اسید فرمیک

اسید فرمیک

5/5 - (1 امتیاز)

اسید فرمیک – Formic acid

 

مشخصات کلی اسید فرمیک :

فرمول مولکولی

 • CH2O2
 • HCOOH

مترادف

 • اسید فرمیک
 • متانوئیک اسید
 • 64-18-6
 • اسید فرمیک
 • آمینو اسید

وزن مولکولی

 • 46.025

توصیف فیزیکی

اسید فرمیک به عنوان یک مایع بی رنگ با بوی تند ظاهر می شود. نقطه اشتعال 156 درجه فارنهایت تراکم 10.2 پوند / گال خوردگی فلزات و بافت.

مایع

 • مایع تمیز کننده بدون رنگ با بوی قوی
 • مایع بی رنگ ، بسیار خورنده/بوی تند مشخص
 • مایع بی رنگ با بوی تند و نافذ. [توجه: اغلب در محلول آبی استفاده می شود.]

بو

 • بوی تند و نافذ

مزه

 • ترش

نقطه جوش

 • 3 درجه فارنهایت یا 101 درجه سانتی گراد در 760 میلی متر جیوه (NTP ، 1992)

نقطه ذوب

 • 1 درجه فارنهایت یا 8.3 درجه سانتی گراد (NTP ، 1992)

نقطه اشتعال

 • 156 درجه فارنهایت (69 درجه سانتی گراد) (فنجان بسته) ؛ 90٪ محلول: 122 درجه فارنهایت (50 درجه سانتی گراد) (فنجان بسته)

انحلال پذیری

 • 1000000 میلی گرم/لیتر (در دمای 25 درجه سانتی گراد)

دانسیته

 • چگالی نسبی مخلوط بخار/هوا در 20 درجه سانتی گراد (هوا = 1): 1.03

گرانروی

 • 607 mPas در دمای 25 درجه سانتی گراد

خوردگی

 • خوردگی فلزات

نشانه دارویی

 • درمان واروز (Varroa destructor) در مستعمرات زنبور عسل با و بدون مولد

موارد درمانی

 • دارو (دامپزشک): به نظر می رسد که از رشد کاندیدا در کبک های در معرض کاندیدا پس از دریافت غذای تحت درمان (20 میلی لیتر محلول 6//100 گرم خوراک به مدت 1 هفته و سپس 2 درصد محلول) جلوگیری می کند. به طور مشابه ، می توان از محلول 15 برای کنترل شیوع کاندیدا آلبیکنس استفاده کرد.
 • طبقه بندی درمان: سوزاننده

مواد افزودنی و مواد غذایی

 • عوامل طعم دهنده
 • طعم دهنده -> FLAVOURING_AGENT؛ افزودنی های غذایی -> حفظ کننده ؛

اسید فرمیک چیست؟

اسید فرمیک یک واکنش متشکل از اسید فرمیک شیمیایی آلی است که پروتئین ها را در پهنای C یا N انتهای بقایای آسپارتات به پپتیدها می شکند. همچنین اسید فرمیک به عنوان یک مایع بی رنگ با بوی تند ظاهر می شود. نقطه اشتعال 156 درجه فارنهایت تراکم 10.2 پوند / گال خوردگی فلزات و بافت.

اسید فرمیک ساده ترین کربوکسیلیک اسید است که حاوی یک کربن است. به طور طبیعی در منابع مختلف از جمله سم نیش زنبور و مورچه وجود دارد و یک معرف مصنوعی ارگانیک مفید است. عمدتا به عنوان نگهدارنده و عامل ضد باکتری در خوراک دام استفاده می شود. اسیدوز متابولیک شدید و آسیب چشمی را در افراد انسانی ایجاد می کند. این ماده به عنوان یک عامل ضد باکتری ، حلال اولیه ، متابولیت ، حلال و قابض نقش دارد. این یک اسید مزدوج از یک فرمت است.

اسید فرمیک (HCO2H) ، که اسید متانوئیک نیز نامیده می شود ، ساده ترین اسید کربوکسیلیک است که در پردازش منسوجات و چرم استفاده می شود. اسید فرمیک ابتدا از مورچه های خاصی جدا شد و نام آن از فرمکای لاتین به معنی “مورچه” گرفته شد. این ماده با اثر اسید سولفوریک بر فرمت سدیم ساخته می شود که از مونوکسید کربن و هیدروکسید سدیم تولید می شود.

اسید فرمیک نیز در قالب استرهای خود با تصفیه مونوکسید کربن با الکلی مانند متانول (متیل الکل) در حضور کاتالیزور آماده می شود.

اسید فرمیک یک کربوکسیلیک معمولی نیست. این ماده با قدرت اسیدی ، عدم تشکیل انیدرید و واکنش پذیری آن به عنوان عامل کاهنده متمایز می شود – این خاصیت به دلیل گروه ―CHO است که برخی از ویژگی های آلدئید را منتقل می کند. متیل و اتیل استرهای اسید فرمیک به صورت تجاری تولید می شوند. اسید سولفوریک غلیظ ، اسید فرمیک را به مونوکسید کربن دهیدراته می کند.

اسید فرمیک خالص یک مایع بی رنگ و دودزا با بوی تند است. غشاهای مخاطی را تحریک می کند و پوست را تاول می زند. در دمای 8.4 درجه سانتی گراد (47.1 درجه فارنهایت) یخ می زند و در دمای 100.7 درجه سانتی گراد (213.3 درجه فارنهایت) می جوشد.

تجزیه

این ماده در اثر حرارت و در تماس با اسیدهای قوی (اسید سولفوریک) و تولید مونوکسید کربن تجزیه می شود.

تجزیه آهسته در ذخیره 98-100٪ اسید فرمیک با آزادسازی مونوکسید کربن منجر به پارگی ظروف شیشه ای مهر و موم شده شد. در صورت نشت گاز ، یک بطری کامل 2.5 لیتری فشار بیش از 7 بار را در طول 1 سال در 25 درجه سانتی گراد ایجاد می کند.

تجزیه انفجاری اسید فرمیک بر روی سطح نیکل تمیز … با استفاده از اسید دوترفورمیک مورد مطالعه قرار گرفت. یک بطری کامل 1 لیتری 96٪ اسید فرمیک هنگامی که دمای محیط در طول شب تا 6 درجه سانتیگراد کاهش یافت و محتویات یخ زد و منبسط شد ، ترکید. فشار گاز ناشی از تجزیه جزئی قبلی نیز ممکن است مثر باشد.

هنگامی که برای تجزیه گرم می شود ، دود تند و دودهای تحریک کننده منتشر می کند.

اسید فرمیک در طول ذخیره سازی به آرامی و در شرایط آتش سریعتر تجزیه می شود و مونوکسید کربن ایجاد می کند.

فارماکولوژی و بیوشیمی

اسید فرمیک یک واکنش متشکل از این ماده شیمیایی آلی شیمیایی است که پروتئین ها را در پهنای C یا N انتهای بقایای آسپارتات به پپتیدها می شکند.

جذب ، توزیع و دفع

اسید فرمیک به آسانی توسط بدن متابولیزه و دفع می شود.

اسید فرمیک از طریق دستگاه گوارش ، از طریق ریه ها و پوست سالم جذب می شود. ماده جذب شده به دی اکسید کربن (CO2) و آب تجزیه می شود و تا حدی بدون تغییر در ادرار دفع می شود.

حذف وابسته به دوز فرمت در موش با استفاده از هر دو سیستم in vitro و in vivo مورد بررسی قرار گرفت. کبد پرفیوژن درجا برای تعریف سینتیک متابولیسم کبدی و بدست آوردن برآورد اولیه در شرایط آزمایشگاهی از پارامترهای متابولیسم کبدی استفاده شد.

فرمت به دنبال سینتیک Michaelis-Menten از کبد موش پرفیوژن حذف شد. برآورد پارامترهای Michaelis-Menten به دست آمده از مطالعات کبد پرفیوژن در یک مدل فارماکوکینتیک دو محفظه حذف وابسته به دوز فرمت در داخل بدن استفاده شد. تناسب خوبی از مدل با داده های مشاهده شده در داخل بدن بدست آمد.

برآورد اولیه پارامترهای Michaelis-Menten ، Vmax و Km ، بدست آمده از مدل کبد پرفیوژن ، در 40٪ از مقادیر نهایی برآورد شده این پارامترها در مدل in vivo بود. مقداری اسید فرمیک ممکن است بدون تغییر دفع شود ، amt بستگی به نوع ، دوز و مسیر مصرف کننده دارد.

در طی همودیالیز در بیمار مسموم با متانول ، حذف فرم به دنبال سینتیک مرتبه اول با نیمه عمر پلاسما 165 دقیقه انجام شد. میانگین ترشح دیالیزور (1.6 در 59 میلی لیتر) فرمت 148 میلی لیتر در دقیقه در جریان خون 215 میلی لیتر در دقیقه بود. حجم توزیع 0.5 لیتر در کیلوگرم بود. فرمت با همودیالیز موثرتر از متانول حذف می شود.

متابولیسم/متابولیت ها

فرمت یک ترکیب طبیعی متابولیسم واسطه … /اسید فرمیک /است. فرمت در موش عمدتا از طریق یک استخر کربن متابولیزه می شود ، اما در برخی شرایط مسیر کاتالاز پراکسیداتیو ممکن است به عنوان یک راه جایگزین اکسیداسیون عمل کند. اکسیداسیون در اندامها و بافتهای مختلف از جمله کبد ، ریه و گلبولهای قرمز اتفاق می افتد ، که محصولات نهایی دی اکسید کربن و آب هستند.

مسیرهای آنزیمی دخیل در سم زدایی پراکسید هیدروژن ، فرمالدئید و اسید فرمیک ، که در نتیجه دمتیلاسیون اکسیداتیو توسط سیستم سیتوکروم P-450 تولید می شوند ، در سلولهای کبدی جدا شده از موشهای تحت درمان با فنوباربیتال مورد بررسی قرار گرفت.

فرمالدئید تولید شده در طول دمیتلاسیون اکسیداتیو در سلولهای کبدی جدا شده به سرعت به اسید فرمیک اکسیده می شود. کاهش گلوتاتیون سلولی با درمان پیش از موش با دی اتیل مالات میزان تولید اسید فرمیک را کاهش می دهد و بنابراین ، به نظر می رسد که فرمالدئید تولید شده توسط دمتیلاسیون اکسیداتیو توسط فرمالدئید دهیدروژناز اکسید می شود ، آنزیمی که به گلوتاتیون احتیاج دارد اما مصرف نمی کند.

به دلیل واکنش سریع غیرآنزیمی فرمالدئید با کاهش گلوتاتیون ، این سیستم آنزیمی ممکن است برای جلوگیری از از دست دادن کاهش گلوتاتیون به دلیل تشکیل S-hydroxymethylglutathione ضروری تلقی شود. کاهش غلظت گلوتاتیون در سلولهای کبدی جدا شده به دنبال افزودن بسترهای تحت دمتیلاسیون اکسیداتیو به سرعت کاهش می یابد.

افزودن بسترهای دیگر سیتوکروم P-450 که تحت دمتیلاسیون قرار نمی گیرند منجر به اکسیداسیون چشمگیر کاهش گلوتاتیون نمی شود. اسید فرمیک ، که طی دمیتلاسیون اکسیداتیو تولید می شود ، به عنوان بستری برای حالت پراکسیداتیک کاتالاز عمل می کند ، اما به عنوان یک لیگاند آنیونی نیز به کاتالاز متصل می شود. این اتصال غلظت کاتالاز قابل تشخیص با تیتراسیون سیانید را کاهش می دهد و بنابراین به نظر می رسد حالت واکنش کاتالیزوری را مهار می کند.

بخش عمده این ماده شیمیایی جذب شده در کبد متابولیزه می شود ، اما تا حدی در مخاط روده ، ریه ها ، کلیه ها و طحال متابولیزه می شود. اسید فرمیک در رابطه با فولات و طبق مکانیسم کاتالاز پراکسیداتیو اکسید می شود. اسید فرمیک به طور قابل ملاحظه ای در پستانداران نسبت به موشها به CO2 متابولیزه می شود. حساسیت گونه به مسمومیت با متانول (اسیدوز متابولیک ناشی از اسید فرمیک) احتمالاً به غلظت تتراهیدروفولات وابسته است.

اسید فرمیک هنگام استنشاق متیل الکل از طریق ادرار خرگوش ها دفع می شود

مکانیسم عمل

اسید فرمیک یک مهار کننده سیتوکروم اکسیداز میتوکندری است که باعث هیپوکسی هیستوتوکسیک می شود. مهمترین بار اسیدی ناشی از متابولیسم هیپوکسیک است. اسید شدن ادرار تحت تأثیر این ماده شیمیایی قرار می گیرد.

این ماده شیمیایی یک سم میتوکندریایی است و عمدتاً در مناطقی (مانند شبکیه یا گانگلیون های پایه) تأثیر منفی می گذارد که وقفه در انرژی تأمین شده توسط فسفوریلاسیون اکسیداتیو را ضعیف تحمل می کند.

برای خرید اسید فرمیک  اینجا را کلیک کنید

استفاده و ساخت

طبقه بندی مصرف

 1. کلاسهای کاربردی شیمیایی ایمن تر EPA -> نگهدارنده ها و آنتی اکسیدان ها ؛ مواد کمک کننده و افزودنی ها
 2. کلاسهای شیمیایی ایمن تر -> دایره سبز دایره سبز – این ماده شیمیایی نگران کننده نیست
 3. افزودنیهای غذایی -> عوامل طعم دهنده
 4. مواد شیمیایی -> حشره کش ها
 5. داروهای دامپزشکی -> VarroMed -> دسته داروهای EMA
 6. اکتوپارازتیسیدها برای استفاده موضعی ، از جمله حشره کش ها -> گروه داروسازی دامپزشکی
 7. طعم دهنده -> FLAVOURING_AGENT؛ -> کلاسهای عملکردی JECFA مواد افزودنی غذایی -> حفظ کننده ؛ -> کلاسهای عملکردی JECFA
 8. عوامل طعم دهنده -> شاخص طعم JECFA
 9. خطرات آتش -> مواد خورنده ، قابل اشتعال – درجه 2
 10. لوازم آرایشی -> نگهدارنده

محصولات خانگی و تجاری/نهادی

اطلاعات مربوط به 81 محصول مصرفی حاوی اسید فرمیک در دسته های زیر ارائه شده است:

 • محصولات خودرو
 • تعمیر و نگهداری خانه
 • داخل خانه
 • مراقبت شخصی

موارد مصرف

هم از مایعات شکست پایه باز و هم از آب در صنعت شکستن استفاده می شود. پایه آب ، که شامل مخلوط الکل و آب و اسیدهای کم قدرت است ، بیشتر مایعات تصفیه کننده را تشکیل می دهد.

مواد شیمیایی متداول که به این مایعات اضافه می شوند عبارتند از پلیمرها برای توسعه ویسکوزیته ، خطوط اتصال دهنده برای افزایش ویسکوزیته ، مواد شیمیایی کنترل pH ، ژل شکن ها برای تجزیه پلیمرها پس از درمان ، سورفاکتانت ها ، تثبیت کننده های رس ، الکل ، باکتری کش ها ، افزودنی های از دست دادن مایعات و کاهش دهنده اصطکاک. /شکست هیدرولیک/

در شکست هیدرولیکی از مایع مخصوصی استفاده می شود که تحت فشار شدید به داخل چاه پمپ می شود و باعث ایجاد شکاف در سازندهای سنگی در زیر زمین می شود. این شکافها در سنگ اجازه می دهد تا نفت و گاز طبیعی جریان یابد و تولید منابع را افزایش دهد. … نام شیمیایی: اسید فرمیک؛ هدف شیمیایی: از خوردگی لوله جلوگیری می کند. عملکرد محصول: بازدارنده خوردگی.

برای این ماده شیمیایی (USEPA/OPP کد آفت کش: 214900) محصولات ACTIVE با کبریت برچسب. /SRP: برای استفاده در ایالات متحده ثبت شده است اما استفاده از سموم مجاز ممکن است به صورت دوره ای تغییر کند و بنابراین برای استفاده های تأیید شده فعلی باید از مقامات فدرال ، ایالتی و محلی مشورت کرد./

موارد استفاده صنعت

 • چسب و مواد شیمیایی سیلانت
 • مواد شیمیایی کشاورزی (غیر آفت کش)
 • عوامل سفید کننده
 • بازدارنده های خوردگی و عوامل ضد جرم گیری
 • واسطه ها
 • افزودنی های رنگ و افزودنی های پوشش که توسط سایر دسته ها توصیف نشده است
 • عوامل آبکاری و عوامل درمان سطح
 • نگهدارنده
 • تنظیم کننده های فرآیند
 • کمک های پردازش ، که در موارد دیگر ذکر نشده است
 • کمکهای فرآوری ، ویژه تولید نفت
 • عوامل جداسازی جامدات
 • حلالها (که بخشی از فرمول یا مخلوط محصول می شوند)
 • عوامل فعال سطحی

دیگر موارد مصرف

 • محصولات کشاورزی (غیر آفت کش)
 • محصولات مراقبت از پوشاک و کفش
 • محصولات مراقبت از خودرو
 • مصالح ساختمانی – ساخت چوب و محصولات چوبی مهندسی شده
 • محصولات برقی و الکترونیکی
 • مواد منفجره
 • پارچه ، منسوجات و محصولات چرمی که در جاهای دیگر پوشانده نشده است
 • سوخت و محصولات مرتبط
 • محصولات لباسشویی و ظرفشویی
 • محصولات فلزی که در جاهای دیگر پوشش داده نمی شوند
 • استفاده غیر TSCA
 • محصولات کاغذی
 • محصولات مراقبت شخصی
 • محصولات پلاستیکی و لاستیکی که در جاهای دیگر پوشانده نشده اند
 • محصولات تصفیه آب
 • صنعتی
 • واسطه اورتان

روشهای تولید
 1. سنتز اسید فرمیک با هیدرولیز متیل فرمت بر اساس یک فرآیند دو مرحله ای است: در مرحله اول ، متانول با مونوکسید کربن کربونیله می شود. در مرحله دوم ، متیل فرمت به اسید فرمیک و متانول هیدرولیز می شود.
 2. اسید فرمیک به عنوان یک محصول جانبی در اکسیداسیون فاز مایع هیدروکربن ها به اسید استیک تولید می شود. در ایالات متحده ، بوتان به عنوان هیدروکربن استفاده می شود و تقریباً. در هر تن اسید استیک 50 کیلوگرم اسید فرمیک تولید می شود. در اروپا ، اکسیداسیون نفتا ترجیح داده می شود و تا 250 کیلوگرم اسید فرمیک در هر تن اسید استیک در این فرایند تولید می شود.
 3. هیدرولیز فرمامید: … اسید فرمیک به این روش در یک فرآیند سه مرحله ای تولید می شود. در مرحله اول ، متانول کربونیل می شود تا متیل فرمت ایجاد شود. … در مرحله دوم ، فرم آمید با آمونولیز اتیل فرمت تولید می شود. … در مرحله سوم از اسید سولفوریک برای هیدرولیز کردن فرمامید به اسید فرمیک و سولفات آمونیوم استفاده می شود. … اسید فرمیک باقی مانده تقطیر می شود تا سولفات آمونیوم خشک و خالص در انتهای کوره تولید شود. بازده اسید فرمیک بیش از 90 است.
 4. (1) با فرمت سدیم و فرمت سدیم اسید با اسید سولفوریک در دمای پایین و تقطیر در خلاء ؛ (2) با هیدرولیز اسیدی متیل فرمت ؛ (3) به عنوان یک محصول جانبی در تولید استالدهید و فرمالدئید.

ناخالصی ها

 • مشخصات درجه فنی اسید فرمیک (حداکثر): <0.8 درصد وزنی اسید استیک ؛ <20 پی پی ام کلرید ؛ <5 ppm فلزات سنگین ؛ <3 پی پی ام آهن ؛ و <10 پی پی ام سولفات درجه تجاری مشخصات مشابهی دارد اما فاقد اسید استیک است. درجه دارویی: 0.4 ac استیک اسید ؛ 0.5 water آب ؛ 5٪ تولوئن ؛ کلرید 5؛ ؛ 5٪ فلزات سنگین ؛ 3٪ آهن ؛ 10 درصد سولفات

فرمولاسیون/آماده سازی

 1. درجه: فنی: 85؛ ؛ 90؛ ؛ CP ؛ FCC
 2. اسید فرمیک در غلظت 85 ، 90 ، 95 ، 98 و> 99 درصد وزنی به بازار عرضه می شود. محتوای ناخالصی بستگی به فرایند تولید دارد.
 3. نمرات: 89-91 for برای درجه 90؛ ؛ > 98 for برای درجه فنی ؛ > 99.5 for برای درجه دارویی.
 4. For-mite (Mann Lake Limited) ، اسید فرمیک 65.9.
 5. نوارهای سریع Mite-away (Nod Apiary Products USA Inc) ، اسید فرمیک 46.7٪.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *