استون

استون

5/5 - (2 امتیاز)

استون – acetone

 

مشخصات کلی استون :

فرمول مولکولی

 •  C3H6O
 •  CH3-CO-CH3
 • CH3COCH3

مترادف

 • استون
 • 2-پروپانون
 • پروپانون
 • دی متیل کتون

وزن مولکولی

 • 58.08 گرم در مول

 

استون چیست؟

استون یک حلال آلی بی رنگ ، فرار ، قابل اشتعال است. استون به طور طبیعی در گیاهان ، درختان ، آتش سوزی جنگل ها ، اگزوز وسایل نقلیه و به عنوان یک محصول تجزیه متابولیسم چربی حیوانات رخ می دهد. این عامل ممکن است به طور معمول در مقادیر بسیار کمی در ادرار و خون وجود داشته باشد. مقادیر بیشتری ممکن است در ادرار و خون بیماران دیابتی دیده شود. استون در دوزهای بالا سمی است. (NCI04)

استون یک ماده شیمیایی تولید شده است که به طور طبیعی در محیط نیز یافت می شود. این مایع بی رنگ با بو و طعم مشخص است. به راحتی تبخیر می شود ، قابل اشتعال است و در آب حل می شود. به آن دی متیل كتون ، 2-پروپانون و بتاكتوپروپان نیز گفته می شود. از استون در ساخت پلاستیک ، الیاف ، داروها و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.

همچنین برای حل سایر مواد استفاده می شود. به طور طبیعی در گیاهان ، درختان ، گازهای آتشفشانی ، آتش سوزی جنگل ها و به عنوان محصولی از تجزیه چربی بدن رخ می دهد. این ماده در اگزوز وسایل نقلیه ، دود توتون و دفن زباله وجود دارد. فرآیندهای صنعتی بیش از فرآیندهای طبیعی استون در محیط زیست نقش دارند.

استون به صورت مایع بی رنگ و شفاف با بوی شیرین ظاهر می شود. نقطه اشتعال 0 درجه فارنهایت. کمتر از آب متراکم است. بخارات سنگین تر از هوا هستند. به عنوان حلال در پاک کننده های رنگ و لاک ناخن استفاده می شود.

استون ، مایعی بی رنگ که با نام Propanone نیز شناخته می شود ، یک حلال است که در تولید پلاستیک و سایر محصولات صنعتی استفاده می شود. همچنین ممکن است از استون در محصولات خانگی ، از جمله لوازم آرایشی و بهداشتی و شخصی ، که بیشترین کاربرد آن در فرمول های پاک کننده لاک ناخن است ، به میزان محدودی استفاده شود. استون به طور طبیعی در بدن انسان به عنوان محصول جانبی متابولیسم ظاهر می شود.

 

موارد استفاده و مزایا

استون یک ماده اصلی در بسیاری از مواد پاک کننده لاک ناخن است. این باعث خراب شدن لاک ناخن می شود و پاک کردن آن با پارچه یا پارچه آسان می شود. این به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به راحتی می تواند با آب مخلوط شود و به سرعت در هوا تبخیر شود.

از استون در صنعت نساجی برای چربی زدایی پشم و از بین بردن ابریشم استفاده می شود.

به عنوان یک حلال ، استون غالباً در سیستم های حلال یا “مخلوط” گنجانیده می شود ، که در فرمولاسیون لاک ها برای اتمام خودرو و مبلمان استفاده می شود. همچنین ممکن است از استون برای کاهش ویسکوزیته محلول های لاکی استفاده شود.

استون به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است و به طور کلی دارای سمیت حاد و مزمن کم است.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تعیین کرده استون برای استفاده به عنوان یک ماده افزودنی غیرمستقیم در چسب ها و پوشش های تماس با مواد غذایی بی خطر است و در غلظت های خاص به عنوان ماده ای شناخته شده (GRAS) شناخته می شود.

استون تحت برنامه ارزیابی شیمیایی داوطلبانه کودکان (VCCEP) تحت بررسی جامع آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) قرار گرفته است. هدف VCCEP اطمینان از سمیت کافی و اطلاعات مربوط به قرار گرفتن در معرض خطر برای ارزیابی خطرات احتمالی برای کودکان بود. این بررسی VCCEP از استون شامل ارزیابی خطر ، ارزیابی قرار گرفتن در معرض و توصیف خطر است.

استون تحت برنامه REACH آژانس شیمی اروپا ، برنامه بین المللی ایمنی شیمیایی سازمان بهداشت جهانی (WHO) و برنامه ارزیابی سیستم اطلاعات یکپارچه خطر (IRIS) ارزیابی های نظارتی و علمی قرار گرفته است.

در یک پیش نویس ارزیابی غربالگری برای اثرات بهداشتی و زیست محیطی ، محیط زیست کانادا هیچ اثر حیاتی بر سلامتی را از قرار گرفتن در معرض انتظارات ناشی از استفاده متناوب و گاه به گاه از برخی محصولات خاص حاوی استون شناسایی نکرد.

اداره ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده (OSHA) محدودیت های مواجهه ایمن در محل کار را تعیین می کند. محل های کار که از استون استفاده می شود ، مانند سالن های ناخن ، با استفاده از تهویه مناسب و پیروی از دستورالعمل های سازنده می توانند سطح قرار گرفتن در معرض را زیر سطح ایمنی نگه دارند.

 

خطرات استون

استون بسیار اشتعال پذیر است اما به طور کلی دارای سمیت حاد و مزمن کم است. در صورت استنشاق ، استون می تواند گلودرد یا سرفه ایجاد کند.

 

استون برای چه استفاده می شود؟

 • از استون معمولاً به عنوان حلال در تولید پلاستیک و سایر محصولات صنعتی استفاده می شود. همچنین ممکن است از استون در محصولات خانگی ، از جمله لوازم آرایشی و بهداشتی و شخصی ، که بیشترین کاربرد آن در فرمول های پاک کننده لاک ناخن است ، به میزان محدودی استفاده شود.

استون در کجا وجود دارد ؟

 • این ماده شیمیایی به طور طبیعی در بدن انسان به عنوان محصول جانبی متابولیسم ظاهر می شود. استون همچنین یک ماده اصلی در بسیاری از مواد پاک کننده لاک ناخن است. به عنوان یک حلال ، استون غالباً در سیستم های حلال دیگر یا “مخلوط ها” گنجانیده می شود ، به عنوان مثال در فرمولاسیون لاک ها برای اتمام خودرو و مبلمان استفاده می شود.

استون خالص چیست؟

 • در شیمی ، یک ترکیب شیمیایی خالص یک ماده شیمیایی است که فقط شامل یک ماده و مجموعه خاصی از مولکول ها یا یون ها است. استون خالص فقط حاوی مولکول ها یا یون های استون است.

شما احتمالاً آن را به عنوان پاک کننده لاک ناخن بهتر می دانید ، اما استفاده از استون در اینجا متوقف نمی شود. به عنوان یک ماده شیمیایی همه کاره و ارزان ، روشهای زیادی وجود دارد که استون می تواند در خانه شما فراتر از پاک کردن لاک ناخن کار کند. این برای اهداف مختلف تمیز کردن ، از جمله از بین بردن علامت های اسکاف ، چسب زدایی فوق العاده چسب ، و محلول باقی مانده برچسب موثر است.

این کتون که پروپانون نیز نامیده می شود ، به طور گسترده در بسیاری از صنایع از جمله تولید ، شیمی ، محصولات بهداشتی و آرایشی و حتی به عنوان یک افزودنی غذایی به کار می رود.

با این حال ، چند پیشگیری وجود دارد. استون بسیار قابل اشتعال است ، بنابراین هرگز نباید از آن در مجاورت شعله یا منبع گرما استفاده شود. این می تواند ریه ها و غشاهای مخاطی را تحریک کند ، بنابراین باید همیشه با تهویه مناسب از آن استفاده شود و باعث خشک یا ترک پوست شما می شود ، بنابراین هنگام دست زدن به آن دستکش بپوشید. هنگام استفاده از هر ماده شیمیایی قوی ، ابتدا یک نقطه نامحسوس را با مقدار کمی ماده آزمایش کنید تا مطمئن شوید اثر نامطلوبی ندارد.

اگر روی کاشی ، بتن یا کف ورقه ورقه های شما لکه های زخم سیاه و زشت وجود دارد ، کافی است دو قاشق چای خوری استون را روی یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی بریزید و علائم متخلف را پاک کنید. سپس با یک پارچه تمیز و مرطوب در آب از منطقه عبور کنید تا باقی مانده استون را که از بین می رود پاک کنید. این را روی کف چوب امتحان نکنید ، زیرا استون می تواند باعث خاتمه کار شده و آثار ماندگاری بر روی چوب ایجاد کند. بعد از اتمام کار ، پارچه رطوبت دار استون را بریزید ، یا بگذارید خشک شود و سپس آن را بشویید.

برای خرید استون  اینجا را کلیک کنید

لیوان قهوه تمیز

اگر لیوان سرامیکی یا شیشه ای مورد علاقه شما لکه های قهوه یا چای قهوه ای دارد که با شستشوی منظم از بین نمی روند ، استون می تواند به نجات لکه های لیوان کمک کند. فقط یک یا دو قاشق چای خوری استون را داخل لیوان بریزید ، آن را با اسفنج یا پارچه روی نقاط لکه دار مالیده و سپس لیوان را مثل همیشه بشویید. دوباره تازه و تمیز به نظر می رسد. سپس اسفنج یا پارچه را بریزید ، یا اجازه دهید خشک شود و سپس با آب تمیز کاملاً بشویید

De-Stick Superglue

این یک سناریوی کاملاً رایج است: هنگام استفاده از superglue ، به طور تصادفی برخی از نوک انگشتان را پیدا کردید و اکنون انگشتانتان به هم چسبیده است. یا شاید شما به چسب نیاز داشته باشید ، اما به دلیل داشتن ابر چسب خشک که در جای خود قرار دارد ، نمی توانید درپوش را از لوله خارج کنید. خوشبختانه شما می توانید با مالیدن یک پنبه آغشته به این حلال شیمیایی به محل مشکل ، هر دو مشکل را حل کنید. با این کار ابر چسب خشک یا چسبناک حل می شود

حذف رنگ

شما روی ویندوزهای خود را تزئین کرده اید ، اما اکنون روی شیشه لکه های رنگی وجود دارد. راه حل نزدیک به کابینت سرویس بهداشتی شماست: پاک کننده لاک ناخن. چند دقیقه یک پنبه آغشته به استون را روی لکه های رنگ نگه دارید و سپس از یک پارچه خشک و تمیز برای پاک کردن رنگ استفاده کنید.

خراش های کوچک

اگر یک خراش کوچک روی صفحه ساعت پلاستیکی ، قاب عکس ، مبلمان یا هر ماده پلاستیکی سخت دیگری ایجاد شده باشد ، می توانید خراش را با استون صاف کنید. یک پنبه را به اندازه کافی در استون فرو کنید تا به سختی خیس شود و سپس سواب را به آرامی روی قسمت خراشیده مالش دهید. استون پلاستیک را به اندازه کافی حل می کند تا خراش آن صاف شود. به آرامی و با احتیاط کار کنید ، زیرا مالش زیاد باعث آسیب دیدگی شما می شود

ابزار نظافت را ضد عفونی کنید

ابزارهای کوچک نظافت فلزی ، از جمله تیغ ، موچین ، قیچی و ناخن گیر ، تمایل به نگهداری میکروب هایی دارند که به طور بالقوه باعث تحریک پوست یا عفونت می شوند. این وسایل زیبایی و آرایش را به طور دوره ای ضدعفونی کنید و آنها را با یک پنبه آغشته به استون پاک کنید و سپس قبل از اینکه با حوله تمیز خشک کنید ، آنها را با آب بشویید.

لکه های جوهر را از پارچه خارج کنید

اگر به طور تصادفی با یک قلم مرکب روی پیراهن مورد علاقه خود برخوردید و یک رگه آبی وجود دارد که پارچه را مخدوش می کند ، استون می تواند کمک کند. کافی است به یک بطری پاک کننده لاک ناخن پایه استون دست بزنید ، یک قسمت استون را با دو قسمت آب مخلوط کنید ، با استفاده از یک پنبه یا پارچه محلول را روی لکه جوهر بمالید تا از بین برود و سپس لباس را مثل همیشه بشویید.

در حالی که می توان از این حلال شیمیایی برای درمان اکثر پارچه های محکم مانند پنبه ، پلی استر ، پشم و بیشتر مواد مصنوعی استفاده کرد ، اما نباید از آن برای پارچه های استات ، تری استات ، موداکریلیک یا بسیار ظریف مانند ابریشم استفاده کرد. با این حال ، به عنوان یک احتیاط ، همیشه بهتر است قبل از شروع هر روش تمیزکاری جدید ، یک نقطه نامشخص را آزمایش کنید

وان را بشویید

اگر وان چینی شما دارای یک حلقه قهوه ای زشت است یا در اطراف محوطه کاشی دوش شما علائم کف صابون وجود دارد ، دستکش های تمیز کننده خود را بپوشید و یک محلول 50/50 آب و استون را مخلوط کنید. یک پارچه را درون محلول قرار دهید ، آن را آزادانه روی وسایل گران بمالید ، و سپس با استفاده از یک برس تمیز کردن ، مواد مخدر را از بین ببرید و از بین ببرید. بعد از اتمام کار ، وان تمیز را با آب بشویید و پارچه خود را بریزید یا قبل از شستن آن را خشک کنید تا خشک شود

پلاستیک ذوب شده را بردارید

چه کیسه نان پلاستیکی به طور تصادفی به توستر داغ لمس کرده باشد ، و چه کفگیر دسته پلاستیکی خود را روی لبه ظرف داغ بگذارید ، پلاستیک ذوب شده اتفاق غیرمعمولی در آشپزخانه نیست. اما به لطف توانایی استون در ذوب بسیاری از پلاستیک ها ، می توانید از حلال برای پاک کردن آلودگی استفاده کنید.

ابتدا اطمینان حاصل کنید که ظرف ، توستر یا سایر مواد فلزی کاملاً خنک و جدا از پریز برق است. سپس ، با استفاده از یک پارچه، پلاستیک ذوب شده را با استون پاک کنید تا پلاستیک شروع به شل شدن کند. این کار را تا جایی که از بین برود ادامه دهید و سپس با استفاده از آب تمیز محل را قبل از خشک کردن با حوله تمیز کاملاً بشویید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *