اتانول

اتانول

5/5 - (2 امتیاز)

اتانول

مشخصات کلی اتانول:

فرمول مولکولی

 • C2H6O
 •  CH3CH2OH

مترادف

 • اتانول
 • الکل اتیلیک
 • الکل اتیل
 • الکل
 • متیل کاربینول

وزن مولکولی

 • 46.07 گرم در مول

اتانول چیست؟

اتانول یک الکل اولیه است که اتان است که در آن یکی از هیدروژن ها توسط یک گروه هیدروکسی جایگزین می شود. این دارو به عنوان یک داروی ضد عفونی کننده ، یک حلال قطبی ، یک نوروتوکسین ، یک سیستم عصبی مرکزی ، یک عامل تراتوژنیک ، یک آنتاگونیست گیرنده NMDA ، یک آگونیست پروتئین کیناز C ، یک ضد عفونی کننده ، یک متابولیت انسانی ، یک متابولیت ساکارومیزس سروزیا ، یک متابولیت اشریشیا کلی و یک متابولیت موش. این یک الکل اولیه ، یک الکل آلکیل ، یک ترکیب آلی فرار و یک عضو اتانول است. این یک اسید مزدوج از یک اکسید است.

اتانول به صورت مایع بی رنگ و شفاف با بوی شرابی مشخص و طعمی تند ظاهر می شود. نقطه اشتعال 55 درجه فارنهایت تراکم 6.5 پوند در هر گرم بخارات سنگین تر از هوا هستند.

اتانول ، که الکل ، الکل اتیل و الکل دانه نیز نامیده می شود ، یک مایع شفاف و بی رنگ است. از آنجا که اتانول می تواند به راحتی در آب و سایر ترکیبات آلی حل شود ، یک ماده اصلی در طیف وسیعی از محصولات است ، از محصولات مراقبت شخصی و زیبایی گرفته تا رنگ و لاک الکل گرفته تا سوخت.

همچنین اتانول یک محصول جانبی طبیعی از تخمیر گیاه است و همچنین می تواند از طریق هیدراتاسیون اتیلن تولید شود.

موارد استفاده و مزایا

محصولات مراقبت شخصی

اتانول یک ماده رایج در بسیاری از محصولات آرایشی و زیبایی است. این به عنوان قابض برای کمک به تمیز کردن پوست ، به عنوان ماده نگهدارنده در لوسیون ها و همچنین برای اطمینان از جدا نشدن مواد لوسیون عمل می کند و به چسبیدن لاک های مو به مو کمک می کند.

از آنجا که این ماده شیمیایی در از بین بردن میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها موثر است ، یک ماده رایج در بسیاری از ضد عفونی کننده های دست است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) استفاده از مواد ضد عفونی کننده دست را در شرایطی که آب و صابون در دسترس نیست توصیه می کند. انجام بهداشت دست نیز بخش مهمی در کمک به جلوگیری از شیوع COVID-19 است. استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست یا مالش دست بر اساس الکل (ABHR) می تواند به غیرفعال شدن SARS-CoV-2 ، ویروس کرونا ویروس که باعث ایجاد COVID-19 می شود ، کمک کند.

محصولات خانگی

اتانول به راحتی با آب و بسیاری از ترکیبات آلی مخلوط می شود و یک حلال موثر برای استفاده در رنگ ، لاک و لاک و همچنین محصولات مراقبت شخصی و تمیز کردن منزل می سازد. از اتانول بعنوان یک افزودنی برای محصولات تمیزکننده به عنوان ماده نگهدارنده نیز استفاده می شود زیرا در از بین بردن موجوداتی که می توانند خطری برای مصرف کنندگان داشته باشند موثر است.

افزودنی های مواد غذایی

به عنوان یک افزودنی غذایی ، این ماده شیمیایی می تواند به توزیع رنگ مواد غذایی به طور مساوی و همچنین افزایش عطر و طعم عصاره های غذایی کمک کند. به عنوان مثال ، عصاره وانیل ، یک طعم دهنده غذایی رایج ، با پخت و پردازش لوبیای وانیل در محلول اتانول و آب ساخته می شود. در ایالات متحده ، سازمان غذا و دارو (FDA) فقط هنگامی که وانیل دارای پایه الکل یا اتانول باشد ، اجازه می دهد “عصاره” نامیده شود.

 

سوخت

بیش از 97 درصد بنزین ایالات متحده حاوی این ماده شیمیایی است ، به طور معمول در مخلوطی به نام E10 ، از 10 درصد اتانول و 90 درصد بنزین تشکیل شده است تا سوخت را اکسیژن دهد و آلودگی هوا را کاهش دهد. طبق گفته وزارت انرژی ایالات متحده ، اتانول دارای تعداد اکتان بالاتری نسبت به بنزین است که خواص مخلوط سازی برتر را فراهم می کند. حداقل نیاز به تعداد اکتان از ضربه موتور جلوگیری کرده و قابلیت رانندگی را حفظ می کند.

برای خرید اتانول  اینجا را کلیک کنید

نکات ایمنی

اتانول بسیار قابل اشتعال است و نباید از آن در نزدیك شعله های آتش استفاده شود. طبق CDC استنشاق اتانول می تواند باعث سرفه یا سردرد شود.

FDA برچسب اتانول را به عنوان ماده ای شناخته شده است که به عنوان ماده ایمن (GRAS) شناخته می شود ، به این معنی که گروهی از متخصصان واجد شرایط تشخیص می دهند که اتانول در محصولات غذایی بی خطر است. از آنجا که اتانول نوعی الکل خالص است ، مصرف و استفاده از آن در غذاها توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و اداره الکل ، دخانیات و سلاح گرم تنظیم می شود.

ایمنی اتانول

برای جلوگیری از نوشیدن اتانول خالص از مراقبت های شخصی یا محصولات تمیز کننده ، معمولاً “دناتورانس” مانند طعم دهنده تلخ به آن اضافه می شود. دناتورانس ها الکل را برای مصرف انسان نامناسب می کنند ، اما سایر خواص ماده را تغییر نمی دهد.

 

پاسخ دادن به سوالات

موارد استفاده الکل اتیل چیست؟

 • از الکل اتیل به عنوان حلال استفاده کرد.

اتانول چگونه ساخته می شود؟

 • در ایالات متحده ، این ماده شیمیایی در درجه اول از تخمیر نشاسته در دانه ذرت تولید می شود. در صنعت سوخت ، پالایشگاه های زیستی با استفاده از فن آوری های پیشرفته غلات ، نوشیدنی ها و مواد زائد غذایی ، زیست توده سلولزی و سایر مواد خوراکی را به اتانول با اکتان بالا تبدیل می کنند.

چرا الکل یکی از مواد تشکیل دهنده دهانشویه است؟

 • الکل به دهانشویه اضافه می شود تا سایر مواد را حل کند و به مواد موثر مهم مانند منتول ، اوکالیپتول و تیمول کمک کند تا به پلاک نفوذ کند.

چرا الکل یکی از مواد تشکیل دهنده شربت سرفه است؟

 • بسیاری از مایعات سرفه و سرماخوردگی و سایر محصولات OTC (بدون نسخه) حاوی مقداری الکل هستند. در فرمولاسیون ، الکل به حل مواد فعال یا حفظ محصول کمک می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *