پتاسیم هیدروکسید

پتاسیم هیدروکسید

5/5 - (2 امتیاز)

پتاسیم هیدروکسید  –  potassium hydroxide

 

مشخصات کلی پتاسیم هیدروکسید:
فرمول مولکولی
 • KOH
 • HKO
مترادف
 • پتاسیم هیدروکسید
 • پتاس سوز آور
 • پتاس
 • هیدرات پتاسیم
وزن مولکولی
 • 106 گرم در مول

هیدروکسید پتاسیم چیست؟

هیدروکسید پتاسیم که به آن لیس نیز می گویند ، یک ترکیب غیر آلی با فرمول شیمیایی KOH است. که معمولاً به آن پتاس سوزآور گفته می شود ، این یک پایه قوی است که به اشکال مختلف از جمله گرانول ، پوسته و پودر به بازار عرضه می شود. در کاربردهای مختلف شیمیایی ، صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. هیدروکسید پتاسیم یک هیدروکسید فلز قلیایی است.

هیدروکسید پتاسیم همچنین پیش ماده سایر ترکیبات پتاسیم است. هیدروکسید پتاسیم در غذا برای تنظیم pH ، به عنوان تثبیت کننده و به عنوان یک ماده ضخیم کننده استفاده می شود. این ماده بر اساس رعایت چندین مورد استفاده از روشهای ساخت مناسب ، توسط FDA به عنوان كاملاً ماده غذایی مستقیم انسان بی خطر در نظر گرفته شده است.

علاوه بر موارد فوق ، از هیدروکسید پتاسیم در ساخت صابون ، به عنوان الکترولیت در باتری های قلیایی و آبکاری ، لیتوگرافی و پاک کننده های رنگ و لاک نیز استفاده می شود.

پاک کننده های تخلیه مایع حاوی 25 تا 36 درصد هیدروکسید پتاسیم هستند. از نظر پزشکی ، هیدروکسید پتاسیم (KOH) به طور گسترده ای در تهیه کوه مرطوب از نمونه های مختلف بالینی برای تجسم میکروسکوپی قارچ ها و عناصر قارچی در پوست ، مو ، ناخن و حتی ترشحات واژن استفاده می شود. اخیراً ، از نظر اثر بخشی و تحمل در درمان زگیل مورد مطالعه قرار گرفته است. مشخص شد که محلول موضعی KOH یک درمان ایمن و موثر از انواع زگیل ها از جمله زگیل تناسلی است.

محلول

محلول هیدروکسید پتاسیم به عنوان یک محلول آبی شفاف ظاهر می شود. خورنده فلزات و بافت ها. غیر قابل احتراق در ساخت مواد شیمیایی ، تصفیه نفت ، ترکیبات تمیز کننده استفاده می شود. همچنین هیدروکسید پتاسیم یک ضد عفونی کننده است که برای تمیز کردن دست ها ، پوست و سطوح استفاده می شود.

محلول هیدروکسید پتاسیم (محلول آبی KOH ، محلول KOH ، مایع KOH ، پتاس سوزآور یا پتاس پودر) به شکل مایع ، یک مایع غیر آلی بی رنگ است که به عنوان یک پایه قلیایی قوی عمل می کند. وقتی جامد است ، هیدروکسید پتاسیم یک ماده قلیایی ، جامد خورنده یا پودر سفید ، قوی است.

اندازه مولکولی کوچک آن ، هیدروکسید پتاسیم را قادر می سازد تا سریع به مولکول های روغن نفوذ کند و آنها را نسبتاً سریع از سطح جدا کند. KOH نیز خورنده است ، با پایداری حرارتی بالا ، واکنش پذیری خوبی نسبت به اسید و حلالیت زیاد در آب.

علاوه بر این ، این  قلیا ، یک ماده پاک کننده خوب چربی است که یک امولسیون ایجاد می کند ، مخلوطی که ذرات روغنی یا جامد را به حالت تعلیق در آب شستشو نگه می دارد که می تواند به راحتی شسته شود. همه اینها هیدروکسید پتاسیم را به یک ترکیب مفید برای تعدادی از کاربردها تبدیل می کند ، از جمله محصولات تمیز کننده سنگین مانند مسدود کننده های تخلیه و پاک کننده های اجاق گاز.

در ادامه..

KOH ، همچنین به عنوان چربی شناخته می شود یک ترکیب غیر آلی با فرمول شیمیایی KOH است. همچنین معمولاً به عنوان پتاس سوزآور نامیده می شود ، این یک پایه قوی است که در چندین شکل شامل گلوله ، پرک و پودر به بازار عرضه می شود. این در کاربردهای مختلف شیمیایی ، صنعتی و تولیدی استفاده می شود.

KOH نیز پیش ساز سایر ترکیبات پتاسیم است. هیدروکسید پتاسیم در مواد غذایی برای تنظیم pH ، به عنوان یک تثبیت کننده و به عنوان یک عامل ضخیم کننده استفاده می شود. ین ماده به عنوان یک ماده غذایی مستقیم انسان به طور کلی توسط FDA بر اساس رعایت چندین روش خوب تولید ایمن تلقی شده است.

KOH علاوه بر موارد فوق در ساخت صابون ، به عنوان الکترولیت در باتری های قلیایی و در آبکاری ، لیتوگرافی و پاک کننده های رنگ و لاک استفاده می شود. پاک کننده های مایع تخلیه حاوی 25 تا 36 درصد هیدروکسید پتاسیم هستند.

از نظر پزشکی ،  (KOH) به طور گسترده ای در آماده سازی نمونه های بالینی مختلف برای تجسم میکروسکوپی قارچ ها و عناصر قارچی در پوست ، مو ، ناخن ها و حتی ترشحات واژن استفاده می شود.

برای خرید پتاسیم نیترات اینجا را کلیک کنید

نشانه

از نظر پزشکی ، آزمایش میکروسکوپی آماده سازی  (KOH) در تشخیص هیف قارچی یا تریکوموناد استفاده می شود. نمونه هایی از مو ، پوست ، یا بافت ناخن با تراشیدن با چاقوی جراحی ، با نوک پنبه ای و به طور مستقیم بر روی محلول KOH تلقیح می شوند. علاوه بر موارد فوق ، هیدروکسید پتاسیم به عنوان نرم کننده شیار ناخن استفاده می شود.

فارماکودینامیک

خوردگی هیدروکسید پتاسیم آن را به عامل بسیار مفیدی در تجزیه/حذف بافت نرم و حذف مو تبدیل می کند. این محصول در برخی از محصولات ناخن ، کرم موبر و صابون ها گنجانده شده است.

مکانیسم عمل

مکانیسم دقیق عمل KOH مشخص نیست ، اما مکانیزم حدس زده شده این است که کاربرد موضعی KOH باعث هضم کراتین می شود و باعث التهاب می شود.

مکانیسم آسیب پوستی توسط مواد قلیایی مانند هیدروکسید پتاسیم با صابون شدن چربی است که باعث می شود بافت چربی با افزایش آسیب در اثر واکنش حرارتی عملکرد خود را از دست بدهد. استخراج آب از سلولها به دلیل خاصیت جاذب رطوبت قلیایی رخ می دهد. انحلال پروتئین ها نیز رخ می دهد و باعث نفوذ عمیق تر یون های OH و در نتیجه واکنش های شیمیایی مختلف می شود.

قلیایی به سرعت به پوست نفوذ می کند ، غشاهای پلاسمایی را صابون می کند ، پروتئین های کلاژن را خنثی می کند و منجر به ترومبوز عروقی در ملتحمه و سایر قسمت های چشم می شود. سوختگی های قرنیه ناشی از آن شامل ایجاد زخم و کدورت قرنیه می شود که منجر به از دست دادن بینایی ، نئو عروقی قرنیه ، تشکیل زخم و سوراخ می شود. عواقب دیگر سوختگی های قلیایی درمان نشده یا بسیار شدید شامل فرسایش اپیتلیال ، گلوکوم ثانویه و باعث تخریب سلول های مخاط ملتحمه ، ایجاد خشکی چشم ، تریکیازیس (موهای مژه نامناسب) و سایر بیماری های چشمی می شود.

در دستگاه گوارش ، پس از مصرف خوراکی ، ممکن است سوختگی ایجاد شود. مکانیسم آسیب نکروز مایع کننده است. ترومبوز عروق خونی دستگاه گوارش نیز باعث آسیب بافت می شود. وقتی قلیایی وارد معده می شود ، اسید معده ممکن است باز قوی را خنثی کند ، که می تواند وسعت آسیب را محدود کند. گاهی اوقات با پریتونیت و آسیب سوزاننده به اندام های اطراف از جمله روده بزرگ ، لوزالمعده ، کبد و طحال ، سوراخ شدن معده می تواند رخ دهد.

جذب

KOH در محلولهای آبی کاملاً به یونهای +K و OH تجزیه می شود. به دلیل خنثی سازی OH توسط HCl معده و تنظیم سریع pH خون (ظرفیت بافر مایعات خارج سلولی بدن ، مکانیسم های جبران تنفسی و کلیوی) ، آلکالوز ناشی از یون های OH پس از مصرف خوراکی KOH در شرایط غیر تحریک کننده است.

جذب پتاسیم ، به شکل هیدروکسید پتاسیم ، بسیار کمتر از جذب خوراکی با دوزهای درمانی KCl برای درمان کمبود پتاسیم ، تا 10 گرم در روز است. علاوه بر این ، جذب خوراکی پتاسیم از مواد غذایی/منابع طبیعی یا از افزودنی های غذایی نیز به احتمال زیاد بسیار زیاد است.

متابولیسم

KOH در محلول آبی کاملاً به یونهای +K و OH تفکیک شده است. به دلیل خنثی سازی OH توسط HCl معده و مکانیزم های سریع و کارآمد تنظیم pH خون (ظرفیت بافر مایعات اضافی بدن ، مکانیسم های جبران تنفسی و کلیوی) ، آلکالوز ناشی از یون های OH پس از مصرف خوراکی KOH در دوزهای غیر خوراکی. از شرایط تحریک کننده جلوگیری می شود.

سمیت

در حال حاضر هیچ مطالعه ای در مورد تولید مثل/سمیت هیدروکسید پتاسیم 14 مشخص نشده است. Ld50 هیدروکسید پتاسیم در موشها بین 0.273 – 1.230 گرم KOH/کیلوگرم وزن بدن در روز 3 متغیر است. عوارض جانبی شامل استفراغ ، اسهال ، تاول های پوستی ، ناراحتی های گوارشی و سوختگی است.

مواد شیمیایی قلیایی قوی مانند هیدروکسید پتاسیم بافتهای نرم را از بین می برند و ممکن است باعث سوختگی عمیق و نافذ شوند. مواد سوزآور معمولاً هیدروکسیدهای فلزات سبک هستند. هیدروکسید سدیم و هیدروکسید پتاسیم پرکاربردترین عوامل سوزآور در صنعت هستند.

KOH می تواند ریه ها را تحریک کند. تماس مکرر ممکن است باعث ایجاد برونشیت با سرفه ، بلغم و/یا تنگی نفس شود.

موارد استفاده از هیدروکسید پتاسیم

هیدروکسید پتاسیم که به آن پتاس کاستیک نیز گفته می شود ، یک ترکیب شیمیایی با فرمول KOH است. ماده خالص شده یک جامد سفید است که از نظر تجاری به صورت گلوله و پوسته در دسترس است. مشابه هیدروکسید سدیم (سود سوز آور ، NaOH) ، این یک قلیایی قوی ، بسیار محلول در آب و بسیار خورنده است. برای کاربردهای مختلفی از جمله تولید صابون ، بیودیزل ، باتری ، پیل سوختی و کود مفید است.

تهیه نمک ها

از نظر قلیایی بودن ، KOH با اسیدهای مختلف واکنش نشان می دهد و از این واکنش اسید و باز برای تولید نمک های پتاسیم استفاده می شود. این نمک ها ، به نوبه خود ، دارای تعدادی کاربرد مختلف هستند. به عنوان مثال ، فسفات های پتاسیم کود هستند ، از کربنات در تولید صابون و شیشه ، از سیانور در استخراج و آبکاری طلا استفاده می شود و پرمنگنات یک ضد عفونی کننده است.

خنثی سازی اسیدها

به عنوان یک قلیایی ، از KOH برای خنثی سازی اسیدیته و تنظیم pH محلول ها استفاده می شود. در آنالیزهای شیمیایی ، عامل تعیین کننده ای برای تیتراسیون اسیدها برای تعیین غلظت آنها است.

تولید صابون

واکنش هیدروکسید پتاسیم با روغنها و چربیها در شرایط گرم ، صابون سازی نامیده می شود. این واکنش برای تولید صابون های پتاسیم که نرمتر و محلول تر از صابون های مشتق شده با هیدروکسید سدیم هستند ، مفید است. در نتیجه ، صابون های مایع تمایل به صابون های پتاسیمی دارند ، در حالی که صابون های جامد تمایل به صابون های سدیمی دارند.

تولید باتری و سلول سوختی

از محلول آبی هیدروکسید پتاسیم به عنوان الکترولیت در انواع باتری ها از جمله باتری های قلیایی ، نیکل-کادمیوم و دی اکسید منگنز-روی استفاده می شود. همچنین در انواع خاصی از پیل های سوختی الکترولیت است. محلول های هیدروکسید پتاسیم رسانای بهتر برق نسبت به محلول های هیدروکسید سدیم هستند و بنابراین بر دومی ترجیح داده می شوند.

موارد مختلف

هیدروکسید پتاسیم یک کاتالیزور در روند تولید بیودیزل از روغن و چربی است. در ساخت کاغذ ، به جداسازی لیگنین از الیاف سلولز کمک می کند. این یک فرآورده در پردازش مرطوب نیمه هادی ها و یک ماده سفید کننده برای منسوجات است. می تواند برای جذب دی اکسید کربن (CO2) ، تری اکسید گوگرد (SO3) و تری اکسید نیتروژن (NO3) در جریانهای گاز استفاده شود. همچنین از آن برای پاک کردن زهکشی ها ، از بین بردن موهای پوست حیوانات و حل شدن لاشه حیوانات استفاده می شود. در صنایع غذایی ، ممکن است از آن در فرآوری شکلات و کاکائو ، تولید رنگ کارامل و شستشو و لایه برداری شیمیایی میوه ها و سبزیجات استفاده شود.

موارد استفاده از هیدروکسید پتاسیم

    محلول هیدروکسید پتاسیم در مقایسه با NaOH رساناتر است و بنابراین به عنوان الکترولیت در برخی از باتری های قلیایی استفاده می شود.

    به عنوان ماده کنترل کننده pH در صنایع غذایی استفاده می شود :

 • غلیظ شدن غذا
 • ساخت تراشه برای نیمه هادی ها
 • شناسایی گونه های قارچ
 • مرکس زدن پنبه
 • تیتراسیون آلکالیمتری در شیمی تحلیلی
 • ساخت کودهای مایع
 • و در ساخت دستگاه های برطرف کننده کوتیکول که در درمان مانیکور استفاده می شود مورد استفاده قرار می گیرد
واکنش های شیمیایی انجام شده توسط KOH
 1. صابون سازی استر

استر با گرم شدن با مقدار مشخصی از هیدروکسید پتاسیم در یک حلال آلی در یک لوله مهر و موم شده ، صابون می شود. برای مفید بودن از نظر تحلیلی ، این واکنش باید در مدت زمان معقولی کمی باشد. یک شرطی که واکنش سریع و کمی را ترجیح می دهد ، استفاده از پایه تا حد ممکن است.

KOH + RCOOR ’C RCOOK + R’OH

 1. برای تولید بی کربنات با CO2 واکنش می دهد

افزودن یون های هیدروکسید با افزودن آهک ، هیدروکسید سدیم یا هیدروکسید پتاسیم ، pH را تنظیم می کند زیرا یون هیدروکسید با دی اکسید کربن واکنش داده و قلیایی بودن بی کربنات را تشکیل می دهد.

KOH + CO2 → KHCO3

خطرات بهداشتی

خطرات بهداشتی هیدروکسید پتاسیم مانند سایر قلیاهای قوی مانند هیدروکسید سدیم است. لیموترش و محلول آن می تواند پوست ، غشاهای مخاطی و چشم را به شدت تحریک کند. وقتی در تماس با آب یا رطوبت باشد می تواند گرما ایجاد کند تا احتراق را تحریک کند. هیدروکسید پتاسیم برای بافت ها خورنده است.

 

سوالات متداول
هیدروکسید پتاسیم برای چه استفاده می شود؟

هیدروکسید پتاسیم یا پتاس کاستیک در طیف گسترده ای از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. کربنات پتاسیم ، فسفات های پتاسیم ، کودهای مایع و صابون ها و شوینده های پتاسیم از موارد اصلی استفاده هستند.

خطرات هیدروکسید پتاسیم چیست؟

باعث درد چشم ، پارگی ، قرمزی و تورم می شود. قرار گرفتن در معرض بزرگتر باعث سوختگی جدی همراه با احتمال کوری بعدی می شود. قرار گرفتن در معرض مزمن: تماس مکرر با محلول های رقیق یا گرد و غبار هیدروکسید پتاسیم اثر تخریب بافت دارد.

هیدروکسید پتاسیم در شیمی چیست؟

هیدروکسید پتاسیم که به آن لیز نیز گفته می شود ، یک ترکیب غیر آلی است که حاوی فرمول شیمیایی KOH است. که معمولاً پتاس سوزآور نامیده می شود ، این یک پایه قوی است که به اشکال مختلف از جمله گلوله ، پوسته و پودر به فروش می رسد. در کاربردهای مختلف در مواد شیمیایی ، معدن و تولید مورد استفاده قرار می گیرد.

,PH  KOH چقدر است؟

KOH مثالی از یک پایه قوی است که به معنی جدا شدن آن در محلول آبی در یونهای خود است. اگرچه pH KOH یا هیدروکسید پتاسیم بسیار زیاد است (محلولهای معمولی معمولاً از 10 تا 13 متغیر هستند) ، مقدار دقیق آن به غلظت این پایه قوی در آب بستگی دارد

هیدروکسید پتاسیم که به آن لیس نیز گفته می شود ، یک ترکیب غیر آلی با فرمول شیمیایی KOH است. که معمولاً به آن پتاس سوزآور گفته می شود ، این یک پایه قوی است که به اشکال مختلف از جمله گلوله ، پوسته و پودر به بازار عرضه می شود. در کاربردهای مختلف شیمیایی ، صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. هیدروکسید پتاسیم همچنین پیش ماده سایر ترکیبات پتاسیم است. هیدروکسید پتاسیم برای تنظیم pH ، به عنوان یک تثبیت کننده و به عنوان یک ماده ضخیم کننده در غذا استفاده می شود. شرایط استفاده

    علاوه بر موارد فوق ، از هیدروکسید پتاسیم در ساخت صابون ، به عنوان الکترولیت در باتری های قلیایی و آبکاری ، لیتوگرافی و پاک کننده های رنگ و لاک نیز استفاده می شود. پاک کننده های تخلیه مایع حاوی 25 تا 36 درصد هیدروکسید پتاسیم 6 هستند.

    از نظر پزشکی ، هیدروکسید پتاسیم (KOH) به طور گسترده ای در تهیه کوه مرطوب از نمونه های مختلف بالینی برای تجسم میکروسکوپی قارچ ها و عناصر قارچی در پوست ، مو ، ناخن و حتی ترشحات واژن استفاده می شود

    اخیراً ، از نظر اثر بخشی و تحمل در درمان زگیل مورد مطالعه قرار گرفته است. مشخص شد که محلول موضعی KOH یک درمان ایمن و موثر از زگیل های تناسلی است.

 

هیدروکسید پتاسیم به عنوان ماده تمیز کننده چگونه کار می کند؟

برای استفاده از هیدروکسید پتاسیم به عنوان ماده تمیز کننده ، لازم است قبل از حل شدن در آب ، با مواد فعال کننده سطح و سایر منابع قلیایی ترکیب شود. از مایع یا جامد حاصل می توان برای از بین بردن بیشتر آلاینده ها از سطح مختلف استفاده کرد. این کار با کاهش کشش سطحی محلول ، جدا کردن آلاینده از سطح و تشکیل یک امولسیون کار می کند. سورفاکتانت ها دارای یک انتهای محلول در آب (آب دوست) و یک انتهای محلول در روغن (آبگریز) هستند و یک امولسیون آب و روغن ایجاد می کنند که به راحتی قابل شستشو است.

توجه به این نکته مهم است که غلظت هیدروکسید پتاسیم بسته به سطح تمیز شده باید متفاوت باشد. به عنوان مثال ، سطوح فولاد ، چدن و ​​فولاد ضد زنگ می توانند غلظت های بالاتر از آنچه برای سطوح آلیاژی نسبتاً نرم مانند آلومینیوم ، مس و برنج توصیه می شود ، اداره کنند.

ویژگی های منحصر به فرد آن ، هیدروکسید پتاسیم را به یک ماده تمیز کننده همه کاره و قدرتمند تبدیل می کند که نتایج بی نظیری را برای طیف گسترده ای از کاربردهای تمیز کننده ارائه می دهد. هیدروکسید پتاسیم تولید شده توسط Vynova به طور گسترده ای توسط مارک های برجسته محصولات پاک کننده اروپایی استفاده می شود ، به شما کمک می کند خانه خود را به بهترین شکل حفظ کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *