آمونیاک

آمونیاک

5/5 - (1 امتیاز)

آمونیاک – Ammonia

 

مشخصات کلی آمونیاک :

فرمول مولکولی

 •  H3N
 • NH3

مترادف

 • آمونیاک
 • آزان
 • گاز آمونیاک
 • روح هارتشورن

وزن مولکولی

 • 17.031 گرم در مول

آمونیاک چیست؟

آمونیاک یک ترکیب غیر آلی است که از یک اتم نیتروژن منفرد تشکیل شده و به طور اتفاقی با سه اتم هیدروژن پیوند خورده است که یک مهار کننده آمیداز و نوروتوکسین است.

همینطور این ماده شیمیایی یک گاز بی رنگ با بوی مشخص ، یک ماده شیمیایی مهم در ساختمان است و یک جز اصلی در ساخت بسیاری از محصولاتی است که مردم هر روز استفاده می کنند.

به طور طبیعی در سراسر محیط در هوا ، خاک و آب و در گیاهان و حیوانات از جمله انسان رخ می دهد. بدن انسان وقتی بدن غذاهای حاوی پروتئین را به اسیدهای آمینه و آمونیاک تجزیه می کند ، این ماده شیمیایی می سازد و سپس آمونیاک را به اوره تبدیل می کند.

 این ماده هم به طور طبیعی از فرآیندهای باکتریایی و تجزیه مواد آلی تولید و تولید می شود. این ماده شیمیایی در بسیاری از فرآیندهای صنعتی و به عنوان کود و مبرد استفاده می شود. به عنوان گاز بی رنگ یا مایع فشرده با بوی تند مشخص می شود و در اثر استنشاق ، بلع یا تماس ایجاد می شود.

همینطور این ماده شیمیایی یک گاز بی رنگ با بوی مشخص ، یک ماده شیمیایی مهم در ساختمان است و یک جز اصلی در ساخت بسیاری از محصولاتی است که مردم هر روز استفاده می کنند.

به طور طبیعی در سراسر محیط در هوا ، خاک و آب و در گیاهان و حیوانات از جمله انسان رخ می دهد. بدن انسان وقتی بدن غذاهای حاوی پروتئین را به اسیدهای آمینه و آمونیاک تجزیه می کند ، آمونیاک می سازد و سپس این ماده شیمیایی را به اوره تبدیل می کند.

این ماده شیمیایی به طور طبیعی اتفاق می افتد و در اثر فعالیت های انسانی تولید می شود. این یک منبع مهم ازت است که مورد نیاز گیاهان و حیوانات است.

باکتری های موجود در روده ها می توانند آمونیاک تولید کنند. این ماده شیمیایی یک گاز بی رنگ با بوی کاملاً مشخص است. این بو برای بسیاری از افراد آشنا است زیرا از این ماده شیمیایی در بوی نمک ، بسیاری از پاک کننده های خانگی و صنعتی و محصولات تمیز کننده پنجره استفاده می شود.

گاز آمونیاک می تواند در آب حل شود. به این نوع آمونیاک ، آمونیاک مایع یا آمونیاک آبی گفته می شود. این ماده شیمیایی مایع پس از قرار گرفتن در معرض هوای آزاد ، به سرعت تبدیل به گاز می شود.

این ماده شیمیایی مستقیماً در مزارع مزرعه به خاک وارد می شود و از آن برای تهیه کودهای محصولات زراعی ، چمن زارها و گیاهان استفاده می شود. بسیاری از پاک کننده های خانگی و صنعتی حاوی آمونیاک هستند.

این ماده شیمیایی ، بی آب به عنوان یک گاز بی رنگ و شفاف با بوی شدید ظاهر می شود. تحت فشار بخار خود به صورت مایع حمل می شود. تراکم (مایع) 6 پوند / گالن تماس با مایع غیرقابل محدود می تواند باعث سرمازدگی شود.

گاز به طور کلی غیر قابل اشتعال تلقی می شود اما در محدوده خاصی از غلظت بخار و با احتراق شدید می سوزد. خطر آتش سوزی در حضور روغن یا سایر مواد قابل احتراق افزایش می یابد.

اگرچه گاز از هوا سبک تر است اما در ابتدا بخارات حاصل از نشتی زمین را بغل می کنند. قرار گرفتن طولانی مدت ظروف در معرض آتش یا گرما ممکن است باعث پاره شدن شدید و اصابت موشک شود.

استنشاق طولانی مدت غلظت های پایین بخارها یا استنشاق کوتاه مدت غلظت های بالا اثرات سوء بر سلامتی دارد. به عنوان کود ، به عنوان مبرد و در ساخت سایر مواد شیمیایی استفاده می شود. میزان شروع: پایداری فوری: دقیقه آستانه بو: 17 ppm منبع / استفاده / خطر دیگر: تولید مواد منفجره ؛ آفت کش ها؛ صنایع شوینده.

 

موارد استفاده و مزایا

آمونیاک موجود در کود

این ماده شیمیایی یک عنصر اساسی برای کود نیترات آمونیوم است که باعث آزاد شدن نیتروژن ، ماده مغذی ضروری برای رشد گیاهان ، از جمله محصولات زراعی و چمنزارها می شود.

حدود 90 درصد آمونیاک تولید شده در سراسر جهان برای کمک به تداوم تولید غذا برای میلیاردها نفر در سراسر جهان در کود استفاده می شود. تولید محصولات غذایی به طور طبیعی منابع مغذی خاک را تخلیه می کند.

به منظور حفظ محصولات سالم ، کشاورزان به کود متکی هستند تا خاک خود را بارور نگه دارند. کودها همچنین می توانند به افزایش سطح مواد مغذی ضروری مانند روی ، سلنیوم و بور در محصولات غذایی کمک کنند.

 

آمونیاک در محصولات تمیز کننده خانگی

هیدروکسید آمونیوم – که به عنوان آمونیاک خانگی شناخته می شود – ماده ای در بسیاری از محصولات تمیز کننده خانگی است که برای تمیز کردن سطوح مختلف از جمله وان ها ، غرق ها ، توالت ها ، میزهای پیشخوان و کاشی استفاده می شود.

این ماده شیمیایی همچنین در از بین بردن لکه های خانگی یا لکه های چربی های حیوانی یا روغن های گیاهی ، مانند پخت روغن موثر است. از آنجا که آمونیاک به سرعت تبخیر می شود ، معمولاً در محلول های تمیز کننده شیشه برای جلوگیری از ایجاد رگه استفاده می شود.

 

آمونیاک در مصارف صنعتی / تولیدی

این ماده شیمیایی هنگامی که به عنوان گاز مبرد و در تجهیزات تهویه هوا استفاده می شود ، می تواند مقدار قابل توجهی گرما را از محیط اطراف جذب کند.

این ماده شیمیایی می تواند برای تصفیه منابع آب و به عنوان یک عنصر سازنده در تولید بسیاری از محصولات از جمله پلاستیک ، مواد منفجره ، پارچه ، سموم دفع آفات و رنگ مورد استفاده قرار گیرد.

آمونیاک همچنین در صنایع زباله و فاضلاب ، ذخیره سازی سرما ، لاستیک ، تفاله و کاغذ و صنایع غذایی و آشامیدنی به عنوان تثبیت کننده ، خنثی کننده و منبع نیتروژن استفاده می شود. همچنین در ساخت داروسازی استفاده می شود.

برای خرید آمونیاک  اینجا را کلیک کنید

نکات ایمنی

هنگام استفاده از محصولات تمیزکننده حاوی این ماده شیمیایی ، تمام دستورالعمل های روی برچسب محصول را دنبال کنید ، اطمینان حاصل کنید که منطقه به خوبی تهویه شده است (پنجره ها و درها را باز کنید) و از لباس مناسب و محافظت از چشم استفاده کنید.

قرار گرفتن در معرض آمونیاک می تواند پوست ، چشم و ریه ها را تحریک کند. این ماده شیمیایی را با سفید کننده کلر مخلوط نکنید ، زیرا باعث تولید گازهای سمی به نام کلرامین می شود. قرار گرفتن در معرض گازهای کلرامین می تواند باعث سرفه ، تنگی نفس ، درد قفسه سینه ، حالت تهوع ، تحریک گلو ، بینی و چشم یا ذات الریه و مایع در ریه ها شود.

یک محصول تمیز کننده حاوی این ماده شیمیایی می تواند باعث سوزش دهان ، گلو و معده شود و باعث درد شدید شکم شود. اگر یک محصول تمیز کننده حاوی آمونیاک به طور تصادفی بلعیده شده است ، برای دستورالعمل های ایمنی ، برچسب محصول را بخوانید یا با مرکز کنترل ملی سموم به شماره 1-800-222-1222 1- تماس بگیرید و حتما برچسب محصول تمیزکننده را در دست داشته باشید.

آزمایشات پزشکی می تواند این ماده شیمیایی موجود در خون یا ادرار را تشخیص دهد. اما از آنجا که آمونیاک به طور طبیعی در محیط رخ می دهد ، افراد به طور منظم در معرض مقادیر کم آمونیاک در هوا ، خاک و آب قرار می گیرند ، بنابراین این نتایج آزمایشات نشانگرهای زیستی موثر در معرض قرار نمی گیرند.

آژانس ثبت مواد سمی و بیماریها (ATSDR) اظهار داشت که “هیچ عارضه سلامتی در انسان در معرض غلظت های معمول آمونیاک در محیط مشاهده نشده است.”

 

پاسخ دادن به سوالات

آمونیاک برای چه استفاده می شود؟

 • حدود 90 درصد این ماده تولید شده در کود برای کمک به تداوم تولید مواد غذایی برای میلیاردها نفر در سراسر جهان استفاده می شود. این ماده موارد مهم دیگری نیز دارد. به عنوان مثال در محصولات تمیز کننده خانگی و در ساخت سایر محصولات.

آمونیاک چیست؟

 • این ماده ، همچنین به عنوان NH3 شناخته می شود ، یک گاز بی رنگ با بوی مشخص متشکل از اتم های نیتروژن و هیدروژن است. به طور طبیعی در بدن انسان و در طبیعت تولید می شود – در آب ، خاک و هوا ، حتی در مولکول های باکتری های کوچک. در سلامت انسان ، آمونیاک و یون آمونیوم از اجزای حیاتی فرآیندهای متابولیک هستند.

چه اتفاقی برای آمونیاک در محیط می افتد؟

 • این ماده به طور طبیعی وجود دارد و در سراسر محیط در خاک ، هوا و آب یافت می شود. آمونیاک همچنین به عنوان بخشی از چرخه نیتروژن که قبلاً هنگام کوددهی گیاهان اتفاق می افتد ، به طور طبیعی تجدید می شود. در نتیجه این فرآیند طبیعی ، این ماده مدت زیادی در محیط دوام نمی آورد و همچنین تجمع زیستی ندارد.

بوی آمونیاک چگونه است؟

 • این ماده بوی تندی و متمایزی دارد که به صورت عرق یا ادرار گربه توصیف می شود. پنیرهای قوی و سرسبز مانند بری همچنین می توانند بوی آمونیاک بدهند. پنیرها حتی مقدار کمی آمونیاک در خود دارند ، به عنوان یک محصول جانبی طبیعی از روند پیری پنیر.

چگونه ممکن است در معرض آمونیاک قرار بگیرم؟

 • این ماده به طور طبیعی در محیط رخ می دهد ، بنابراین همه در یک نقطه یا نقطه دیگر در معرض سطح پایین قرار می گیرند. ممکن است فرد در هنگام استفاده از محصولات تمیزکننده حاوی این ماده ، یا اگر در مزارع یا کودهای نزدیک آنها در مزارع زندگی می کند ، در معرض سطح بالاتری از آمونیاک قرار گیرد.
 • همچنین اگر فردی وقت خود را در یک ساختمان محصور در حیوانات زیادی بگذراند ، ممکن است در معرض سطح بالاتری از این ماده قرار بگیرید.

 

قرار گرفتن در معرض آمونیاک چگونه می تواند بر سلامتی من تأثیر بگذارد؟

 • هیچ عارضه سلامتی در انسان در معرض مقادیر معمول این ماده موجود در محیط مشاهده نشده است. قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از این ماده در هوا ممکن است برای پوست ، چشم ، گلو و ریه های فرد تحریک کننده باشد و باعث سرفه و سوختگی شود.

آمونیاک برای چه استفاده می شود؟

 • حدود 90 درصد آمونیاک تولید شده در کود برای کمک به تداوم تولید مواد غذایی برای میلیاردها نفر در سراسر جهان استفاده می شود. این ماده موارد مهم دیگری نیز دارد. به عنوان مثال در محصولات تمیز کننده خانگی و در ساخت سایر محصولات.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *