مرطوب را از بین ببرید و پوست را با آب بشویید. در صورت استنشاق بیش از حد ، هوای تازه تنفس کنید و به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. برای مقابله با آتش باید از کف مقاوم در برابر الکل یا اسپری آب استفاده شود و از ریختن دسترسی به منابع آب و فاضلاب جلوگیری شود. هنگام دست زدن به مونو اتیلن گلیکول برای محافظت از پوست و چشم باید از تجهیزات مناسب PPE استفاده شود.

برای خرید مونو اتیلن گلیکول اینجا را کلیک کنید

ذخیره سازی و توزیع

مونو اتیلن گلیکول را می توان در فولاد ضد زنگ ، آلومینیوم یا طبل های آستر دار ، ماشین های مخزن دار یا کامیون های مخزن ذخیره کرد. وزن مخصوص آن 1.115 و نقطه اشتعال آن 110 درجه سانتی گراد است (جام بسته). برای حمل و نقل جاده ای ، ریلی ، هوایی یا دریایی نظم داده نمی شود اما در زمره مضر دسته بندی می شود و در صورت بلعیدن مضر است.

مونو اتیلن گلیکول برای چه استفاده می شود؟

موارد مصرف در صنعت

 1. یک استفاده اولیه از مونو اتیلن گلیکول در صنعت در موارد ضد یخ است که به دلیل توانایی آن در پایین آوردن دمای انجماد آب ، در تولید ضد یخ ، خنک کننده ها ، ضد یخ هواپیما و یخ زدایی ها مثر است. همچنین در مایعات ترمز هیدرولیکی و سیستم های خنک کننده مانند خودروها و واحدهای تهویه مطبوع استفاده می شود زیرا به عنوان ماده خنک کننده و انتقال گرما عمل می کند.
 2. تقاضای جهانی زیادی برای مونو اتیلن گلیکول در صنعت پلاستیک وجود دارد زیرا این ماده یک عنصر حیاتی در تولید الیاف ، فیلمها و رزینهای پلی استر است که یکی از آنها پلی اتیلن ترفتالات (PET) است. سپس PET به بطری های پلاستیکی تبدیل می شود که در سطح جهانی استفاده می شود. تخمین زده می شود که 70-80٪ از کل MEG مصرف شده به عنوان واسطه شیمیایی در این فرایندهای تولید پلی استر استفاده می شود.
 3. این ماده همچنین به عنوان یک حلال در رنگ ها و کندانسورهای الکترولیتی ، به عنوان ماده خشک کننده در خطوط لوله گاز برای جلوگیری از تشکیل کلراتات ها ، به عنوان یک ماده شیمیایی واسطه در تولید خازن ها ، به عنوان یک ماده مرطوب کننده صنعتی در الیاف ، چسب ها ، سلفون ، مصنوعی استفاده می شود. موم ها این ماده همچنین در سایر محصولات صنعتی مانند نرم کننده ها ، کمکهای فرآوری ، چسب ها ، مواد افزودنی و عوامل تصفیه کننده سطح یافت می شود.
دیگر موارد مصرف

این ماده شیمیایی در بسیاری از محصولات مصرفی مانند ضد یخ ، ضد یخ ، یخ زدایی ، مایعات ترمز ، چسب ها ، محصولات مراقبت از خودرو ، لوازم آرایشی ، تونر ، پارچه ، جوهر ، خودکار ، رنگ ، پلاستیک و پوشش یافت می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *