پتاسیم نیترات

پتاسیم نیترات

5/5 - (3 امتیاز)

پتاسیم نیترات – Potassium Nitrate

اطلاعات عمومی پتاسیم نیترات:

فرمول مولکولی

 • KNO3

مترادف

 • نیترات پتاسیم
 • 7757-79-1
 • نیتر
 • نیترات پتاس
 • نمک پتاسیم اسید نیتریک

وزن مولکولی

 • 101.103

پتاسیم نیترات چیست؟

پتاسیم نیترات یک نمک بلوری معدنی است ، با فرمول شیمیایی KNO3. یک اکسید کننده قوی که به خصوص در ساخت باروت ، به عنوان کود و در دارو استفاده می شود.

نیترات پتاسیم به صورت یک ماده جامد بلوری سفید تا کدر ظاهر می شود. محلول در آب. غیر قابل احتراق ، اما سوزاندن مواد قابل احتراق را تسریع می کند. اگر مقادیر زیادی در آتش سوزی نقش داشته باشد یا مواد قابل احتراق به خوبی ریز تقسیم شود ، ممکن است انفجار ایجاد شود. ممکن است تحت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما یا آتش منفجر شود اکسیدهای سمی نیتروژن در آتش سوزی تولید می شود. در پیشرانه های جامد ، مواد منفجره ، کودها استفاده می شود.

نیترات پتاسیم نمک نیترات غیر آلی پتاسیم است. به عنوان کود نقش دارد. این یک نمک پتاسیم و یک نمک نیترات غیر آلی است.

این یک منبع طبیعی نیترات است و برای چندین هدف مختلف از جمله مواد نگهدارنده غذا ، کود ، حذف کنده درختان ، پیشران موشک و آتش بازی استفاده می شود. نیترات پتاسیم یک ماده فعال رایج در خمیردندان است که عملکردی ضد حساسیت دارد. محافظت فزاینده ای در برابر حساسیت دردناک دندان ها نسبت به سرما ، گرما ، اسیدها ، شیرینی ها ایجاد می کند.

علاوه بر این ، نیترات پتاسیم به عنوان مدر در خوک ، گاو و اسب استفاده می شود. این دارو به صورت خوراکی تا 30 گرم در هر حیوان در روز تجویز می شود.

 

فارماکودینامیک

کاتیون پتاسیم یک الکترولیت ضروری است که برای حفظ فشار اسمزی داخل سلولی و حفظ پتانسیل غشای سلولی ، به ویژه پتانسیل بافتهای تحریک پذیر الکتریکی مهم است. این جزء منظم رژیم غذایی است و به ویژه در میوه و سبزیجات. میزان توصیه شده روزانه از 350 تا 1275 میلی گرم در کودکان تا 1875 و 5625 میلی گرم در بزرگسالان متغیر است. در انگلستان ، میزان توصیه شده 3.5 گرم در روز برای بزرگسالان سالم است. اعتقاد بر این است که یون های پتاسیم سیناپس بین سلول های عصبی را مختل می کنند ، بنابراین تحریک عصبی و درد ناشی از آن را کاهش می دهد.

نیترات پتاسیم مواد دودزا قابل احتراق هستند که به عنوان جوندگان و حشره کش ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. آنها به سایر مواد فعال سموم دفع آفات (گوگرد و کربن) اضافه می شوند و در فشنگ های گازهای دودزا قرار داده می شوند ، که برای اشتعال طراحی شده و در مناطق آلوده به آفات قرار می گیرند. بمب های کارتریج فعال گازهای سمی را آزاد می کند که برای انتخاب جوندگان ، اسکانک ها ، کایوت ها و زنبورها کشنده است.

یونهای پتاسیم در مطالعات حیوانی نشان داده اند که مستقیماً بر اعصاب تأثیر می گذارد و فعالیت حسی را کاهش می دهد.

مشخص شده است که نسبت مصرف پتاسیم به سدیم نسبت به هر یک از مواد مغذی به شدت با خطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط است. داده های توصیف کننده این رابطه مستلزم تحقیقات بیشتر برای نقاط مختلف بافت هدف است.

 

مکانیسم عمل

پتاسیم (+K) کاتیون اصلی تعدیل کننده تعادل اسمزی مایعات بدن است. در حیوانات ، حفظ حجم و فشار سلولی طبیعی به پمپاژ +Na و +K بستگی دارد. حمل و نقل پتاسیم از داخل آبگریز غشای سلولی ممکن است توسط چندین ترکیب طبیعی که ترکیبات کاتیونی فلزی قلیایی محلول در چربی را تشکیل می دهند ، تسهیل شود. پتاسیم نقش حیاتی یک ضد یون کلسیم برای کربوکسیلاتها ، فسفاتها و سولفاتهای متعدد را دارد و همچنین باعث تثبیت ساختارهای ماکرومولکولی می شود.

پتاسیم عامل اصلی برای خمیر دندانهای ضد حساسیت است که از انتقال انتهای عصبی به دندان جلوگیری می کند. نمک های پتاسیم ، از جمله نیترات پتاسیم ، کلرید پتاسیم یا سیترات پتاسیم با انتشار در لوله های عاج کار می کنند و باعث دپلاریزاسیون سلول های عصبی می شوند. به نوبه خود ، این سلول ها به محرک های تحریک کننده پاسخ نمی دهند. اثر نیترات پتاسیم با گذشت زمان تجمع می یابد و ممکن است چند هفته طول بکشد تا بیماران متوجه بهبود علائم درد شوند.

نیترات پتاسیم آفات را با استفاده از مکانیسم عمل منحصر به فرد کنترل می کند. نیتراتها بجای مسمومیت مستقیم جوندگان ، از احتراق ذغال در کارتریجهای گازی حمایت می کنند و باعث تولید گازهای سمی می شوند که برای آفت مورد نظر کشنده هستند. آژانس حفاظت از محیط زیست در ایالات متحده (EPA) فقط در مورد خطر قرار گرفتن مستقیم انسان در معرض سدیم یا نیترات پتاسیم به جای حوادث آفت کش ها-معمولاً شامل سوختگی پوست یا استنشاق گازهای سمی است.

برای خرید پتاسیم نیترات اینجا را کیلک کنید

جذب

ثابت شده است که نیترات پس از بلع به سرعت و تقریباً به طور کامل از روده نزدیک و کوچک جذب می شود و در معده و روده تحتانی مقدار کمی جذب می شود.

اکثر قریب به اتفاق جذب +K روده در روده کوچک اتفاق می افتد. سهم کولون طبیعی در جذب و ترشح خالص +K بی اهمیت است

حجم توزیع

نیترات جذب گردش خون عمومی شده و در سراسر بدن منتقل می شود. آزمایش های ردیابی فعال نشان داده است که نیترات ها به طور مساوی بین اندام های بدن توزیع می شوند و میزان توزیع آنها به جریان خون بستگی دارد.

متابولیسم

نیتراتها توسط باکتریهای موجود در بزاق و دستگاه گوارش به نیتریت تبدیل می شوند.. کاهش in vito نیتراتها به نیتریتها بستگی به شرایطی دارد که در معرض تغییرات زیادی مانند حجم و گونه های میکرو فلور موجود در بزاق/دستگاه گوارش و معده است. pH  معده در نوزادان زیر 6 ماه و در برخی از عفونت های دستگاه گوارش بیشتر است ، بنابراین کاهش نیترات ها را ترجیح می دهد.

نیترات تا حد کمی متابولیزه می شود. تبدیل زیستی نیترات پتاسیم شامل کاهش نیترات ، تشکیل نیتریت ، اکسیداسیون مجدد نیتریت به نیترات و تشکیل متهموگلوبین یا NO ، در یک تعادل پویا است.

مسیر حذف

نیترات ها در درجه اول به صورت نیترات معدنی از طریق ادرار دفع می شوند.

 

سمیت

مسمومیت حاد دهانی (LD50): 1901 میلی گرم در کیلوگرم در MSDS خرگوش و 3750 میلی گرم در کیلوگرم در موش صحرایی.

اولین اثر سمی حاد نیترات ها ایجاد متهموگلوبینمی است ، وضعیتی که در آن بیش از 10 درصد هموگلوبین بدن به متهموگلوبین تبدیل می شود. هنگامی که این تبدیل از 70 s تجاوز کند ، ممکن است منجر به مرگ شود.

یون پتاسیم به خودی خود دارای سمیت بسیار کمی است. سمیت نمک ها با آنیون در ارتباط است. نیترات پتاسیم به سرعت از دستگاه گوارش فوقانی جذب می شود و بیشتر به صورت داروی بدون تغییر دفع می شود. نیتریت ها هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز را به متهموگلوبین تبدیل می کنند. در موش های صحرایی نر که نیترات پتاسیم دریافت کرده بودند ، جذب روده تحت تأثیر قرار گرفت.

افزایش نامطلوب مصرف پتاسیم شامل تغییر در چربی خون ، تری گلیسیرید ، کاهش لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) ، تغییر در عملکرد کلیه و افزایش سطح کاتکول آمین می باشد. کاهش حجم خون ناشی از افزایش پتاسیم باعث فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک و در نتیجه ترشح آدرنالین و نورآدرنالین می شود. کاهش حجم خون نیز ممکن است به تغییرات مشاهده شده در غلظت چربی خون کمک کند.

مرگ و اثرات شدید مصرف نیترات به طور کلی با دوزهای بالای 10 گرم NO3 همراه است. دوزهای بین 2-9 گرم NO3 گزارش شده است که باعث متهموگلوبینمی می شود. این مقادیر مربوط به 33 – 150 میلی گرم NO3 kg  نیترات پتاسیم نشان داد که باعث سمیت حاد کم تا متوسط ​​می شود. مسمومیت با دوز مکرر در موش هایی که دوز خوراکی در محدوده 10-100 میلی گرم/کیلوگرم در روز به مدت 4 ماه دریافت کردند ، مورد بررسی قرار گرفت. برونکوپنومونی ، خونریزی موضعی و سایر اختلالات گردش خون در حیوانات تحت درمان مشاهده شد. به گاوها دوز خوراکی 345-450 میلی گرم در کیلوگرم در روز (به صورت نیترات) به مدت چند ماه داده شد. فسفات و منیزیم خون کاهش یافت و کلسیم خون ، منیزیم ادرار ، اوره و اوره شیر افزایش یافت.

 

استفاده و ساخت
طبقه بندی مصرف
 • افزودنی های مواد غذایی
 • مواد افزودنی غذایی -> COLOUR_RETENTION_AGENT؛ PRESERVATIVE -> کلاسهای عملکردی JECFA
 • لوازم آرایشی -> مراقبت از دهان و دندان؛ آرامش بخش
موارد مصرف
 • برای نیترات پتاسیم (کد سموم دفع آفات USEPA / OPP: 076103) محصولات فعال با تطابق برچسب. / SRP: برای استفاده در ایالات متحده ثبت شده است اما استفاده از سموم دفع آفات ممکن است به طور دوره ای تغییر کند و بنابراین باید از مقامات فدرال ، ایالتی و محلی برای موارد استفاده شده در حال حاضر استفاده شود.
دارو
 • پزشکی (VET)
 • خمیر دندان هایی که برای جلوگیری از پوسیدگی و کاهش حساسیت دردناک دندان در نظر گرفته می شوند ، به عنوان محصولات دارویی ضد سرطان بدون نسخه (OTC) در عنوان 21 ، قانون مقررات فدرال (21 CFR) ، قسمت 355 تنظیم می شوند. چنین محصولاتی ممکن است حاوی 5 باشد nit نیترات پتاسیم به عنوان یک ماده حساس کننده حساس به دندان.
موارد استفاده صنعت
 • چسب و مواد شیمیایی درزگیر
 • مواد شیمیایی کشاورزی (غیر آفت کش)
 • واسطه ها
 • مواد شیمیایی آزمایشگاهی
 • عوامل اکسید کننده / کاهنده
 • تنظیم کننده های فرآیند
 • کمکهای پردازش ، در غیر این صورت ذکر نشده است
 • پیشرانه ها و عوامل دمنده
 • محصولات کشاورزی (غیر آفت کش)
 • مواد منفجره
 • استفاده آزمایشگاهی
 • استفاده غیر TSCA
 • محصولات پلاستیکی و لاستیکی در جای دیگری پوشانده نشده است
روشهای ساخت

ساخته شده با واکنش مستقیم کلرید پتاسیم با اسید نیتریک غلیظ برای تولید نیترات پتاسیم و کلر … همچنین با تأثیر اسید نیتریک بر پتاس سوزآور یا کربنات پتاس.

بر اساس واکنش کلرید پتاسیم و اسید نیتریک در دمای بالا در ایالات متحده به صورت تجاری تولید می شود. در روشی نیز این واکنش را از طریق یک فرآیند استخراج حلال اجرا می کنند.

بین قرون 17 و 19 نیتریکاسیون باکتریایی مواد زائد آلی غنی از نیتروژن ، به عنوان مثال از مدفوع حیوانات ، به نیتریت پتاسیم با انباشته شدن با آهک و پتاس استفاده شد. از اواسط قرن نوزدهم تا دهه 1950 تبدیل نمک شیلی با کلرید پتاسیم مهمترین فرآیند بود … از نیترات آمونیوم و کلرید پتاسیم با تجزیه مضاعف در محلول آبی.

 

کاربردهای درمانی

خمیر دندان هایی که برای جلوگیری از پوسیدگی و کاهش حساسیت دردناک دندان در نظر گرفته می شوند ، به عنوان محصولات دارویی ضد سرطان بدون نسخه (OTC) در عنوان 21 ، قانون مقررات فدرال (21 CFR) ، قسمت 355 تنظیم می شوند. چنین محصولاتی ممکن است حاوی nit5 نیترات پتاسیم به عنوان یک ماده حساس کننده حساس به دندان.

حساسیت عاجی هنگامی رخ می دهد که رکود لثه عاج را در حاشیه دندان ها نشان دهد. بیست و چهار بیمار پریودنتال ، با عاج حساسیت بیش از حد پس از عمل ، با سوزاندن نیترات پتاسیم اشباع (KNO3) برای تسکین درد تحت درمان قرار گرفتند.

با استفاده از مقیاس آنالوگ بصری با شرکت کنندگان که به عنوان کنترل کننده خود عمل می کنند ، ارزیابی ذهنی درد اندازه گیری شد و قبل و بعد از استفاده از KNO3 مقایسه شد. سی و شش منطقه شامل 98 دندان بررسی شد. با استفاده از محلول اشباع KNO3 کاهش قابل توجهی در حساسیت و درد حاصل شد (p <.0001 Student-t).

 از نیترات پتاسیم در یک دندان یا ژل برای کاهش حساسیت عاجی استفاده شده است. هدف از این مطالعه مقایسه یک دهانشویه 3٪ نیترات پتاسیم / 0.2٪ سدیم فلوراید با دهانشویه شاهد سدیم فلوراید 0.2٪ در یک مطالعه دوسوکور 6 هفته ای بود.

پنجاه نفر با استفاده از 2 روش لمسی و حساسیت هوای سرد (سرنگ هوای دندانی) همراه با درک ذهنی درد (مقیاس 0 تا 10) در ابتدا و در هفته های 2 و 6 مورد بررسی قرار گرفتند.

یک کاهش کلی در سطح حساسیت عاجی در هر دو گروه در طول دوره مطالعه 6 هفته ای وجود دارد که توسط هر 4 روش ارزیابی نشان داده شده است. همچنین از نظر آماری اختلاف معنی داری در کاهش حساسیت بین گروه ها وجود داشت.  دهان شویه 3٪ نیترات پتاسیم / 0.2٪ سدیم فلوراید دارای پتانسیل درمانی برای کاهش حساسیت عاجی است.

تأثیر افزایش حساسیت عاجی ناشی از استفاده از یک ریزدانه جدید حاوی 5.0٪ نیترات پتاسیم و 0.454٪ فلوراید استانوس در پایه سیلیس (خمیر دندان با حداکثر مقاومت کلگیت ، شرکت Colgate-Palmolive) طی یک دوره 8 هفته ای به لحاظ تجاری مقایسه شد.

دندرئیس موجود که حاوی 5.0٪ نیترات پتاسیم و 0.243٪ سدیم فلوراید در یک پایه سیلیس است (کنترل مثبت (خمیر دندان Sensodyne Fresh Mint، Block Drug Company، Inc.)) و یک دانه چوب غیر حساسیت غیر تجاری حاوی 0.243٪ سدیم فلوراید در یک پایه سیلیس ( کنترل منفی (ژل Colgate Winterfresh ، شرکت Colgate-Palmolive).

در مجموع 120 شرکت کننده با توجه به میانگین پایه حساسیت انفجار هوا (حرارتی) و لمسی (پروب Yeaple) ، جنسیت و سن در 3 گروه متعادل طبقه بندی شدند. شرکت کنندگان دندان های خود را دو بار در روز (صبح و عصر) به مدت 1 دقیقه مسواک می زدند. معاینات افزایش حساسیت عاجی در همان ابتدا ، 4 هفته و 8 هفته توسط همان معاینه دندان انجام شد.

پس از استفاده 4- و 8 هفته ای از محصولات اختصاص داده شده ، شرکت کنندگان در گروه جدید دندراس ، در مقایسه با کسانی که از تابلوهای کنترل مثبت و منفی استفاده می کنند ، از نظر آماری پیشرفت قابل توجهی (05/0> p) در حساسیت لمسی و انفجار هوا نشان دادند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *