اسید بوریک

اسید بوریک

5/5 - (2 امتیاز)

اسید بوریک – Boric acid

مشخصات کلی اسید بوریک :

فرمول مولکولی

 •  BH3O3
 •  H3BO3
 • B (OH) 3

مترادف

 • اسید بوریک
 • اسید ارتوبوریک
 • اسید بوراسیک
 • بوروفکس
خلاصه:
 • این ماده شیمیایی یک هیدرات اسیدی ضعیف از اکسید بوریک با خاصیت ضد عفونی کننده ، ضد قارچ و ضد ویروس است. مکانیسم دقیق عملکرد اسید بوریک ناشناخته است. به طور کلی سمیت سلولی برای همه سلول ها است. از این ماده در درمان عفونت های مخمری و تبخال استفاده می شود.
 • ااین ماده شیمیایی یک جامد سفید بدون بو است. نقطه ذوب 171 درجه سانتی گراد. غرق می شود و با آب مخلوط می شود. (USCG ، 1999)
 • اسید بوریک عضوی از اسیدهای بوریک است. نقش قابض دارد. این یک اسید مزدوج از یک دی هیدروژن بورات است.

اسید بوریک چیست؟

این ماده شیمیایی و نمک های بورات سدیم آن سموم دفع آفاتی هستند که می توانیم آنها را در طبیعت و بسیاری از محصولات پیدا کنیم. بوراکس یکی از رایج ترین محصولات است. اسید بوریک و نمکهای سدیم آن هر یک بور را با عناصر دیگر به روشی متفاوت ترکیب می کنند. به طور کلی ، سمیت آنها هر کدام به مقدار بور موجود در آنها بستگی دارد.

از این ماده شیمیایی و نمکهای سدیم آن می توان برای کنترل طیف گسترده ای از آفات استفاده کرد. این شامل حشرات ، عنکبوت ها ، کنه ها ، جلبک ها ، کپک ها ، قارچ ها و علف های هرز است. محصولاتی که دارای اسید بوریک هستند از سال 1948 برای استفاده در ایالات متحده به ثبت رسیده اند.

برخی از محصولات حاوی اسید بوریک کدامند؟

محصولات حاوی اسید بوریک می تواند مایعات ، گرانول ها ، گلوله ها ، قرص ها ، پودرهای قابل خیس شدن ، گرد و غبار ، میله ها یا طعمه ها باشد. از آنها در داخل خانه در مکانهایی مانند خانه ها ، بیمارستانها و ساختمانهای تجاری استفاده می شود. آنها همچنین در مناطق مسکونی در فضای باز ، سیستم های فاضلاب و محصولات غذایی و غیر غذایی استفاده می شوند. بیش از پانصد محصول با اسید بوریک در ایالات متحده فروخته می شود. چندین محصول غیر آفت کش حاوی اسید بوریک شامل اصلاحات خاک ، کودها ، پاک کننده های خانگی ، مواد شوینده لباس و محصولات مراقبت شخصی است.

همیشه دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید و برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض اقدامات انجام دهید. در صورت بروز هرگونه مواجهه ، حتماً دستورالعملهای کمکهای اولیه در برچسب محصول را با دقت دنبال کنید.

اسید بوریک چگونه کار می کند؟

این ماده شیمیایی در صورت خوردن حشرات می تواند باعث از بین رفتن آن شود. این امر معده آنها را مختل می کند و می تواند بر سیستم عصبی آنها تأثیر بگذارد. همچنین می تواند باعث خراش و آسیب به نمای خارجی حشرات شود.

اسید بوریک و بوراکس ، نمک بورات سدیم ، می تواند باعث خشک شدن گیاهان شود. متابورات سدیم ، نمک بورات دیگر سدیم ، گیاهان را از تولید انرژی مورد نیاز از نور متوقف می کند. اسید بوریک همچنین می تواند رشد قارچ ها مانند کپک را متوقف کند. از تولید مثل آنها جلوگیری می کند.

چگونه ممکن است در معرض اسید بوریک قرار بگیرم؟

اگر این ماده شیمیایی را استفاده می کنید و می توانید آن را روی پوست ، چشمان خود وارد کنید ، آن را نفس بکشید یا به طور تصادفی محصولی بخورید ، می توانید در معرض آن باشید. این حالت همچنین می تواند اتفاق بیفتد اگر مقداری روی دست خود بخورید و بدون اینکه ابتدا دست خود را بشویید ، غذا بخورید یا سیگار بکشید.

در صورت دسترسی محصولات به کودکان یا حیوانات خانگی ، قرار گرفتن در معرض نیز ممکن است رخ دهد. با رعایت دقیق تمام دستورالعمل های برچسب ، می توانید در معرض اسید بوریک قرار بگیرید.

برخی از علائم و نشانه های قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت اسید بوریک چیست؟

اگر این ماده شیمیایی خورده شود یا در تماس با پوست باشد ، سمیت کمی دارد. با این حال ، به صورت بوراکس ، می تواند برای چشم خورنده باشد. بوراکس همچنین می تواند برای پوست تحریک کننده باشد. افرادی که اسید بوریک خورده اند حالت تهوع ، استفراغ ، معده درد و اسهال داشته اند. اسهال و استفراغ ممکن است دارای رنگ سبز آبی باشد.

خوردن مقادیر زیاد منجر به قرمز ، “خرچنگ دریایی جوشانده” مانند بثورات پوستی و به دنبال آن از دست دادن پوست می شود. افرادی که بوراکس تنفس می کردند دهان ، بینی و گلو خشک داشتند. سرفه ، گلودرد ، تنگی نفس و خونریزی بینی نیز گزارش شده است.

نوزادان نسبت به قرار گرفتن در معرض آفت کش ها حساسیت بیشتری دارند. برخی از نوزادانی که مقادیر زیادی اسید بوریک می خورند نیز دارای اثرات سیستم عصبی هستند. اینها شامل وضعیت های غیرطبیعی ، تشنج ، گیجی و کما هستند.

این ماده شیمیایی به روشی مشابه بر حیوانات تأثیر می گذارد. اگر خورده شود ، علائم مسمومیت در حیوانات می تواند ظرف 2 ساعت شروع شود. برای اطلاعات بیشتر به صفحه اطلاعات مربوط به حیوانات خانگی و سموم دفع آفات مراجعه کنید.

چه اتفاقی برای اسید بوریک وارد بدن می شود؟

این ماده شیمیایی در صورت خوردن می تواند به سرعت جذب بدن شود. جذب آن در اثر تماس با پوست ضعیف است مگر اینکه پوست آسیب ببیند. مطالعات انجام شده با کارگران و موش ها نشان داد که اسید بوریک نیز در صورت استنشاق می تواند جذب شود.

با این حال ، مشخص نیست که چه مقدار مستقیماً در ریه ها جذب می شود و چه مقدار از ریه ها پاک شده و بلعیده می شود. هنگامی که اسید بوریک داخل آن قرار گرفت ، به طور کلی در سراسر بدن حرکت می کند. با این حال ، می توان آن را در استخوان ذخیره کرد و به طور کلی در بافت های چرب در سطوح پایین تری یافت می شود. هیچ مدرکی مبنی بر تجزیه اسید بوریک در بدن وجود ندارد. اکثر اسید بوریک در بدن طی چهار روز از طریق ادرار از بین می رود.

آیا این ماده شیمیایی احتمالاً در پیشرفت سرطان نقش دارد؟

نه. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) نتیجه گرفت که اسید بوریک به احتمال زیاد برای انسان سرطان زا نیست. در برخی آزمایشات ، موش و موش به مدت دو سال با اسید بوریک و بوراکس تغذیه شدند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه اسید بوریک یا بوراکس باعث سرطان می شود یافت نشد.

آیا کسی اثرات غیر سرطانی ناشی از تماس طولانی مدت با این ماده شیمیایی را مطالعه کرده است؟

مطالعات انجام شده بر روی کارگران تنفسی بوراکس هیچ اثر تنفسی طولانی مدت نشان نداد. با این حال ، مصرف طولانی مدت اسید بوریک منجر به استفراغ ، حالت تهوع ، اسهال و درد معده شده است.

این غالباً سردرد ، تب ، لرزش ، کشیدن ، کمبود انرژی و ضعف به دنبال دارد. بثورات پوستی ، لایه برداری و زخم نیز گزارش شده است. موارد شدید بلع طولانی مدت باعث کما ، تشنج ، توقف گردش خون ، اختلال عملکرد کبد و کلیه ، شمارش گلبول های قرمز پایین و مرگ شده است.

آیا کودکان نسبت به بزرگسالان نسبت به اسید بوریک حساسیت بیشتری دارند؟

کودکان ممکن است در مقایسه با بزرگسالان به ویژه به آفت کش ها حساس باشند. تشنج و مرگ بیشتر در بزرگسالان در نوزادانی که طولانی مدت در معرض این ماده شیمیایی هستند گزارش شده است. در دهه 1960 ، پس از آنکه به طور تصادفی از ضد عفونی کننده های اسید بوریک با برچسب نامناسب در شیرخشک های شیرخوار استفاده شد ، مرگ های متعددی در کودکان گزارش شد.

در دهه های 1970 و 80 ، استفاده از یک محصول تسکین دهنده لثه حاوی بوراکس و عسل بر روی پستانک ها منجر به چندین گزارش از تشنج در نوزادان شد. با این حال ، داده هایی که امکان مقایسه مستقیم کودکان و بزرگسالان را فراهم می کند در دسترس نیست. بنابراین ، مشخص نیست که آیا حساسیت کودکان به طور خاص به این ماده شیمیایی افزایش یافته است یا خیر.

کودکان رفتارهای متفاوتی نسبت به بزرگسالان دارند که می تواند آنها را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. آنها ممکن است روی زمین بخزند یا بازی کنند و دستها یا وسایل دیگر را در دهان خود بگذارند. به همین دلیل ، بسیاری از محصولات اسید بوریک نیاز به استفاده از آنها در مکانهایی دارند که از دسترس کودکان خارج است. برای تأیید بعد از درخواست ، در نظر بگیرید که سطح فرزند خود را پایین بیاورید. همیشه برچسب را با دقت بخوانید و دنبال کنید.

چه اتفاقی برای اسید بوریک در محیط می افتد؟

این ماده شیمیایی به طور طبیعی در محیط ایجاد می شود. این ماده را می توان در خاک ، آب و گیاهان یافت. اسید بوریک در آب حل می شود و می تواند با آب از طریق خاک حرکت کند.

در شرایط خاص خاک می تواند به آب های زیرزمینی برسد. با این حال ، تحرک آن در خاک به pH و وجود برخی از فلزات بستگی دارد. این ماده شیمیایی همچنین می تواند توسط گیاهان از خاک گرفته شود. از طریق گیاهان به داخل برگهای آنها حرکت می کند. پس از آن ، به طور کلی گیر می کند و به میوه منتقل نمی شود.

گیاهان برای رشد به بور ، یک جز اصلی این ماده شیمیایی ، نیاز دارند. با این حال ، بور زیاد می تواند برای گیاهان موثر در رشد آنها سمی باشد. مرکبات ، میوه های سنگی و درختان آجیل بیشترین حساسیت را به بور دارند.

این ماده شیمیایی بخارها را در جو منتشر نمی کند. ذراتی که وارد هوا می شوند تجزیه نمی شوند. آنها به زمین می نشینند یا در اثر باران از بین می روند.

برای خرید اسید بوریک  اینجا را کلیک کنید

آیا این ماده شیمیایی می تواند بر پرندگان ، ماهی ها یا سایر حیوانات وحشی تأثیر بگذارد؟

این ماده شیمیایی عملاً برای پرندگان سمی نیست. عملاً برای ماهی های آب شیرین غیر سمی کمی سمی است. این ماده شیمیایی عموماً برای قورباغه ها و وزغ ها و حیوانات آبزی مانند سیلابی آب سمی نیست. EPA ایالات متحده نتیجه گرفت که اسید بوریک برای زنبورهای عسل نسبتاً غیر سمی است

اسید بوریک: موارد مهم و کاربردها

این ماده شیمیایی ، اسید بوراسیک ، بورات هیدروژن ، اسید بوریک و اسید بوریک ارتوبوریک نیز نامیده می شود ، اسید لوئیس ضعیف و ضعیف بور است. این ماده به صورت پودر سفید محلول در آب یا به صورت بلورهای بی رنگ وجود دارد.

این ماده شیمیایی از بور ، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده و یک ترکیب شیمیایی طبیعی است. همچنین در ترکیب با سایر مواد معدنی مانند بوراکیت و بوراکس یافت می شود. هنگامی که به شکل معدنی رخ دهد ، ساسولیت نامیده می شود. در اینجا چند کاربرد مهم و کاربردهای این ماده شیمیایی آورده شده است:

 1. استفاده های پزشکی
 • برای بریدگی و سوختگی جزئی ، می توان از آن به عنوان ضد عفونی کننده استفاده کرد. محلول بسیار رقیق این ماده شیمیایی را می توان به عنوان شستشوی چشم استفاده کرد. محلول رقیق این ماده شیمیایی همچنین می تواند به عنوان دوش واژینال برای درمان واژنوز باکتریایی استفاده شود. این ماده شیمیایی همچنین به عنوان یک ترکیب ضد باکتری برای درمان آکنه عمل می کند. پودر اسید بوریک برای جلوگیری از پای ورزشکار در جوراب ها یا جوراب ها قرار داده می شود.

       2. به عنوان حشره کش استفاده می شود

 • حشره کش بوریک اسید
 • از این ماده شیمیایی می توان به عنوان یک حشره کش برای کنترل مورچه ها ، سوسک ها ، کک ، موریانه ها و بسیاری دیگر از حشرات استفاده کرد.
 1. برای حفظ جنگل ها
 • این ماده شیمیایی در حفظ الوارها در برابر حمله قارچ و حشرات مفید است.
 1. به عنوان بافر pH استفاده می شود
 • این ماده شیمیایی به عنوان سیستم بافر pH (بیشتر در استخرهای شنا) در تعادل با یون باز بورات مزدوج مورد استفاده قرار می گیرد.
 1. برای روغن کاری
 • اسید بوریک به عنوان روان کننده
 • این ماده شیمیایی می تواند به عنوان روان کننده روی سطوح سرامیکی یا فلزی استفاده شود. همچنین می توان برای روانکاری تخته های carrom برای بازی سریعتر و روان استفاده کرد.
 1. در انرژی هسته ای
 • اسید بوریک در انرژی هسته ای
 • این ماده شیمیایی به عنوان سم نوترون در نیروگاه های هسته ای استفاده می شود. بور موجود در این ماده شیمیایی برخی از نوترون های حرارتی را جذب کرده و احتمال شکافت گرمایی را کاهش می دهد.
 1. مصارف صنعتی
 • بیشترین کاربرد این ماده شیمیایی در صنایع در تولید فایبرگلاس است. در صنعت طلا و جواهر از آن در هنگام عملیات لحیم کاری و بازپخت استفاده می شود. همچنین برای تولید شیشه در نمایشگرهای LCD استفاده می شود.
 1. مصارف کشاورزی
 • از این ماده شیمیایی به طور گسترده ای برای درمان کمبود بور در گیاهان استفاده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *